Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Pažintis su skirtingų tipų boliusais

Vienas iš būdų, kuriais pompa gali supaprastinti diabeto valdymą, yra patogiai ir diskretiškai naudoti boliusą. Be to, pompa yra galingesnis įrankis nei švirkštiklis, nes su ja galima naudoti įvairių tipų boliusus. Jei nesate tikri, kada naudoti standartinį, išplėstinį ar daugiabangį boliusą, perskaitykite keletą patarimų, kaip gauti daugiausiai naudos iš įvairių tipų boliusų. Pompos naudotojo vadove bus pateikta išsamios informacijos, kaip juos užprogramuoti.

Koks skirtumas tarp skirtingų tipų boliusų?

Yra trys pagrindiniai terminai, kurios reikia žinoti kalbant apie boliuso tipus:

  • standartinis boliusas, kai visa dozė pateikiama iš karto, kaip injekcija,
  • išplėstinis boliusas (kuris taip pat gali būti vadinamas uždelsto veikimo arba kvadratinių bangų boliusu), kai dozė pateikiama lygiomis dalimis per jūsų nurodytą laiką (15–24 min.),
  • daugiabangis boliusas (kuris taip pat gali būti vadinamas dvigubos bangos (angl. „Dual-wave“) arba dvigubos kvadratinės bangos (angl. „Dual-square-wave“) boliusu), kai tam tikrą dozės dalį gauname nedelsiant, o likusią – per jūsų nurodytą laiką. Daugiabangį boliusą galite suprasti kaip standartinį boliusą + išplėstinį boliusą, užprogramuotus tuo pačiu metu.

Standartinio boliuso galimybės

Norint užprogramuoti ir tiekti standartinį boliusą, yra 2 galimybės: 1) naršyti pompos valdiklio meniu (įprasčiausias būdas, kurį dauguma žmonių naudoja daugumai patiekalų); arba 2) naudoti greitojo boliuso funkciją, kuri suteikia jums galimybę suprogramuoti standartinio boliuso tiekimą skirtingomis dalimis tiesiog pompoje net nežiūrint į pompos ekraną;

Kita standartinio boliuso parinktis, kuri gali būti naudinga, yra atidėjimo (vėlavimo laiko) nustatymas pačioje pompoje prieš tiekiant boliusą. Naudodamiesi vėlavimo nuostata, galite nurodyti laiką nuo boliuso suprogramavimo, kuriam praėjus bus faktiškai pradėtas tiekti boliusas. Gastropareze (virškinimo sistemos nervų pažeidimu, dėl kurio sulėtėja virškinimas) sergantiems žmonėms gali būti naudinga pradėti tiekti boliusą po valgio. Arba gali būti, kad kai kada norite nustatyti boliusą tam tikrą laiką prieš valgį, kad jis būtų pradėtas tiekti maždaug valgio metu. Jei galimybė atidėti boliusą jums tinka, aptarkite vėlavimo nuostatą su savo diabeto priežiūros specialistais ir įsitikinkite, kad jūsų nuomonės sutampa.

Dozės švirkštimo tęsimas naudojantis išplėstiniu boliusu

Išplėstinis boliusas ypač tinka valgant lėtai virškinamus maisto produktus, pvz., riebius, daug baltymų turinčius patiekalus – picą ar kinų maistą. Išplėstinį boliusą galite užprogramuoti 15 minučių intervalais iki 24 valandų. Patvirtinus išplėstinį boliusą, jis pradedamas tiekti nedelsiant. Tai panašu į laikiną bazinę normą, pagrįstą valgomu maistu, o ne bazinės normos padidėjimą per valandą.

Tiekiant išplėstinį boliusą, likusį išplėstinio boliuso laiką ir kiekį galite patikrinti pompos ekrane. Kol išplėstasis boliusas yra aktyvus, galite pridėti standartinį arba greitąjį boliusą, ir tai išplėstiniam boliusui netrukdo. Jei, užprogramavę išplėstinį boliusą, suvalgysite dar vieną patiekalą, dėl kurio būtina boliusą tiekti ilgiau, tuo pačiu metu galima įjungti dar vieną išplėstinį ar daugiabangį boliusą!

Išsaugojimas vėlesniam laikui su daugiabangiu boliusu

Valgydami patiekalus, kuriuose yra ir lėto, ir greito veikimo angliavandenių, galite apsvarstyti galimybę įjungti ir standartinį, ir išplėstinį boliusą, arba netgi daugiabangį boliusą, pompoje nustatę, kiek insulino norite gauti iškart, ir kiek per ilgesnį laikotarpį.

Be to, daugiabangis boliusas gali būti geras pasirinkimas, kai prieš suvalgant patiekalą, kuriame yra daug riebalų ir baltymų arba lėtai veikiančių angliavandenių, arba ilgai valgant kelis skirtingus patiekalus reikalinga korekcinė dozė.

Boliuso strategijų peržiūra ir patikslinimas

Kartais norint išsiaiškinti, koks boliuso tipas geriausiai tinka tam tikram patiekalui, reikalinga praktika. Aptarti boliuso strategijas su diabeto priežiūros specialistais būtų puiki mintis.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: