Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kodėl sergant diabetu svarbu reguliariai tikrintis

Nors diabetas laikomas medicinine būkle, iš tiesų tai yra gyvensena, nes žmonės dirba, kad suvaldytų cukrų kraujyje. Tai būklė, kuri turi įtakos tam, ką valgote, kiek mankštinatės ir kaip susitvarkote su stresu.

Kad taptų sveikesni, žmonės keičia gyvenimo būdą. Tačiau sergantieji diabetu turi papildomą tikslą – išvengti kai kurių galimų rimtų ir net gyvybei pavojingų komplikacijų. Šis planas turėtų apimti reguliarias jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo atliekamas patikras.

 

Diabetas – tai matematinis žaidimas

Jei sergate diabetu, matematika atlieka svarbų vaidmenį planuojant jūsų dieną. Jūs matuojate:

  • cukraus kiekį, kad pamatytumėte, ar jis atitinka normas;
  • suvalgytų angliavandenių gramus, kad išsaugotumėte reikiamą cukraus kiekį kraujyje;
  • kiek laiko kiekvieną dieną praleidžiate aktyviai.

 

Prie to pridėkite labai svarbias medicinines patikras, kurios yra būtinos norint išvengti rimtų šios ligos komplikacijų. Be to, medicininiai tyrimai padeda jūsų paslaugų teikėjui geriau suprasti, ko jums reikia, kad būtumėte sveiki.

 

Diabeto komplikacijos

Skaičiuojate, kad sumažintumėte komplikacijų riziką, tačiau kokių problemų gali kilti dėl diabeto?

 

  • Širdies ir kraujagyslių liga.

Jei sergate diabetu, kyla didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti kraujagysles, kuriomis kraujas teka į širdį ir iš jos. Be to, jis gali kenkti nervams, palaikantiems jūsų širdies plakimą. Tai reiškia, kad jums kyla didesnė širdies smūgio ir insulto rizika1.

  • Nervų pažeidimas.

Žala nervams gali būti susijusi ne tik su širdimi. Daugelis diabetu sergančių žmonių jaučia kojų tirpimą. Be to, jiems gali atsirasti opų ant pėdų ir kojų. Taip nutinka todėl, kad dėl pažeistų kraujagyslių nervai pakankamai neaprūpinami krauju2.

  • Inkstų problemos.

 Viena iš rimčiausių galimų komplikacijų gresia jūsų inkstams. Inkstai filtruoja kraują, tačiau didelis cukraus kiekis kraujyje šią subtilią sistemą gali pažeisti.

  • Aklumas.

 Diabetas taip pat gali paveikti akių kraujotaką, padidindamas aklumo riziką.

 

Sergantiesiems diabetu taip pat kyla problemų dėl gijimo, ir tai reiškia, kad kiekvienas pjūvis ar žaizda gali sukelti komplikacijų, ypač pėdose.

Kaip atlikti tas medicinines patikras?

Sergant diabetu, jums kyla šių komplikacijų pavojus, tačiau reguliarios patikros gali padėti jums nepatekti į aklavietę ir sėkmingai valdyti savo būklę.

 

Apsilankymas pas gydytoją

Kaip dažnai lankotės pas savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, priklauso nuo įvairių dalykų. Pvz., ar cukraus kiekis kraujyje yra stabilus ir kiek laiko sergate diabetu. Jei jūsų cukraus kiekis kraujyje išlieka normaliose ribose, gali tekti apsilankyti kas šešis mėnesius. Jei jis nestabilus arba diabetu sergate neilgai, gydytojas gali rekomenduoti pas jį apsilankyti kas tris mėnesius ar dažniau3.

Be to, gydytojas norės atlikti keletą tyrimų, kad įsitikintų, jog viskas veikia tinkamai:

  • HbA1c tyrimą, kuris rodo jūsų keletos mėnesių cukraus kiekio kraujyje vidurkį. Tai labai svarbi diabeto valdymo priemonė, nes ji parodo, ar tai, ką darote, veikia.
  • Albumino ir kreatinino santykį, kuris padeda patikrinti, kaip veikia jūsų inkstai.
  • Patikrins jūsų kraujospūdį ir svorį.

Susitikimas – tai jūsų galimybė užduoti klausimus, nes turite kuo daugiau žinoti apie savo sveikatą ir kūną.

Prieš apsilankymą užsirašykite visus klausimus, kurių gali kilti, ir pasiimkite juos su savimi, kad nepamirštumėte.

 

Akių patikros

Diabetu sergantiems žmonėms reikia ne tik pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo patikrų. Jums būtina kiekvienais metais pasitikrinti akis.

Žmonės ne visada žino, kad su jų akimis yra kažkas blogai. Jūsų regėjimas gali keistis pakankamai lėtai, ir net nesuvoksite, kad tai vyksta. Akių patikra padeda tai išsiaiškinti, kad žinotumėte, ar jums reikalingas gydymas4.

 

Dantų patikra

Diabetas gali paveikti ir jūsų dantų ir burnos sveikatą. Jei cukraus kiekis kraujyje yra didelis, daug cukraus yra ir jūsų seilėse5, todėl odontologai rekomenduoja žmonėms vengti saldumynų. Burnoje yra daug bakterijų ir jos maitinasi cukrumi. Jei jūsų seilėse yra cukraus, susidaro daugiau bakterijų, galinčių sukelti ėduonį ir dantenų ligas. Jei sergate diabetu, šios problemos dar opesnės. Dėl didelio cukraus kiekio kraujyje gali būti sunku kovoti su infekcijomis. Jei jūsų organizmas tinkamai nekovoja su infekcija ir jūsų burnoje yra pavojingesnių bakterijų, didėja ėduonies, širdies ir kraujo infekcijų komplikacijų rizika. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą reiškia, kad jūsų dantys bus sutvarkyti ir ši rizika gali sumažėti.

Reguliarios patikros padeda jums valdyti sveikatą

Diabetas – tai labai sudėtinga liga, tačiau dauguma žmonių ją gali valdyti. Norėdami pagerinti savo sveikatą ir kontroliuoti diabetą, skaičiuokite angliavandenius, kiekvieną dieną mankštinkitės ir tikrinkite cukraus kiekį kraujyje. Tai kodėl gi neįtraukus reguliarių apsilankymų pas gydytoją į dalykų, kuriuos darote, kad sumažintumėte diabeto komplikacijų riziką, sąrašą?

  1. Diabetes and Your Heart. Ligos kontrolės ir prevencijos centrai. 2021 m. gegužė https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/diabetes-and-heart.html#:~....
  2. Diabetes: Complications. Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/...
  3. Health Checks for People with Diabetes. Amerikos diabeto asociacija. https://www.diabetes.org/diabetes/newly-diagnosed/health-checks-people-w...
  4. Diabetes eye care.National Library of Medicine. May 2020 https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000078.htm
  5. Diabetes and Oral Health. Ligos kontrolės ir prevencijos centrai. 2021 m. gegužė. https://www.cdc.gov/diabetes/managing/diabetes-oral-health.html

Dalytis

Įkelta pagal sritį: