Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabetas ir mėnesinės – visiška netvarka

Merginos! Ar jūsų mėnesio ciklas reguliariai sutrikdo cukraus kiekį kraujyje? Kartais mums, merginoms, būna nelengva

Prie daugybės dalykų, kurie gali turėti įtakos jūsų cukrui kraujyje, galime pridėti moterų mėnesio ciklą, kuris gali tapti tikru iššūkiu reguliuojant cukraus kiekį kraujyje.

Greitas priminimas: mėnesinių ciklas prasideda pirmąją mėnesinių dieną ir baigiasi prasidėjus kitoms mėnesinėms. Jei viskas vyksta sklandžiai, šis procesas kartojasi kas 21–31 dieną.

 

Už cukraus kiekio kraujyje sutrikimą mėnesinių metu atsakingi hormonai

Mėnesinių ciklas sudarytas iš dviejų etapų: estrogeno etapo ir progesterono etapo, ir jie abu turi įtakos jautrumui insulinui. Žinoma, veikia daugybė hormonų, tačiau būtent lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas yra du kaltininkai, atsakingi už kas mėnesį vykstančią visišką netvarką.

Likus kelioms dienoms iki mėnesinių pradžios (t. y., antrajame etape), šių dviejų hormonų koncentracija yra didesnė nei įprasta, ir tai galima pastebėti padidėjus cukraus kiekiui kraujyje. Argi dar nėra pakankamai blogai, kad tenka kovoti su PMS, padidėjusiu dirglumu, besaikiu valgymu ir nuotaikų kaita? Žinoma, šiame derinyje turi būti ir diabetas.

Sumažėjęs jautrumas insulinui kiekvieno žmogaus cukraus kiekį kraujyje veikia skirtingai. Aš asmeniškai didesnį cukraus kiekį kraujyje arba stipresnį atsparumą insulinui pastebiu maždaug prieš 3–5 dienas iki mėnesinių pradžios.

 

Mėnesio ciklo ir diabeto ryšys dažnai neįvertinamas

Išties, kiek palaikymo jūs gaunate iš savo sveikatos priežiūros specialistų, kai reikia suvaldyti cukraus kiekį kraujyje prieš ciklą ir jo metu? Ar kas nors iš jų kalbėdamas apie insulino koregavimą paklausė, kuriame savo ciklo etape esate? O tikriausiai turėtų! 

 

Mėnesinių ir cukraus kiekio kraujyje svyravimo ryšys jau seniai žinomas

Ryšys tarp mėnesinių ir cukraus kiekio kraujyje medžiagų apykaitos žinomas jau dešimtmečius. Tiksliau, nuo 1940 m., kai mokslininkas H. I. Cramer pasidalijo savo išvadomis apie mėnesio ciklą ir cukraus kiekio kraujyje svyravimą Kanados medicinos asociacijos žurnale.

Tai kodėl tiek mažai apie tai diskutuojama ir mokoma? Ar neturėtume to tikėtis kaip švietimo apie diabetą standarto, į kurį paprastai atsižvelgiama koreguojant terapiją?

Pasaulyje yra beveik 200 milijonų diabetu sergančių moterų. Ir taip jau yra, kad moterims būna mėnesinės. Be to, diabetu sergančios moterys dažniau serga policistinių kiaušidžių sindromu (PCOS) nei juo nesergančios. Tai, pvz., apima nereguliarų kraujavimą, mėnesinių skausmus, labai intensyvias ir (arba) ilgesnes mėnesines, taip pat odos problemas.

 

Ciklo dokumentavimas padeda pasiruošti

Žinoma, nė viena iš mūsų nemėgsta netinkamo cukraus kiekio kraujyje. Laimei, mėnesinių tendencijos kiekvieną mėnesį pernelyg nestebina. Nepaisant to, prasminga sekti savo ciklą, kad visada būtumėte tinkamai pasirengusios.

Asmeniškai aš seku savo cukraus kraujyje duomenis programėlėje mySugr, kurią pildau atitinkamą savo ciklo dieną (žr. nuotrauką). Pridėjusi šią papildomą informaciją, galiu daug geriau paaiškinti daugelį savo neįprastų cukraus kiekio kraujyje svyravimų arba savo endokrinologui iš karto nurodyti, kas lėmė tam tikrus mano cukraus kiekio kraujyje duomenis. Be to, naudoju ciklo programėlę Clue, kuri gana tiksliai ir patikimai numato kitą mano ciklą arba mėnesines ir turi daug kitų naudingų funkcijų. Reikia pažymėti, kad Clue taip pat paskelbė gražų straipsnį apie diabetą ir mėnesines.

 

Mėnesinių ciklas ir diabeto terapijos koregavimas

Žinoti savo ciklą tikrai svarbu, nes tik taip galima suvaldyti cukraus kiekio kraujyje svyravimus. Pavyzdžiui, man asmeniškai savaitę prieš mėnesines reikia daugiau bazinio insulino, taigi, leiskite baziniam rodikliui veikti 130–150 proc. procentų (žinoma, pompų naudotojai čia įgyja pranašumą).

Daug diabetu sergančių žmonių savo insulino pompoje šiam laikotarpiui yra sukūrę papildomą bazinį profilį, todėl jiems tiesiog tereikia tinkamu momentu prie jo pereiti.

Tada, sumažėjus hormonų koncentracijai, dažnai insulino reikia mažiau. Kiek terapiją būtina pritaikyti prie ciklo, yra labai individualu, ir norint optimaliai išspręsti šį klausimą, reikia šiek tiek laiko.

Būtent todėl toks svarbus ir naudingas tikslus dokumentavimas ir gerai parengta gydytojų komanda. O kokia jūsų patirtis? Ar jūsų mėnesio ciklas turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje? O kaip dėl terapijos koregavimo? Ar sulaukiate pagalbos ir patarimų iš diabetą gydančių specialistų?

 

Galiausiai, keli (linksmi) faktai apie mėnesines:

  • Moteris iš viso kraujuoja 6 savo gyvenimo metus,
  • Apie mėnesines sukurtas Disnėjaus filmas,
  • Mėnesinių spazmai gali būti tokie patys skausmingi, kaip širdies priepuolis,
  • Daugelyje religijų mėnesinės laikomos nešvariomis,
  • Šalta temperatūra gali neigiamai paveikti mėnesinių intensyvumą ir trukmę,
  • Gegužės 28-oji – tai Pasaulinė mėnesinių diena,
  • Kita vertus, nors reklamoje dažnai rodoma klaidingai, mėnesinių kraujas yra ne mėlynas, o raudonas! ;)

Atsižvelgiant į tai, tegyvuoja mėnesinės!

Dalytis

Įkelta pagal sritį: