Populiariausi patarimai, kaip paaiškinti apie diabetą savo vaikams
Ar Jums neseniai diagnozavo diabetą? Galbūt savo diagnozę žinote jau kurį laiką, tačiau Jūsų vaikai pagaliau pakankamai dideli, kad jiems kiltų klausimas, kodėl mamytė dažnai sau baksteli į pirštą. Apie savo diabetą vaikams aiškinti gali būti keblu. Norite juos informuoti, o ne išgąsdinti.
Žinoma, norite apsaugoti savo vaikus. Tačiau apsaugoti savo vaikus nuo tiesos ar meluoti nėra geras variantas. Kaip galima apie tai kalbėtis negąsdinant ir nepribloškiant savo vaikų? Štai keli naudingi patarimai, padėsiantys apie tai kalbėti.
1 patarimas. Pradėkite nuo gerų naujienų
Jei jūsų diagnozė nauja, vis tiek galite jausti tam tikrą netikrumą. Bet išlaikykite ramybę ir pradėkite nuo gerų žinių. Pirmoji žinia, kurią jūsų vaikas turi išgirsti, yra tai, kad Jums viskas gerai. Vaikai turi žinoti, kad diabetą galima suvaldyti. Bendradarbiausite su savo sveikatos priežiūros specialistais, kad išliktumėte sveiki. Atminkite, kad vaikai žino, kada tėvai jaudinasi, ir dažnai jie ims jaudintis patys. Pateikite naujienas ir visą pokalbį kuo pozityviau.
2 patarimas. Kalbėkite vaikams suprantama kalba
Vaikams, ypač mažesniems, gali būti sunku suprasti diabetą. Kalbėkite vaikams suprantama kalba – žaisdami žaislais ar pasakodami istoriją, kuri padės jiems suprasti. Pasitelkite į pagalbą pliušinį žaisliuką ir parodykite, kaip valdote diabetą. Be to, galima rasti mažesniems vaikams parašytų knygų apie diabetą. Interneto svetainėse, pvz. JDRF.org yra vaikams tinkamų išteklių ir vaizdo įrašų, kurie taip pat gali būti naudingi.
3 patarimas. Pateikite pagal amžių tinkamą informaciją
Kiek pasakosite vaikams apie diabetą, turėtų priklausyti nuo jų amžiaus. Paaugliai gali suprasti pagrindinę informaciją apie cukrų kraujyje ir insuliną, tačiau tai gali sutrikdyti mažesnius vaikus. Kai kalbate su labai mažais vaikais, praleiskite skambius žodžius ir leiskite jiems užduoti klausimus.
Aiškinant apie diabetą mažiems vaikams veiksmingiausia pateikti tik pagrindinę informaciją. Galbūt pradėkite nuo paaiškinimo, kad tikrinate cukraus kiekį kraujyje arba vartojate vaistus, kad išliktumėte sveikas (-a). Paaugę jie greičiausiai užduos išsamesnių klausimų. Tada galėsite leistis į detales.
4 patarimas. Būkite sąžiningi su savo vaikas
Būkite sąžiningi. Vaikams reikia išgirsti teisybę. Paklauskite savo vaikų, ką jie žino apie diabetą. Atidžiai išklausykite bet kokią klaidingą informaciją ar būgštavimus. Pvz., jiems gali kilti klausimas, ar galite valgyti cukrų, ar diabetas gali būti užkrečiamas. Ištaisykite neteisingą informaciją švelniai, aiškiai ir paprastai.
Kai vaikai užduoda Jums klausimą, atsakykite sąžiningai. Maži vaikai gali paklausti, ar neskauda, kai baksteli sau į pirštą ar vartoji insuliną. Jei skauda, pasakykite jiems, bet pateikite atsakymą pozityviai. Pavyzdžiui: „Taip, duriant į pirštą šiek tiek dilgteli, bet taip galiu pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje, kad galėčiau išlikti sveikas“.
5 patarimas. Aptarkite galimas kritines situacijas
Neatsižvelgiant į tai, kada sužinojote, kad sergate diabetu, turite kalbėti apie galimas kritines situacijas, kai vaikai yra pakankamai dideli. Apie saugumą turi žinoti bet kokio amžiaus vaikai. Tai reiškia, kad jie niekada neturėtų žaisti su insulinu, pompomis, matuokliu, tyrimo juostelėmis ar kitomis diabeto priemonėmis ar vaistais.
Be to, pravartu pasakyti vaikams, ką jie gali padaryti sumažėjus Jūsų cukraus kiekiui kraujyje. Apsvarstykite galimybę sukurti dėžutę, kurioje būtų daug svarbių daiktų, pvz., gliukozės tablečių ar gelio. Tada galite leisti savo vaikui paimti tą dėžutę, kai Jūsų cukraus kiekis kraujyje kritiškas.
6 patarimas. Žinokite, kaip atsakyti į klausimą „Ar aš taip pat susirgsiu diabetu?“ Klausimas
Tam tikru momentu dauguma vaikų Jūsų paklaus: „Ar aš taip pat susirgsiu diabetu?“ Svarbu vengti sakyti: „Ne, tu niekada nesirgsi diabetu“. Geresnis pasirinkimas pasakyti ką nors panašaus į tai: „Didelė tikimybė, kad nesusirgsi diabetu, bet jei taip įvyks, mes jau žinome, kaip padėti“.
Tai sąžininga. Meluoti – blogiausias dalykas, kurį galite padaryti, vaikams uždavus šį klausimą. Verčiau pasinaudokite proga nuraminti vaikus. Jie gali imtis priemonių užkirsti kelią 2 tipo diabetui. It net jei jie susirgs, diabetą galima valdyti. Buvimas sąžiningu padeda išvengti nereikalingos baimės.
7 patarimas. Tegul pokalbis suteikia vilties
Kartais pokalbis apie Jūsų diabetą gali vaikus šiek tiek gąsdinti. Tačiau galite savo vaikams priminti, kad yra vilties. Pokalbyje suteikite vilties, kalbėdami apie mediciną ir technologijas, kurios greitai vystosi, kad žmonės galėtų veiksmingiau valdyti diabetą.
Papildomi patarimai
- Pakvieskite vyresnius vaikus kartu su Jumis dalyvauti švietimo apie diabetą pamokose.
- Jei turite kelis vaikus, pasiimkite ir juos kartu.
- Leiskite vaikams kartais dalyvauti planuojant, ką valgysite. Taip jie gali geriau betarpiškai suprasti Jūsų mitybos poreikius.
- Jei neturite atsakymo į vieną iš jų klausimų, ieškokite atsakymo kartu.