Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabeto valdymas fizine veikla


Diabetu sergantys asmenys įprastai iš savo gydytojų, slaugytojų ir kitų jų sveikatos priežiūros grupių narių girdi apie mankštos naudą valdant savo sveikatos būklę. Pagrindinė mintis – judėjimas pagerina bendrą jūsų fizinę būklę, konkrečiai – padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tačiau jeigu jūs kurį laiką neužsiėmėte aktyvesne fizine veikla, gali būti sudėtinga rasti motyvaciją vėl pradėti mankštintis. 

Pasaulinė sveikatos organizacija, kurios tikslas gerinti visuomenės žinias apie įvairias sveikatos problemas, įskaitant diabetą, Pasaulinės sveikatos dienos minėjimą iniciavo 1950 m. 

Nors ši diena kasmet minima balandžio 7 d., nėra jokio reikalo laukti, norint pradėti naują fizinio aktyvumo programą. 


Fizinio aktyvumo nauda diabetu sergantiems asmenims

Diabetes.co.uk duomenimis, paprastai diabetu sergantys asmenys, besilaikantys reguliaraus mankštinimosi plano, pagerina cukraus kiekio kraujyje kontrolę, kadangi raumenys kraujyje esančio cukraus daugiau sunaudoja būdami aktyvūs, nei būdami poilsio būsenoje. Mankšta sužadina jūsų imuninę sistemą ir padeda išlikti sveikiems. Reguliarūs fizinės veiklos užsiėmimai yra būtini saugantis nuo širdies ligų, insulto, vėžio ir kitų susirgimų. 

Diabetes.co.uk pažymi, kad treniruotės taip pat sumažina jūsų streso lygį bei gali sumažinti depresijos riziką. Tai yra du rizikos veiksniai, kurie gali nulemti žmonių persivalgymą ir svorio padidėjimą.  Svarbu atsiminti, kad JK nacionalinės sveikatos priežiūros tarnybos ekspertai reguliarią mankštą apibūdina kaip kassavaitinį 150 minučių trukmės vidutinio intensyvumo aerobikos užsiėmimą. Tokia veikla apima sportinę veiklą, ėjimą sparčiu tempu arba bėgiojimą, važiavimą dviračiu arba valties irklavimą. 

Atsargumo sumetimais, prieš pradėdami formuoti naujus mankštinimosi įpročius, pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl insulino ar kitų medikamentų dozės koregavimo.


Patarimai kaip išlaikyti motyvaciją įgyvendinant savo mankštos programą

Jeigu nesportavote nuo mokyklos laikų arba jau seniai nebuvote įkėlęs kojos į sporto klubą, nesitikėkite iš karto pradėti nuo ypač intensyvios mankštinimosi programos. Tam, kad neprarastumėte drąsos, pradėkite iš lėto ir palaipsniui didinkite savo aktyvumo lygį. 

Pavyzdžiui, jeigu bėgimo treniruoklis namuose dulka nenaudojamas, pradėkite nuo trumpų užsiėmimų tuo metu, kai šnekučiuojatės su draugais, klausotės muzikos ar žiūrite video įrašus. 

Turite daug galimybių padėti sau išlaikyti motyvaciją ir likti aktyviais įgyvendinant naują fizinio aktyvumo programą:

Nustatykite atsakomybę: pasakius kitiems apie savo mankštinimosi planus, gali tapti sudėtingiau atsisakyti savo fizinės veiklos pastangų. Taip yra todėl, kad nenorėsite savo draugams (internetiniams arba realiems) prisipažinti, jog praleidote treniruotę. Dar vienas puikus būdas išlikti atsakingam – prisijungimas prie svorio mažinimo paramos grupės, kurios nuolatiniuose susitikimuose yra matuojamas svoris. 

Nešiokite žingsniamatį: kasdien nueitų žingsnių kiekio skaičiavimas padeda užtikrinti, kad pasieksite kasdienius veiklos tikslus. Amerikos diabeto asociacija rekomenduoja pradėti taip: kelias dienas skaičiuokite įprastai nueinamų žingsnių skaičių. Tuomet antrąją savaitę padidinkite laiko tarpą nuo 10 minučių iki 18 minučių, o žingsnių skaičių – nuo 1 000 iki 1 800. Iki 11-osios savaitės šį skaičių būsite padidinę iki maždaug 6 000 žingsnių per dieną ar daugiau. 

Mankštinkitės su draugais ar šeima: turėsite galimybę pabendrauti su savo artimaisiais ir sužinoti apie jų gyvenimą. Žinodami, kad jūsų laukia mankštinimosi partneris, turėsite iniciatyvos treniruotis net ir tuomet, kai jausitės tingūs. 

Susikurkite užduotis papildomam veiksmui: pasistatykite savo automobilį tolimiausioje parkavimosi aikštelės vietoje arba išlipkite iš viešojo transporto keliomis stotelėmis anksčiau nei numatyta ir likusį kelią eikite pėsčiomis. 

Pasinaudokite pietų pertraukų teikiamomis galimybėmis: jeigu vidurdienį turite laisvą valandą, pirmąsias 30 minučių skirkite pasivaikščiojimui su kolegomis, tuomet suvalgykite iš namų atsineštą maistą. 

Nusistatykite priminimus: kiekvieną dieną naudokite kasdienius savo išmaniojo telefono signalus arba kalendorių kaip priminimą, kad metas mankštintis.


Pradėkite judėti šiandien, kad pagerintumėte savo formą 

Neatsižvelgiant į dabartinį jūsų aktyvumo lygį ir esamą formą, nėra kito laiko nei dabar pradėti nuolat daugiau judėti. Pasaulinės sveikatos dienos minėjimas gali būti puikus motyvuojantis veiksnys pradėti naują mankštinimosi programą. Padidinę savo aktyvumą, pasijausite geriau ir papildomai pamatysite kaip gerėja cukraus kiekio kraujyje lygis. 

Pradedantieji turėtų atsiminti, kad geriausia veikti iš lėto, pradedant nuo palaipsniui ilginamų pasivaikščiojimų vietoje bandymų iš karto įveikti maratoną. Ir atminkite, kad jeigu iki šiol jūsų gyvenimo būdas buvo pakankamai sėslus, būtų naudinga pasitarti su pirminės sveikatos priežiūros specialistu dėl jums labiausiai tinkamo fizinės veiklos kiekio. 

Kai sumažinsite svorį ir pagerinsite savo būklę, gali prireikti pasitarti su savo terapeutu dėl medicininių preparatų, kuriuos šiuo metu vartojate cukraus kiekiui kraujyje valdyti, dozės sumažinimo. 

Prisiminkite, kad diabetas yra tik dalis to, kas jūs esate. 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: