Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabetu sergančių žmonių mityba gali pagerinti jų sveikatą

Išpopuliarėjusios maisto gaminimo programos sudomino daugybę žmonių pasaulyje. Vis dėlto, įtempta kasdienybė apribojo laiką, kurį galima skirti virtuvei. Visus nustebinusi naujoji koronaviruso pandemija šiek tiek pakeitė šį scenarijų. Kai būtina išlaikyti socialinę distanciją, darbas namuose tapo daugelio žmonių realybe. Ilgas buvimas namuose padeda suprasti, kaip nuostabu išbandyti naujoves gaminant maistą. Šis naujas įprotis yra svarbus visiems. Sveika mityba labai naudinga diabetu sergantiems žmonėms. 

Remiantis 2019 m. Tarptautinės diabeto federacijos (angl. International Diabetes Federation, IDF) atlasu, visame pasaulyje diabetu serga daugiau nei 463 mln. žmonių. Tyrimai rodo, kad  daugumoje atvejų (kai kurių tyrimų duomenimis – iki 80 proc.) 2 tipo diabeto galima išvengti sveikai maitinantis ir reguliariai užsiimant fizine veikla. Sveikai maitinantis, patariama: 

https://www.idf.org/aboutdiabetes/type-2-diabetes.html

  • mažinti kalorijų kiekį, jei turite viršsvorio,
  • pakeisti sočiuosius riebalus (pvz., grietinėlę, sūrį, sviestą) nesočiaisiais riebalais (pvz., avokadu, riešutais, alyvuogių ir augaliniais aliejais),
  • valgyti maistinių skaidulų (pvz., vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų),
  • vengti tabako, per didelio alkoholio kiekio ir pridėtinio cukraus.

 

Naujoji koronaviruso pandemija verčia mus pabrėžti sveikatos priežiūros sergant diabetu svarbą. Diabetas laikomas rimtų COVID-19 komplikacijų rizikos veiksniu. https://www.diabetes.org/coronavirus-covid-19/how-coronavirus-impacts-people-with-diabetes#:~:text=In%20general%2C%20people%20with%20diabetes,your%20diabetes%20is%20well%2Dmanaged.

Būdamas šefas, žinote visus ingredientus, o dėmesys maisto kokybei gali padėti valdyti cukrų kraujyje ir skaičiuoti kalorijas. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24910231/.  Gamindami maistą namuose galite rinktis  iš sveikesnių variantų ir susidurti su mažiau pagundų, ir tai gali padėti geriau pasirinkti. 

Tai mokymosi procesas, todėl nemanykite, kad viską turite padaryti iš karto. Mėgindami sveikiau gaminti namuose, diabetu sergantys žmonės gali pasirinkti tam tikras maisto kategorijas, kurios yra tikros sąjungininkės. Puikus pavyzdys yra maistinės skaidulos, kurių yra vaisiuose, daržovėse, neskaldytuose grūduose ir ankštiniuose augaluoseDiabetu sergantiems žmonėms skaidulos – tirpiosios – gali sulėtinti cukraus absorbciją ir padėti pagerinti cukraus kraujyje rodiklius.  Ruošdami valgį būtinai įtraukite avižų, žirnių, pupelių, obuolių, citrusinių vaisių, morkų, miežių ir gysločių sėklų luobelių. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983

Kita vertus, svarbu žinoti, ką riboti ir, kai kuriais atvejais, ko netgi reikėtų vengti. Reikėtų riboti suvartojamų maisto produktų, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų (pvz., kepti maisto produktai) https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/different-fats-nutrition/, cukraus https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-cut-down-on-sugar-in-your-diet/ ir druskos https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/salt-nutrition/ kiekį arba iš viso jų vengti. Kitas geras patarimas, kaip gerai maitintis namuose pagamintu maistu, yra maisto porcijavimas. Įsitikinkite, kad nevalgote per daug... nes per daug gali būti net gero dalyko. Dėl alkoholio vartojimo pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistais, nes rekomendacijos gali skirtis.

Vieno mitybos plano, kuris tiktų visiems sergantiems diabetu nėra. Geriausias būdas – kreiptis į diabeto konsultantą ir (arba) mitybos specialistą ir išmokti paruošti praktiškus, skanius ir subalansuotus geriausiai jums ir jūsų diabeto valdymui tinkančius patiekalus. Įprotis ir galimybė gaminti sveiką geros maistinės kokybės maistą yra gyvybiškai svarbūs jūsų sveikatai ir teikia daug naudos. Sveika mityba – tai svarbus žingsnis rūpinantis savimi. Svarbu atsiminti, kad pokyčiai neįvyksta per vieną naktį ir yra nerealu tikėtis tobulos mitybos. Užsibrėžkite tikslą kiekvieną savaitę pasigaminti bent vieną vakarienę namuose ir palaipsniui judėkite pirmyn. Verta žengti kiekvieną žingsnį sveikatos gerinimo link!

Dalytis

Įkelta pagal sritį: