Kiekvienas diabetu sergame skirtingai – neprivalome laikytis tos pačios dietos
Visi sergantieji cukriniu diabetu žino, kad diabeto valdymas – tai ne tik sveiko gyvenimo būdo, angliavandenių skaičiavimo ir vaistų vartojimo klausimas.
Kartais diabeto valdymas gali būti tarsi bandymas suvaldyti isterišką mažylį.
Kartais mes netgi kalbame apie diabetą taip, tarsi jis turėtų savo charakterį. Kaip ir žmonių, mano diabeto charakteris greičiausiai bus visai kitoks negu jūsiškio.
Žinoma, jūsų diabetui galioja tos pačios bendros taisyklės kaip ir maniškiui, pavyzdžiui, nuo angliavandenių padidės cukraus kiekis kraujyje, o dėl didelio cukraus kiekio kraujyje mūsų nuotaika subjurs. Bet įsigilinus į tikrąsias kasdienio diabeto valdymo detales, tai, kiek šie veiksniai turės įtakos cukraus kiekiui kraujyje ir insulino poreikiui, labai skirsis tiek priklausomai nuo žmogaus, tiek anksti ryte ir antroje dienos pusėje.
Turint tai galvoje, kodėl turėtume maitintis, vartoti insuliną ir mankštintis vienodai?
Manau, kad norint sėkmingai valdyti diabetą, svarbiausia išsiaiškinti, kas geriausiai tinka būtent jums. Turint omenyje, kad universalaus recepto nėra.
Mano kelionė iki man tinkamiausio mitybos plano
Išbandžiau daugybę mitybos būdų, dažnai rekomenduojamų žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu: ketogeninę dietą, mažai angliavandenių turinčią dietą, daug(-iau) angliavandenių turinčią dietą, protarpinį badavimą, daug mažų valgymų užuot valgius kelias dideles porcijas. Ir mano patirtis su kiekvienu mitybos būdu buvo tikrai nevienareikšmiška.
Pažįstu žmonių, gyvenančių su cukriniu diabetu, kurie sėkmingai laikosi specialios dietos, nors aš nuo jų jausdavausi nepaprastai pavargusi, o atsparumas insulinui vis didėjo (tai taip pat reiškė, kad diabetą vis sunkiau suvaldyti).
Kai egzistuoja tiek daug skirtingų mitybos gairių ir taisyklių, kurių dauguma teigia, kad yra pats geriausias mitybos metodas cukraus kiekiui kraujyje sumažinti, nenuostabu, kad tiek daug žmonių galiausiai lieka sumišę ir nusivylę.
Laikytis griežtų mitybos taisyklių neužtenka
Įsitikinau, kad gebėjimas laikytis vienos ar kitos dietos dogmos nėra pats svarbiausias dalykas. Svarbiau taip pat pasidomėti, ką valgote ir kaip tai veikia diabetą. Ketogeninė dieta jums ne į naudą, jei nuo jos jūsų diabetas elgiasi kaip isteriškas mažylis.
Pavyzdžiui, man būna laikotarpių, kai mano organizmas puikiai toleruoja saldžiąsias bulves (nedideli kalneliai ir slėniai), o kartais cukraus kiekis kraujyje nuo saldžiųjų bulvių žvėriškai padidėja.
Būna laikotarpių, kai padidėja atsparumas insulinui, o po jų – laikotarpių, kai reikia žymiai mažiau insulino po valgio. Viskas keičiasi, dažnai be jokios aiškios priežasties, kurią galėčiau tiksliai įvardyti. Esu tikra, kad ir jūs tai pastebėjote.
Dabar norėdama rasti man tinkantį mitybos planą remiuosi viskuo, ko išmokau išbandydama įvairius valgymo būdus, ir derinu šias žinias su tuo, kaip į tai reaguoja mano diabetas.
Manau, kad naudinga išbandyti naujus metodus – eksperimentuoti ir stebėti rezultatą. Suteikite naujam metodui realų šansą išbandydami jį kurį laiką, tačiau nepamirškite, kad jei jums kas nors netinka, visada galima jį mesti. Galbūt nuo jo jūsų cukraus kiekis kraujyje svyruoja labiau, o gal jis jums tiesiog per griežtas.
Vien todėl, kad vienas valgymo būdas tobulai tinka kitam, dar nereiškia, kad jis tinka jums. Tai taip pat nereiškia, kad jūs neturite pasirinkimo!
Asmeniškai aš iš drąsių eksperimentų ir apmąstymų padariau išvadą, kad vienintelė „taisyklė“, kuri man absoliučiai visada tinka, yra kiekvieną valgymą pradėti baltymais – paprastai žuvimi, paukštiena, mėsa ar kiaušiniais. Bet kiek angliavandenių ir riebalų suvartosiu, priklausys nuo mano dabartinių sveikatos ir kūno rengybos tikslų, taip pat nuo bendro diabeto suvaldymo.
Raskite sau tinkantį metodą
Aš mokiau šimtus diabetu sergančių žmonių iš viso pasaulio, o mano žinutę, siunčiamą kiekvienam klientui galima apibendrinti taip: raskite tai, kas tinka jums, jūsų gyvenimo būdui ir jūsų diabetui.
Kalbėdami apie maistą pirmiausia pažvelgiame į dabartinius jūsų įpročius, o tada sukuriame naują struktūrą ir požiūrį į maistą, kuris jums atrodo realistiškas ir tinkamas. Sužinojau, kad dauguma žmonių žino, kokie maisto produktai ir rekomendacijos jiems tinka, net jei stengiasi sukurti platesnį planą ir įpročius įtraukiant šiuos maisto produktus. Daugelis žmonių jau gerai nujaučia, kurie valgiai jiems tinka, o nuo kurių cukraus kiekis kraujyje šoktels į neregėtas aukštumas.
Taigi, užuot kalbėję vien apie mitybos struktūrą, pavyzdžiui, mažai angliavandenių turinčią dietą ar protarpinį badavimą, mes taip pat aptariame, kuriuos maisto produktus verta įtraukti, o kuriuos reikėtų riboti.
Jei planuojate rinktis naują mitybos būdą, turėkite omenyje šiuos 3 žingsnius:
- Pirmiausia paklauskite savęs: ar jis pakankamai realistiškas mano gyvenimo būdui? Pavyzdžiui, tarkime, kad darbe galite turėti tik vieną pertrauką. Tikriausiai planuoti priešpiečius ir du užkandžius darbo dienos metu jums netiks. Kita vertus, jei dienos metu žvėriškai išalkstate ir turite galimybę užkandžiauti, kodėl gi neįtraukus užkandžių į savo mitybos planą?
- Raskite tokį mitybos būdą, kurio galėtumėte laikytis ne vieną mėnesį. Jei ketogeninė ar mažai angliavandenių turinti dieta atima iš jūsų gyvenimo džiaugsmą, o jūs mokate riboti angliavandenius, kodėl gi neįtraukus angliavandenių į savo racioną? Nesunku manyti, kad mažai angliavandenių turinti dieta reiškia dietą be angliavandenių, tačiau daugumai žmonių toks griežtumas netinka. O jeigu įtrauktumėte savo mėgstamų angliavandenių, bet sumažintumėte angliavandenių, be kurių galite gyventi? Lanksčios mažiau angliavandenių turinčios dietos greičiausiai galėsite laikytis ilgą laiką.
- Galiausiai atkreipkite dėmesį į tai, kaip jūsų pasirinkta dieta veikia cukraus kiekį kraujyje ir bendrą savijautą. Ar šis metodas iš tikrųjų tinka jūsų diabetui? Ar jis teigiamai veikia jūsų energingumą? Ar jis teigiamai veikia ne tik cukraus kiekį kraujyje, bet ir kitus sveikatos aspektus? Atminkite, kad viskas keičiasi, ir nieko tokio, jei norite pakeisti savo įpročius.
Iš kiekvieno išbandyto metodo paimkite tai, kas tinka, ir sukurkite savo mitybos gaires. Siūlau juos užrašyti ir išsaugoti, kad galėtumėte jais remtis, kai prireiks jums, arba dalytis internete keičiantis idėjomis su kitais.