Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabetas ir menstruacijos. Tarp atsparumo insulinui ir užkandukų

Merginos! Ar jūsų mėnesio ciklas reguliariai sutrikdo gliukozės kiekį kraujyje? Taip, tai tiesa. Be skrandžio spazmų, potraukio šokoladui ir nuotaikų svyravimų, diabetu sergančioms moterims menstruacijos atneša dar vieną staigmeną. Papasakosiu, kaip aš pati tvarkausi su cukraus kiekiu kraujyje ir menstruacijomis.

 

Kūnas

 

1 tipo diabetą man diagnozavo, kai buvau 10 metų amžiaus. Tada mano tėvams ir man paaiškino, kad diabetu sergantis žmogus gali patirti sunkumų brendimo metu.

Laimei, mano brendimas praėjo gana sklandžiai, be didelių su diabetu susijusių problemų.

 

Vis dėlto, nebuvau pasiruošusi tam, kad mėnesinių ciklas gali stipriai paveikti diabetą ir atvirkščiai. Gydytojas apie tai su manimi nekalbėjo, ir tai nebuvo diabeto švietimo programos pamokų dalis. Keista, bet ginekologas geriau nei diabeto priežiūros specialistai suprato, kaip pakoreguoti mano diabeto terapiją.

 

Net ir šiais laikais kalbant su bendraamžiais šia tema dauguma jų nežino, kad dėl mėnesio ciklo (o tiksliau – hormonų) gliukozės kiekis kraujyje gali pašėlusiai šoktelėti, todėl diabetą valdyti tampa itin sudėtinga. Ir tai nėra istorijos pabaiga.

 

Greitas priminimas prieš toliau gilinantis į šią temą: mėnesinių ciklas prasideda pirmąją mėnesinių dieną ir baigiasi prasidėjus kitoms mėnesinėms. Jei viskas vyksta sklandžiai, šis procesas kartojasi kas 21-35 dienas.

 

Mėnesinių ir cukraus kiekio kraujyje svyravimo ryšys jau seniai žinomas

 

Iš tiesų, ryšys tarp mėnesinių ir cukraus kiekio kraujyje medžiagų apykaitos žinomas jau dešimtmečius. Tiksliau, nuo 1940 m., kai mokslininkas H. I. Cramer pasidalijo savo išvadomis apie mėnesio ciklą ir cukraus kiekio kraujyje svyravimą Kanados medicinos asociacijos žurnale.

 

Tai kodėl tiek mažai apie tai diskutuojama ir mokoma? Ar neturėtume būti apie tai mokomi pagal standartinę diabeto švietimo programą? Apie tai, kad koreguojant terapiją paprastai atsižvelgiama į menstruacijų ciklą, turime sužinoti visi.

 

Pamąstykite apie tai. Kiek palaikymo jūs gaunate iš savo sveikatos priežiūros specialistų, kai reikia suvaldyti cukraus kiekį kraujyje prieš menstruacijų ciklą ir jo metu? Ar kas nors iš jų kalbėdamas apie insulino koregavimą paklausė, kuriame savo ciklo etape esate? O tikriausiai turėtų.

 

Tik pagalvokite: pasaulyje yra beveik 200 milijonų diabetu sergančių moterų. Ir žmonėms, turintiems gimdą, vyksta menstruacijos. Be to, 1 tipo diabetu sergančių moterų mėnesinių ciklas turi skirtumų nuo diabetu nesergančių moterų ciklo. Tai, pvz., gali būti nereguliarus kraujavimas, stiprūs mėnesinių skausmai, labai gausios ir (arba) ilgesnes mėnesines, taip pat odos problemos.

 

Už cukraus kiekio kraujyje sutrikimą mėnesinių metu atsakingi hormonai.

 

Mėnesinių ciklas sudarytas iš dviejų etapų: estrogeno etapo ir progesterono etapo, ir jie abu turi įtakos jautrumui  insulinui. Žinoma, veikia daugybė hormonų, tačiau būtent lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas yra du kaltininkai, atsakingi už kas mėnesį vykstančią visišką netvarką.

 

Likus kelioms dienoms iki mėnesinių pradžios (t. y., antrajame etape), šių dviejų hormonų koncentracija yra didesnė nei įprasta, ir tai galima pastebėti dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje.

 

Tarp atsparumo insulinui ir užkandukų

 

Sumažėjęs jautrumas insulinui kiekvieno žmogaus cukraus kiekį kraujyje veikia skirtingai.

Aš asmeniškai didesnį cukraus kiekį kraujyje arba stipresnį atsparumą insulinui pastebiu maždaug prieš 3–5 dienas iki mėnesinių pradžios.

Be to, potraukis maistui yra dar vienas iššūkis, dėl kurio dar sunkiau valdyti diabetą mėnesio ciklo metu.

 

Progesteronas, dėl kurio laikinai tampate atsparesnės insulinui, yra tikras niekšelis, nes dėl jo greičiausiai taip pat nenumaldomai norėsite maisto. Ir aš nekalbu apie salotas.

Šokoladas, ledai... jūs pasakykite.

 

Tik įsivaizduokite. Gliukozės kiekio kraujyje rodiklius sunkiau valdyti dėl laikino atsparumo insulinui, be to, galite lengvai suvalgyti viską, ką pamatote (ir dar šiek tiek!).

 

Kaip išmokau valdyti diabetą per mėnesio ciklą

 

Kaip visada, žinios – tai galia! Stengiuosi kiek įmanoma tiksliau registruoti savo gliukozės kiekio kraujyje rodiklius, ypač tomis dienomis, kai atrodo, kad mano diabetas turi savo atskirą protą. Tomis dienomis stengiuosi pridėti kuo daugiau konteksto prie savo gliukozės kiekio kraujyje rodiklių, pvz. apie maistą ir savijautą.

 

Vieną dieną pastebėjau, kad yra tam tikrų dėsningumų. Buvo tam tikras mėnesio etapas, kurio metu man reikėjo daug daugiau insulino nei įprastai, be to, skaudėjo galvą ir jaučiausi beprotiškai pavargusi.

Ir – tai bent staigmena – tai buvo dienos prieš mėnesines. Tada man pasidarė smalsu, todėl pradėjau naudoti ir mėnesinių stebėjimo programėlę, kad surinkčiau dar daugiau informacijos ir palyginčiau ją su savo gliukozės rodikliais.

Būtent tada programėlėje mySugr pradėjau reguliariai naudoti mėnesinių žymą. Pridėjusi šią papildomą informaciją, galiu daug geriau paaiškinti daugelį savo neįprastų cukraus kiekio kraujyje svyravimų arba savo endokrinologui iš karto nurodyti, kas lėmė tam tikrus mano cukraus kiekio kraujyje duomenis.

 

Terapijos koregavimas pagal duomenis

 

Surinkusi visą šią informaciją, pradėjau kurti veiksmų planą.

Laimei, mėnesio ciklas paprastai nebūna visiškai netikėtas ir jį galima gana tiksliai numatyti naudojantis ciklo stebėjimo priemone.

Žinoti savo ciklą tikrai svarbu, nes tik taip galima suvaldyti cukraus kiekio kraujyje svyravimus.

 

Diabetui valdyti naudoju insulino pompą, todėl man patogiausias sprendimas buvo suprogramuoti „mėnesinių bazinį rodiklį“, kurį pradedu taikyti 5 dienas prieš mėnesines ir baigiu pirmą mėnesinių dieną. Šias 5 dienas leidžiu savo baziniam rodikliui veikti 130–150 proc. (atkreipkite dėmesį, tai yra man asmeniškai pagal mano poreikius parinkta terapija). Insulino pritaikymas kiekvienam žmogui gali skirtis, ir tai reikia iš anksto aptarti su diabeto priežiūros specialistais).

Be to, kiek terapiją būtina pritaikyti prie ciklo, yra labai individualu, ir norint optimaliai išspręsti šį klausimą, reikia šiek tiek laiko.

 

Būtent todėl toks svarbus ir naudingas tikslus dokumentavimas ir gerai parengta gydytojų komanda.

 

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – keli (įdomūs) faktai apie menstruacijas:

  • Moteris iš viso kraujuoja 6 savo gyvenimo metus.
  • Yra sukurtas Disnėjaus filmas apie mėnesines.
  • Mėnesinių spazmai gali būti tokie patys skausmingi, kaip širdies priepuolis.
  • Daugelyje religijų mėnesinės laikomos nešvariomis.
  • Šalta temperatūra gali sumažinti mėnesinių intensyvumą ir trukmę.
  • Gegužės 28-oji – tai Pasaulinė mėnesinių diena.
  • Priešingai nei daugumoje reklamų, mėnesinių kraujas iš tikrųjų yra raudonas, o ne mėlynas ;) Atsižvelgiant į tai, tegyvuoja mėnesinės!

Dalytis

Įkelta pagal sritį: