Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kaip kalbėtis su gydytoju

Nesvarbu, ar gyvenate su diabetu jau ne vienerius metus, ar ši diagnozė Jums nustatyta neseniai, bendravimas su savo sveikatos priežiūros komanda yra vienas iš protingiausių galimų žingsnių. Tyrime, kurį neseniai kartu atliko „Joslin Center", Harvardo universitetas ir Bostono vaikų ligoninė, gydytojai tvirtino, kad mažiausiai 30 proc. diabetu sergančių pacientų prisipažino nenoriai aptarinėjantys savo sveikatos problemas. Dėl to ženkliai sustiprėja įtampa, nerimas ir depresija, o paciento gydymas tampa retesnis ir mažiau sėkmingas.  http://care.diabetesjournals.org/content/35/7/1466.short?rss=1

Kadangi įrodyta, kad bendrauti su gydytojais naudinga sveikatai, pateikiame keletą patarimų, kaip pradėti pokalbį ir jį tęsti.

Jūsų sveikatos priežiūros komanda
Pradžioje, jei dar nepažįstate tų keliolikos žmonių, priklausančių Jūsų sveikatos priežiūros komandai, susipažinkite su jais. Su kai kuriais, o galbūt ir su visais ilgainiui reikės susitikti.
http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/whos-on-your-health-care-team/your-health-care-team.html

Kiek norite žinoti?
Suprantame, kad kartais medicininės smulkmenos gali gąsdinti ar paprasčiausiai būti šlykščios. Jei esate jautrus ir mieliau šių smulkmenų nežinotumėte, nesivaržydami apie tai praneškite gydytojui. Svarbu rasti pusiausvyrą tarp to, ką norite žinoti, ir tarp to, ką reikia žinoti, norint sėkmingai valdyti savo ar vaiko diabetą. O galbūt kiekvienos klinikinės smulkmenos žinojimas Jus ramina ir leidžia pasijusti padėties šeimininku? Jei taip, apie tai irgi drąsiai informuokite savo gydytoją.

Motyvuotas sutikimas
Ar atsimenate, kad esate svarbiausias savo sveikatos priežiūros komandos narys? Jums kasdien reikia kontroliuoti diabetą, be to, tai reiškia, kad Jūs galite dalyvauti, priimant sprendimus dėl gydymo. Tiesą sakant, pagal įstatymus gydytojas privalo Jums išaiškinti diagnozę ir visus galimus gydymo variantus, kad galėtumėte priimti motyvuotą sprendimą dėl savo ar vaiko sveikatos. Nacionalinis sveikatos institutas pateikia puikią motyvuoto pritarimo apžvalgą, kurioje paaiškinama, kuriems gydymo būdams reikalingas rašytinis sutikimas (pavyzdžiui, operacijai) ir kas nutinka informuoto pritarimo proceso metu. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000445.htm

Ką galite aptarti
Tikriausiai turėsite bendro pobūdžio klausimų, kuriuos vizito metu norėsite pateikti sveikatos priežiūros komandai - apie naujus simptomus, gydymo pakeitimus ir pan. Puiku, be to, dažniausia patariama juos išsiaiškinti pradžioje , ypač jei turite aptarti ir jautresnių temų. Jos gali žeminti, tačiau yra svarbios. Nuo jų priklauso Jūsų ar Jūsų vaiko sveikata. Ar esate susidūrę su bent viena iš šių gėdingų kūno problemų? http://www.diabetesforecast.org/2010/feb/embarrassing-body-problems-you-need-to-know-about.html  Kalbėti apie blogą burnos kvapą ar erekcijos sutrikimus gali būti nelengva http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/men/erectile-dysfunction.html . Jei nusprendėte gydymą papildyti alternatyviais vaistais, Amerikos diabeto asociacija ragina būti sąžiningais ir atvirais http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/medication/other-treatments/herbs-supplements-and-alternative-medicines/ su savo sveikatos priežiūros komanda, net jei jie šiam gydymui ir nepritaria. Per tokius pokalbius galite jaustis nepatogiai, tačiau tai daroma dėl gero tikslo - geros sveikatos!

Medicininiai tyrimai
Svarbu atlikti gydytojo paskirtus medicininius tyrimus, tačiau tai nereiškia, kad apie juos negalite užduoti klausimų. Keletas klausimų pavyzdžių: Ar reikia ką nors daryti prieš tyrimą? Ką tyrimas parodys? Ar tyrimo rezultatai turės įtakos gydymo pokyčiams? Sveikatos priežiūros centras pateikia daugiau naudingų patarimų, kaip su gydytojais kalbėtis apie medicininius tyrimus.
http://www.cfah.org/prepared-patient/communicate-with-your-doctors/talking-about-medical-tests

Prieš ir po vizito
Jei žinote, kad su gydytoju reikia kažką aptarti, pradėkite anksčiau galvoti apie klausimus, nei būsite pakviestas į kabinetą. Jei susidarysite glaustą iškilusių klausimų sąrašą, vizito metu pokalbis nenukryps, o Jūs gausite reikiamą informaciją. Po vizito nesivaržykite vėl kreiptis į gydytoją, jei dėl gydymo iškilo klausimų. Pavyzdžiui, jei nesuprantate gautų tyrimo rezultatų - paskambinkite.

Sunku kalbėtis su gydytoju?
Taip, gydytojai užsiėmę, tačiau dėl to Jums nereikia delsti ar negauti reikiamos informacijos apie savo ar vaiko sveikatą. Jei iš gydytojo negaunate aiškaus atsakymo, pamėginkite sakyti: „Aš nesuprantu. Gal galite rasti keletą minučių ir man paaiškinti?" Jei nesulaukiate gydytojo dėmesio, pasiūlykite susitarti dėl pokalbio telefonu. Niekada nepasiduokite - visada siekite gauti reikiamas žinias.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: