Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Nėštumas ir 1 tipo diabetas. Asmeninė patirtis

Gerai kontroliuojant cukrų kiekį kraujyje ir tinkamai parinkus terapiją, sėkmingas nėštumas visiškai įmanomas ir sergant 1 tipo cukriniu diabetu. Man tai vienas nuostabiausių laikotarpių gyvenime!

Mano vardas Lina. Man 37 metai, iš kurių jau daugiau nei 19 gyvenu su 1 tipo cukriniu diabetu. Per pirmuosius 6 diabeto metus viena katastrofa sekė kitą, bet vėliau man pavyko palyginti gerai valdyti cukraus kiekį kraujyje. Mano HbA1c visada stabiliai laikėsi tarp 6–7 proc., ir apskritai beveik nesijaučiau ribojama savo būklės. Tiesą sakant, dažnai mąsčiau apie diabetą kaip apie galimybę, ir taip gavau darbą „mySugr“.

Vis dėlto, nepaisant šio teigiamo požiūrio, vis tiek nežinojau, kaip išlaikyti stabilią 3.33–7.8 mmol/L cukraus koncentraciją kraujyje nėštumo metu. Ši riba man atrodė pernelyg ribojanti ir kelianti iššūkį. Bandžiau kuo ilgiau išlikti šiose siektinose ribose, bet man vos pavyko išlaikyti jas 7 dienas, o tai gerokai mažiau nei 9 mėnesiai!

„Lauktis sergant 1-ojo tipo diabetu? Niekada negalėsiu to padaryti“, – buvo mano požiūris daugelį metų. „Be to, ne kiekviena moteris privalo turėti vaikų, juk tiesa?“

Pirmiausia šiek tiek apie mane.

Man visada svarbiausia buvo karjera ir finansinė nepriklausomybė. Neįsivaizdavau, kaip įmanoma turėti vaiką ir žongliruoti tarp nėštumo ir diabeto valdymo.

Dirbu „mySugr“ jau 8 metus. Tuo metu buvau pirmoji oficiali darbuotoja be 4 steigėjų ir 2 laisvai samdomų darbuotojų. Pirmosiomis dienomis vykdžiau visas užduotis nuo klientų aptarnavimo ir naudotojų apklausų iki ėjimo į paštą ar dokumentų kopijavimo skyrių. Netgi ruošdavau kavą svečiams. Laikui bėgant mano atsakomybė augo, kol tapau produktų valdymo vadove. Taip tapau atsakinga už visus „mySugr“ sukurtus produktus.

Man patinka šios pareigos ir jas einant tenkanti atsakomybė, ir aš visada didžiavausi savo karjera. Vis dėlto, žinojau, kad nėštumą ir kūdikio gimdymą nebus lengva įtraukti į tokį įtemptą kasdienį darbo grafiką tuo pačiu bandant valdyti cukrų kraujyje. Praėjo nemažai laiko, kol išdrįsau prisiimti atsakomybę, tenkančią laukiantis sergant 1 tipo cukriniu diabetu ... ir pakeisti savo karjeros prioritetus.

Ką dariau prieš pastodama.

Kol ėmiau tikrai stengtis pastoti, 6 mėnesius stengiausi kuo griežčiau kontroliuoti diabetą. Tai reiškia, kad mano bazinis rodiklis, angliavandenių veiksniai ir korekcijos veiksniai buvo tiriami, koreguojami ir griežtai stebimi. Mano tikslas buvo pasiekti 6 proc. ar žemesnį HbA1c.

Be to, atidžiai stebėjau mėnesinių ciklą, norėdama žinoti, kurie hormonai veikia cukrų kraujyje ovuliacijos metu. Gydytojas paaiškino, kaip svarbu, kad ovuliacijos metu cukraus kiekis kraujyje kuo anksčiau pasiektų siektinas ribas.

Tuo metu atradau, kad paprasčiausias pasivaikščiojimas nepaprastai teigiamai veikia cukrų kraujyje. Taigi, kai tik mano gliukozės stebėsenos sistema mane perspėdavo, kad gliukozės rodmuo pasieks viršutinę siektiną ribą, aš apsiaudavau sportbačius ir eidavau pasivaikščioti.

Nuosekliai laikiausi šios tvarkos, kadangi norėjau išvengti daugybės cukraus kraujyje šuolių prieš jiems įvykstant. Vaikščioti ne visada įmanoma, ypač kai einate į darbą, tačiau vis tiek man tai efektyviausia priemonė žemesniam 7.78 mmol/L cukraus kiekiui kraujyje išlaikyti.

 

Visos mano pastangos pasiteisino ir pasiekiau 5,8 proc. HbA1c! Tai buvo ne tik mažiausias kada nors matuojant gautas rodmuo, bet ir netrukus po to aš pastojau! 

Valio, aš laukiuosi! O kas dabar?!

Po pradinio džiaugsmo sužinojus svarbias naujienas prasidėjo sunkiausias nėštumo etapas. Pirmasis trimestras sergant 1 tipo cukriniu diabetu buvo nepaprastai sunkus. Nėštumo pradžioje hormonai sukėlė daug hipoglikemijos epizodų. Man jie žymiai paaštrėjo, ypač 9-ąją nėštumo savaitę.

Naktį mano cukraus kiekis kraujyje krisdavo. Laimei, turėjau insulino pompą ir nuolatinę gliukozės kiekio kraujyje matavimo sistemą, kuri reagavo į jutiklio gliukozę ir automatiškai sustabdydavo insulino tiekimą. Šiame etape ši funkcija man tapo absoliučiai nepakeičiama, ir buvo atvejų, kai mano pompa praktiškai visą naktį būdavo išsijungusi! 

Laimei, mano vaikinas ten buvo ir galėjo man duoti gliukozės tuo metu, kai reikėjo papildomos pagalbos. Vis dėlto tai buvo baugus laikas, ir kartais aš labai bijodavau eiti miegoti viena, nes nežinojau, ar kitą dieną pabusiu.

Lyg būtų nepakakę sunkių naktų, dieną mano cukraus kiekis kraujyje gerokai pakildavo. Aš kartais susileisdavau beprotišką kiekį insulino, kad cukraus kiekis kraujyje išliktų siektinose ribose, ir taip būdavo, net nueinant 20 km per dieną!

Malonioji dalis.

Su endokrinologo pagalba man pavyko puikiai pakoreguoti insulino poreikį. Kiekvieną kartą pavalgius eidavau pasivaikščioti, norėdama pagerinti jautrumą insulinui ir taip palaikyti gliukozės lygį po valgio, tačiau, išskyrus tai, jokių kitų didelių problemų nekilo.

Nuo 16-osios savaitės buvau išleista į ankstyvas motinystės atostogas. Per šį laikotarpį darbinis stresas dingo, cukraus kiekis kraujyje stabilizavosi ir energija pagaliau grįžo. Man labai patiko šis etapas, ir viskas praėjo nuostabiai. Man pasisekė, nes iki šiol nekilo nė vienos iš įprastų nėštumo problemų.

Nėštumas sergant 1 tipo cukriniu diabetu gali būti laikomas labai rizikingu. Kai kuriais atvejais vaiko augimas yra atidžiai stebimas, kad prireikus būtų galima anksti įsikišti, nes viršijus nustatytą gliukozės kiekį kraujyje, kūdikis gali išaugti per didelis. Motina taip pat atidžiai stebima. Visi rodikliai – cukraus kiekis kraujyje, HbA1c, kraujospūdis, svorio prieaugis ir baltymų išskyrimas – reguliariai tikrinami, kad būtų laiku nustatytos bet kokios komplikacijos.

Man programėlė mySugr neįkainojama. Ja naudodamasi, galiu sekti visus sveikatos duomenis namuose ir dalytis jais internete su savo gydytojais. Apskaičiavus HbA1c, galiu jaustis saugiau, žinodama, kad kontroliuoju savo rodmenis ir kad nedaroma neigiama įtaka vaiko augimui.

Dabar pasiekiau neįtikėtiną 4,7 proc. HbA1c rodmenį! Pirmiau man tai atrodė visiškai nepasiekiama. Ar tai reiškia, kad mano cukrus kraujyje visada yra 3.33–7.78 mmol/L? Ne, tikrai ne! Bet kiekvieną dieną darau viską, ką galiu.

Kol kas mūsų kūdikis gerai vystosi ir jokių komplikacijų požymių nėra. Žinau, kad trečiajame trimestre dar susidursiu su iššūkiais, pavyzdžiui, insulinas labiau padidės, bet esu tam pasirengusi.

 

Taigi, mums bus nuolat koreguojama dozė, nuolat tikrinamas cukraus kiekis kraujyje, bus daugybė jutiklių pavojaus signalų ir galbūt nemiegotų naktų. Aš susijaudinusi! Žinoma, kartais tai gali nervinti, nes niekas negali tiksliai pasakyti, kaip kis insulino poreikis. Bet aš stengsiuosi išlikti rami, reguliariai tikrinsiu cukraus kiekį kraujyje ir eisiu pasivaikščioti, kad kiek įmanoma išlikčiau savo siektinose ribose.

Taip, aš sergu 1 tipo diabetu, taip, jis kelia iššūkių... Tačiau jaučiuosi visiškai puikiai ir dar niekada gyvenime tiek nepasitikėjau savo kūnu! Galbūt mąstyseną pakeisti padėjo meditacija ir joga, o gal tai tik neįtikėtinas džiaugsmas, kurį sukėlė mūsų negimęs vaikas. Nežinau.

Diabetas nėštumo metu būna nenuspėjamas ir kartais gali atrodyti, kad tai nesąžininga. Bet niekas negali atimti neįtikėtino džiaugsmo, kurį su draugu jaučiame kiekvieną kartą, kai vakare kartu sėdėdami ant sofos pajuntame savo mažylio spyrius. Nekantriai laukiame susitikimo su savo vaiku ir tikrai nesigailime, kad tenka patirti šį procesą!

Nėštumas sergant diabetu GALI būti sėkmingas!

Jei kiti žmonės, sergantys 1 tipo diabetu, stebisi, kaip įmanoma kontroliuoti gliukozę kraujyje nėštumo metu, noriu jus paskatinti. Visiškai įmanoma išnešioti sveiką kūdikį IR suvaldyti diabetą! Nereikia būti tobulam, tiesiog reikia stengtis kiekvieną dieną padaryti viską, ką gali.

Štai keli patarimai, kurie man padėjo visą šį laikotarpį. Galbūt jie bus naudingi kitoms besilaukiančioms moterims, sergančioms diabetu.

Pažinkite savo kūną! Man labai padėjo prieš bandant pastoti tiksliai parinkta terapija ir moters ciklo supratimas.     

NAUDOKITE NUOLATINĘ GLIUKOZĖS KIEKIO KRAUJYJE MATAVIMO SISTEMĄ (CGM)*! Nesvarbu, kokią CGM įsigysite, nuolatinis gliukozės matavimas – tai didžiulė pagalba bandant išlikti siektinose ribose. 

Judėjimas, judėjimas, judėjimas! Nesvarbu, ar jūs vaikštote, praktikuojate jogą ar plaukiojate. Tiesiog JUDĖKITE! Vaikščiojimas man padėjo pasiekti, kad 90 proc. mano laiko būtų siektinose ribose.      

Skaidykite patiekalus*! Kalbant apie mane, aš visada duodu sau visą boliusą, bet suvalgau tik pusę patiekalo. Likusią dalį suvalgau praėjus 1 valandai. Tai erzina, bet padeda sušvelninti cukraus kiekio kraujyje padidėjimą po valgio.

Venkite hipoglikemijos! Daugybė mano hipoglikemijos epizodų prisidėjo prie cukraus kraujyje „amerikietiškų kalnelių“ per pirmąjį trimestrą. Pavykus išvengti hipoglikemijos, cukrus kraujyje paprastai būna stabilesnis.      

Naudokitės cukraus kiekio kraujyje programėle! Ypač tais atvejais, kai fizinis kontaktas su gydytojais yra ribotas, vesti internetinį žurnalą būtina, kad būtų galima dalytis duomenimis su gydytoju. Dienoraščio programėlė man labai padėjo stebėti savo dieną, kad galėčiau priimti geresnius sprendimus dėl terapijos.     

Dažniau apsikabinkite! Turiu paminėti, kad mylintis partneris – tai vienas svarbiausių dalykų. Nėštumas – tai vienas emocingiausių gyvenimo etapų, net ir be papildomo streso valdant diabetą. Meilus apkabinimas kartais gali rodyti daugiau palaikymo nei 1000 žodžių! 

 *Pasitarkite su gydytoju, ar tai gali jums padėti.  

Dalytis

Įkelta pagal sritį: