Kritinės diabeto būsenos planas. Žinokite, kaip veikti
Kartais sergantiesiems diabetu gali kilti problemų, dėl labai didelio arba mažo cukraus kiekio kraujyje. Paprastai jie gali pašalinti simptomus ėmęsi tinkamų veiksmų. Tačiau kartais jiems gali prireikti pagalbos.
Jei kuris nors iš Jūsų artimųjų serga diabetu, svarbu su juo pasikalbėti apie tai, ką galite padaryti, jei susidarys kritinė diabeto padėtis. Taip turėsite planą, kuris pravers kilus problemai. Be tinkamo gydymo ekstremalūs diabeto atvejai gali kelti pavojų gyvybei. Tačiau turėdami informacijos, reikalingos, kad galėtumėte imtis veiksmų, galite išgelbėti gyvybę.
Atidžiau pažvelkime į dažniausiai pasitaikančius diabeto atvejus ir svarbius veiksmus, kuriuos galite atlikti. Susipažinkite su šiais scenarijais ir pasikalbėkite su savo artimuoju, kad parengtumėte galimų ekstremalių atvejų veiksmų planą.
Kritinės padėties planas sunkios hipoglikemijos atveju
Hipoglikemija, dažnai vadinama mažu cukraus kiekiu kraujyje, pasireiškia tada, kai cukraus kiekis kraujyje yra per daug sumažėjęs – paprastai jis apibrėžiamas kaip 3.9 mmol/L ar mažesnis.[i] Sunki hipoglikemija pasireiškia, jei sergančiojo diabetu būklė pablogėja taip, kad jam prireikia kito asmens pagalbos.
Kai kurie sunkios hipoglikemijos simptomai gali būti:[ii]
- neryškus matymas,
- sąmonės netekimas,
- sunkus sumišimas,
- priepuoliai,
- galvos svaigimas,
- dezorientacija.
Ką daryti?
- Jei pastebite ankstyvus hipoglikemijos požymius, pvz., prakaitavimą, blogą nuotaiką, galvos skausmą, silpnumą, nuovargį, šaltą ir drėgną odą ar nervingumą, paprašykite savo artimojo pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje.
- Jei tyrimas rodo, kad cukraus kiekis kraujyje yra mažas, padėkite jiems greitai gauti 15–20 gramų greitai veikiančių angliavandenių, nesvarbu, ar tai būtų šaukštas medaus, 100 gramų vaisių sulčių ar trys–penkios gliukozės tabletės. Jei po 15 minučių jis nepasijus geriau, duokite daugiau angliavandenių ir dar kartą atlikite tyrimą.[iii]
- Kai žmogus dėl mažo cukraus kiekio kraujyje netenka sąmonės, jam reikalinga skubi medicininė pagalba. Nemėginkite duoti jam skysčių ar maisto, nes jis gali užspringti.
- Kas nors, kas moka, turėtų sušvirkšti gliukagono (niekada nešvirkškite insulino!), kad cukraus kiekis kraujyje greitai padidėtų, o tada iškviesti greitąją pagalbą. Jei nemokate sušvirkšti gliukagono, kvieskite greitąją pagalbą.[iv]
Kritinės padėties planas diabetinės ketoacidozės atveju
Diabetinė ketoacidozė – tai labai rimta kritinė padėtis sergant diabetu, kurią lemia labai padidėjęs cukraus kiekis kraujyje.
Dažni diabetinės ketoacidozės simptomai ir požymiai būna:[v]
- burnos džiūvimas,
- didelis troškulys,
- sunkus, gilus kvėpavimas ar hiperventiliacija,
- vėmimas,
- saldus, neįprastas kvapas iš burnos,
- dehidratacija,
- greitas širdies ritmas,
- dezorientacija ir sumišimas,
- gali įvykti koma.
Paprastai šie simptomai pradeda ryškėti 24 valandų laikotarpiu cukraus kiekiui kraujyje padidėjus, kai jis išlieka per didelis. Dažniausiai diabetinę ketoacidozę sukelia infekcija ar liga.
Ką daryti?
- Jei artimajam yra diabetinės ketoacidozės požymių, pasirūpinkite, kad jis atliktų ketono tyrimą, jei turi reikiamas priemones. Ketonų tyrimas atliekamas naudojant šlapimą.
- Jei atlikus tyrimą paaiškėja, kad yra ketonų, ir cukraus kiekis kraujyje viršija 13 mmol/L, reikia nedelsiant kreiptis į medikus, nes gali greitai prireikti neatidėliotinos medicininės pagalbos.[vi]
Kritinės padėties planas hiperglikemijos atveju
Kai cukraus kiekis kraujyje pavojingai padidėja, bet ketonų nėra arba yra mažai, tai kritinė diabeto padėtis, vadinama hiperosmoliniu hiperglikeminiu neketoziniu sindromu (HHNS). Ji pasireiškia žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu, ir dažniausiai pasitaiko senesniems užsikrėtusiems ar susirgusiems žmonėms.
HHNS simptomai gali būti:[vii]
- karščiavimas,
- regėjimo praradimas,
- itin didelis cukraus kiekis kraujyje (t. y., 33.3 mmol/L ar net didesnis),
- pykinimas,
- sausas liežuvis ir burna,
- silpnumas,
- padidėjęs troškulys,
- sumišimas,
- haliucinacijos,
- priepuoliai,
- svorio mažėjimas.
Prevencija
- Įsitikinkite, kad artimieji reguliariai tikrinasi cukraus kiekį kraujyje, ypač kai serga ar jiems neseniai buvo atlikta medicininė procedūra.
- Visada užtikrinkite, kad artimasis vartotų skysčių.
- Su savo artimaisiais sudarykite ligos dienos planą, kad žinotumėte, kaip jie turėtų elgtis susirgę ir kada laikas iškviesti gydytoją.
Ką daryti?
- Jei artimajam žmogui pasireiškia HHNS simptomai, kvieskite greitąją pagalbą arba nuvežkite jį į skubaus priėmimo skyrių, kad jam būtų skubiai suteikta medicinos pagalba.
Papildomi patarimai, kurie pravers kritinės padėties atveju
- Visada įsitikinkite, kad cukriniu diabetu sergantis artimasis nešioja diabeto kritinės padėties ID, kad medikai galėtų atpažinti jūsų būklę, prireikus skubios pagalbos.
- Užtikrinkite, kad artimieji visada turėtų pakankamai diabeto atsargų.
- Kadangi kritinė padėtis gali įvykti darbe ar mokykloje, visada įsitikinkite, kad aplinkiniai žino, jog sergate diabetu ir kokia kritinė padėtis gali susidaryti.
- Kai planuojate keliauti, apsvarstykite galimybę apsidrausti kelionių draudimu, kuris padengs kritinės diabeto padėties išlaidas, kurias galite patirti keliaudami.
[i] https://www.diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose-testing-and-control/hypoglycemia
[ii] https://www.sbac.edu/site/handlers/filedownload.ashx?moduleinstanceid=32324&dataid=49171&FileName=Diabetes%20Emergency%20Care%20Plan%202020.pdf
[iii] https://www.diabetes.co.uk/what-is-a-hypo.html
[iv] https://www.diabetes.co.uk/severe-hypoglycemia.html
[v] https://www.diabetes.co.uk/diabetes-complications/diabetic-ketoacidosis.html
[vi] https://www.medicalnewstoday.com/articles/317436#diabetic-ketoacidosis
[vii] https://www.diabetesselfmanagement.com/blog/recognizing-and-responding-to-diabetic-emergencies/