Pasiruošimas grįžti į mokyklą
Niekas taip neprimena mokykloje praleisto laiko, kaip pieštukų kvapas ir šiugždančių uniformos marškinių vaizdas. Diabetu sergantiems vaikams grįžimas į mokyklą kartais gali atrodyti idiliškas. Vis dėlto susitvarkyti sergant tokiomis lėtinėmis ligomis, kaip diabetas, gali būti sudėtinga net geriausiomis aplinkybėmis. Nauji mokytojai, nauja mokykla, nauji administracijos darbuotojai ir nauja rutina arba nauji draugai ir netikėtas grįžimas į mokyklą su diabetu – tokia perspektyva jums ir jūsų vaikui gali kelti baimę. Laimei, pasitelkus kelias gudrybes ir daug bendraujant, grįžimą į mokyklą galima palengvinti.
Patarimai pradinukams
Į mokyklą išleisti diabetu sergantį pradinuką gali būti tikras išbandymas. Jei jūsų vaikas priklausomas nuo insulino injekcijų valgio metu (jo reikia per pagrindinius valgymus ar užkandžiaujant), klasės vakarėliai, išvykos ir ekskursijos gali tapti tikru minų lauku. Jei jūsų mokykloje nėra visą dieną dirbančios seselės, jums gali tekti apie diabetą šviesti mokytojus ir administracijos darbuotojus. Tiesiog atminkite, kad jūs esate geriausias vaiko gynėjas, užtikrinantis, kad vaikas gautų reikiamą pagalbą ir būtų pasirūpinta jo sveikata, kol jis gaus išsilavinimą.
Pradėkite iš anksto
Daugelis mokyklų rengia atvirų durų dienas ar net savaites prieš prasidedant mokslo metams. Tai puikus metas susitikti su jūsų vaiko mokytojais, administracijos darbuotojais ir sveikatos priežiūros specialistais. Kartu galite parengti planą, kada ir kaip jūsų vaikas gaus insulino per visą dieną. Jūsų gali būti paprašyta atnešti gydytojo pažymą, nurodančią, kaip dažnai reikėtų tikrinti cukraus kiekį vaiko kraujyje, kaip dažnai vaikas turi valgyti, kiek insulino (jei reikia) jis turi gauti ir ką daryti kritiniu atveju. JAV šis procesas išdėstytas dokumente pavadinimu „504 planas“, kurio turi laikytis visi mokytojai ir kiti darbuotojai. Amerikos diabeto asociacija savo svetainėje pateikia informacijos, kuri gali padėti parengti Diabeto medicininio valdymo planą (DMMP). „Diabetes UK“ tėvams ir mokykloms siūlo keletą išteklių, kuriuos galima atsisiųsti.
Paskatinkite savo vaiką būti atvirą
Tyrimai rodo, kad diabetu sergantys žmonės, kurie gėdijasi, rečiau tinkamai pasirūpina savimi. Daugeliui vaikų gėdos jausmas iš dalies kyla dėl to, kad jie jaučiasi kitokie nei klasės draugai. Dažnai dėl to prastai kontroliuojamas cukraus lygis kraujyje, praleidžiamos insulino dozės arba atsisakoma pasitikrinti cukraus lygį kraujyje. Iš kitos pusės, jei jūsų vaikas atvirai bendraus su klasiokais apie diabetą ir išsklaidys bet kokius mitus apie savo ligą, tikėtina, kad klasės draugai su juo elgsis kaip ir su visais kitais.
Parenkite planą
Be to, kad padėsite mokytojams ir administracijos darbuotojams sužinoti, kaip pasirūpinti jūsų vaiku, svarbu turėti planą nenumatytiems atvejams. Klasės vakarėliai, ekskursijos, užkandžiai ir skanėstai – tai angliavandenių skaičiavimo ir dozavimo iššūkis. Po kūno kultūros pamokos ar kitokios fizinės mankštos vaiko cukraus lygis kraujyje gali iškart nukristi, jei po ranka vaikas neturės jokio užkandžio. Nors neįmanoma pasiruošti visiems atvejams, labiausiai tikėtinų situacijų apgalvojimas gali padėti parengti planą, kaip pasirūpinti vaiko sveikata.
Aptarkite mokyklos nelankymą
Tobulame pasaulyje vaikas niekada nepraleistų pamokų dėl diabeto. Vis dėlto liga gali jam sukliudyti lankyti mokyklą kelioms dienoms ar net ilgesniam laikui. Su vaiko mokykla svarbu aptarti pamokų nelankymo klausimą. Daugelyje šalių vaikams, kurie dėl ligos negali lankyti mokyklos, suteikiama kitokių galimybių. Norvegijoje pacientų ir naudotojų teisių akto 6–4 skirsnyje nurodyta, kad visi vaikai turi teisę į išsilavinimą, net jei guli ligoninėje. JK galiojantys įstatymai numato, kad mokyklos privalo suteikti galimybes diabetu sergantiems vaikams gauti tokį patį išsilavinimą kaip ir „negalios neturintys“ (citata) vaikai. Jei dėl diabeto jūsų vaikas negali lankyti mokyklos, pasikalbėkite su savo vietos specialistu dėl mokymo namuose, internetu ar kitokių galimybių.
Patarimai vidurinei mokyklai
Daugelis patarimų, kaip valdyti diabetą pradinėje mokykloje, tinka ir vidurinei mokyklai. Vis dėlto bręsdamas vaikas, bandydamas susitvarkyti su savo liga, gali susidurti su naujais iššūkiais.
Skatinkite būti nepriklausomam
Pradėjusiam mokytis vidurinėje mokykloje vaikui gali būti leidžiama pačiam pasirūpinti savimi, be tiesioginės suaugusiojo priežiūros. Vis dėlto, jei vaikas niekada neatliko injekcijos arba neskaičiavo, kiek maiste yra angliavandenių, savarankiškai susitvarkyti bus praktiškai neįmanoma. Savaime suprantama, kad geriausia vieta, kur galima pasipraktikuoti valdyti diabetą – savo namuose. Paskatinkite vaiką įprasti pasitikrinti cukraus lygį kraujyje prieš valgį, prireikus tinkamai susileisti insuliną ir atkreipti dėmesį į savo savijautą, kai cukraus lygis kraujyje yra aukštas arba žemas.
Pritaikykite sportą, kūno kultūros pamokas ir mankštą
Daugelis vaikų augdami tampa sėslesni. Vis dėlto daugelis tyrimų parodė, kad mankšta gerina insulino pasisavinimą ir padeda vaikams bei paaugliams reguliuoti savo svorį. Nors kai kuriose pasaulio šalyse, pavyzdžiui Norvegijoje, diabetu sergantys vaikai atleidžiami nuo kūno kultūros pamokų, skatindami vaiką sportuoti, dalyvauti kūno kultūros pamokose ir mankštintis padėsite jam susikaupti ir rūpintis savo sveikata. Būtinai informuokite mokytojus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, ir parūpinkite vaikui užkandžių po treniruočių.
Grįžimas į mokyklą tėvams ir diabetu sergantiems vaikams nebūtinai turi kelti stresą. Šiek tiek pasiruošimo ir daug bendravimo gali padėti jūsų vaikui būti saugiam ištisus metus.
Šaltiniai:
http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/parents-and-kids/diabetes-care-at-school/written-care-plans/
https://www.practicaldiabetes.com/wp-content/uploads/sites/29/2016/03/Shame-and-diabetes-self-management.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1399-5448.2009.00567.x
https://levmeddiabetes.no/2017/11/fravaersgrensa-hvilke-rettigheter-har-barn-med-diabetes-del-1-av-2/
https://levmeddiabetes.no/2017/11/vet-rettigheter-barn-diabetes-skolen-del-2-2/
www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/your-child-and-diabetes/schools/diabetes-in-schools-legal-information
www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/your-child-and-diabetes/schools/school-staff