Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kaip naujam draugui paaiškinti, kas yra diabetas

Diabetu visame pasaulyje serga daugiau kaip 422 mln. žmonių. Tačiau daugeliui iš jų sunku su draugais ir šeima kalbėti apie diabetą ir jo poveikį jų gyvenimui. Dauguma žmonių girdėjo apie diabetą, tačiau jie gali nesuprasti, kaip jis paveikia Jūsų kasdienį gyvenimą.

Kada laikas su kitais pasikalbėti apie diabetą, kontroliuojate Jūs. Tačiau tai jiems gali padėti suprasti, kaip jie gali Jums padėti. Štai keli kasdien užduodami klausimai apie diabetą ir kaip į juos atsakyti.

 

Kokio tipo diabetu sergate?

Daugelis žmonių nesupranta skirtumo tarp 1 ir 2 tipo diabeto. Abiejų tipų diabetas reiškia, kad Jūsų kraujyje yra per daug cukraus. Aiškinant apie šias dvi diabeto rūšis, reikėtų apžvelgti jų skirtumus.

 

1 tipas

2 tipas

Kas vyksta?

Jūsų kūnas užpuola kasos ląsteles. Todėl jos negali gaminti insulino – hormono, kuris padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Jūsų organizmas nepagamina pakankamai hormono insulino arba, jei jis gamina insuliną, jis veikia netinkamai.

Rizikos veiksniai

Niekas nežino, kas sukelia 1 tipo diabetą.

Dėl kai kurių dalykų jums gali kilti 2 tipo diabeto rizika. Tai gali būti etninė kilmė ir genetika.

Valdymas

Cukraus kiekiui kraujyje kontroliuoti vartojamas insulinas.

Cukraus kiekį kraujyje galite valdyti derindami mitybą, mankštą ir vaistus. Kartais 2 tipo diabetu sergantys žmonės taip pat gali vartoti insuliną.

 

Kaip valdyti diabetą?

Artimiesiems gali būti smalsu, kaip Jūs valdote diabetą. Paaiškinkite, kad tam Jums reikia šiek tiek pagalbos. Cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti galite naudoti cukraus kiekio kraujyje matuoklius, vaistus ir pakeisti gyvenimo būdą.

Cukraus kiekio kraujyje matuoklis padeda stebėti cukraus kiekį kraujyje. Jei naudojate cukraus kiekio kraujyje matuoklį, turite bakstelėti sau į pirštą, priliesti tyrimo juostelę kraujo mėginiu, ir matuoklis parodys cukraus kiekį kraujyje. Jei cukrų kraujyje valdote sekdami mitybą ir mankštindamiesi arba vartojate geriamus vaistus, cukraus kiekį kraujyje tikrinti pakanka kartą per parą.

Jei diabetą gydote vartodami insuliną, cukrų kraujyje tikrinti gali tekti daug kartų per dieną. Jei vartojate insuliną, kad jis patektų į Jūsų kūną, turite sušvirkšti jį adata arba insulino dūrikliu. Greitai veikiantį insuliną galima vartoti daug kartų per dieną, o ilgai veikiantis insulinas paprastai sušvirkščiamas tik vieną kartą per dieną.

 

Kokius maisto produktus galite valgyti?

Sergant diabetu svarbiausia maitintis saikingai. Tai reiškia, kad būtina užtikrinti baltymų, riebalų, daržovių, vaisių ir krakmolo pusiausvyrą. Daugelis žmonių mano, kad negalite valgyti jokių angliavandenių ar cukraus. Tai netiesa.

Kai kurių rūšių angliavandeniai, pvz., neskaldyti grūdai, daržovės ir vaisiai, Jums yra tinkamesni nei kiti maisto produktai. Taip, Jums tikriausiai reikės skaičiuoti angliavandenius, svarbūs ir porcijų dydžiai.

Sergant diabetu visada reikia siekti pusiausvyros. Jei vartojate vaistus nuo diabeto, per mažai valgant cukraus kiekis kraujyje gali per daug sumažėti. Suvalgius per daug maisto arba tam tikrų maisto produktų, cukraus kiekis kraujyje gali per daug padidėti.

Naudinga padėti kitiems suprasti, kad diabetas nereiškia, jog niekada negalite pasilepinti mėgstamu maistu. Tačiau tai reiškia, kad reikia sveikai maitintis – taip turėtų elgtis kiekvienas.

 

Kokia diabeto įtaka pasimatymams ir seksui?

Jei susitikinėjate su nauju draugu, jam gali būti naudinga žinoti, kad sergate diabetu. Pasimatyme Jūsų cukraus kiekis kraujyje gali per daug nukristi. Jei nepasakysite, kad sergate diabetu, jis gali nežinoti, ką daryti, kad Jums padėtų.

Per pasimatymus dažnai einama į vietas, kuriose galima įsigyti alkoholio, tačiau per mažo cukraus kiekio kraujyje požymiai gali būti panašūs į apsvaigimo nuo alkoholio požymius. Be to, alkoholis gali paveikti cukraus kiekį kraujyje. Tardamiesi dėl pasimatymo, įspėkite, kad sergate diabetu, ir paaiškinkite, kokie yra per mažo cukraus kiekio kraujyje požymiai, kad žmogus, su kuriuo susitinkate, prireikus galėtų imtis veiksmų.

Jei planuojate intymius santykius, gali būti naudinga dar atviriau pasikalbėti apie diabetą.

 

Įprasti klausimai, kurių reikėtų vengti

Kartais žmonės pateikia erzinančių klausimų ar pastabų. Kalbėdami apie diabetą su nauju draugu, paaiškinkite jam, kad tokių klausimų ar pastabų norėtumėte išvengti.

  • „Ar turėtum tai valgyti?“ Jie turi suprasti, kad vis tiek galite mėgautis savo mėgstamiausiais patiekalais ir kad turite planą, kaip kontroliuoti cukrų kraujyje.
  • „Šis produktas becukris, todėl gali jį valgyti“. Tai ne visada tiesa. Kartais etiketės, kuriose nurodyta, kad produkte nėra cukraus arba yra mažai angliavandenių, slepia kitus veiksnius, turinčius įtakos cukrui kraujyje.
  • „Produkte mažai cukraus, todėl jis tau tinkamas“. Iš tiesų, net jei maisto produkto sudėtyje yra mažai cukraus, jame vis tiek gali būti angliavandenių, kurie turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje.
  • „Bet tu toks aktyvus ir sveikas“. Įmanoma sirgti diabetu, būti labai aktyviam ir sveikam. Diabetas nereiškia, kad pasirinkote prastą sveikatą.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: