Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabetas paplūdimyje. Svarbiausios taisyklės, kaip puikiai leisti laiką paplūdimyje

Orams kaistant planuojate išvyką į paplūdimį? Tai puiki vieta atsipalaiduoti – nuostabu jausti smėlį tarp pirštų ir klausytis lūžtančių bangų.

Tam, kad paplūdimyje galėtumėte valdyti diabetą, svarbiausia yra pasiruošti.

Juk nenorite, kad kas nors sugadintų dieną, kai mėgaudamiesi smėliu ir saule. Pasinaudokite keliais patarimais ir pasiūlymais, kurie padės jums užtikrinti geriausią diabeto valdymo patirtį,  kad paplūdimyje puikiai praleistumėte laiką.

 

Vėsiai laikykite insuliną

Paplūdimyje įkaistate ne tik jūs, bet ir sergant diabetu reikalingi vaistai, įranga ir reikmenys. Niekada

nelaikykite insulino įkaitusiame automobilyje ar tiesioginėje saulėkaitoje. Svarbu, kad insulinas būtų laikomas vėsiai ir neapšviestas saulės, kitaip jis praras veiksmingumą[i].

Atminkite, kad aukštesnėje temperatūroje insulinas skyla greičiau.

Šaldytuve insulinas visą dieną išliks vėsus. Tačiau nedėkite jo tiesiai ant gelio pakuotės ar ledo.

Užšaldyti insuliną taip pat blogai, kaip jį perkaitinti.

Nepamirškite, kad kaitra gali pažeisti ir jūsų diabeto įrangą[ii]. Nepalikite insulino pompų, cukraus kiekio kraujyje matuoklių ar kitos įrangos karštame automobilyje, tiesioginiuose saulės spinduliuose ar paplūdimyje.

Tai galioja ir tyrimo juostelėms.

 

Reguliariai ir prieš maudynes atliekamas tyrimas

Dėl karščio, didesnio aktyvumo ir maudantis cukraus kiekis kraujyje gali neprognozuojamai kisti.

Dažniau jį tirkite arba stebėkite savo nuolatinę gliukozės kiekio kraujyje matavimo sistemą (CGM). Dėl kaitros cukraus kiekis kraujyje gali pakilti, ypač jei nepakankamai geriate. Dėl didelio aktyvumo jis gali nukristi.

Leidžiant laiką paplūdimyje maudynės gali būti mėgstamiausias užsiėmimas, tačiau joms sunaudojama daug energijos, net jei taip ir neatrodo.

Maudydamiesi jūroje dažnai išeikvojate net daugiau energijos nei plaukiodami baseine.

Prieš maudynes išmatuokite cukraus kiekį kraujyje ir įsitikinkite, jog galite saugiai užsiimti intensyvia veikla. Be to, dėl papildomos aktyvios veiklos gali prireikti pakoreguoti insulino dozes.

 

Turėkite daug užkandžių

Akivaizdu, kad beveik visi į paplūdimį pasiima užkandžių, bet sergant diabetu tai dar svarbiau.

Cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti net mėgaujantis diena pajūryje. Po ranka turėkite užkandžių, kuriuos lengva nešiotis, kad galėtumėte užkąsti tarp valgių arba nukritus cukraus kiekiui kraujyje.

Savo paplūdimio krepšyje arba šaldytuve visada turėkite užkandžių su greitai įsisavinamu cukrumi ar gliukozės tablečių ar gelio.

 

Gerkite pakankamai vandens

Į paplūdimį neškitės vandens ir kitų gėrimų, kurie padės išvengti dehidratacijos. Dėl karščio ir dehidratacijos cukraus kiekis kraujyje gali padidėti, o padidėję cukraus kiekis kraujyje sukelti dar didesnę dehidrataciją[iii].

Leidžiant laiką vandenyje ir mėgaujantis bangomis nesunku pamiršti atsigerti. Vis dėlto, padarykite pertraukėlę ir atsigerkite, kad išvengtumėte dehidratacijos.

 

Jūsų insulino pompa ar CGM ir vanduo

Nors daugelis insulino pompų ir CGM yra atsparūs vandeniui, būtinai tą pasitikslinkite jų naudojimo vadove. Kai kurie aparatai gali būti atsparūs vandens purslams, tuo tarpu kiti gali būti naudojami plaukiant.

Prieš išeidami į paplūdimį įsitikinkite, kad tai žinote.

Jei prietaisą dėvite vandenyje arba tiesiog gausiau prakaituojate būdami saulėje, diabeto prietaisų klijai gali neprilipti.

Diabeto prietaisams išlikti vietoje padės tinkami prietaisų klijai, pvz., „Hollister Adhesive Spray“, „Rock Tap“ arba „Skin Tac Adhesive Wipes“.

 

Kaip pasiruošti komentarams apie jūsų aparatus

Nors dauguma žmonių, su kuriais susidursite paplūdimyje, elgiasi maloniai, turėtumėte būti pasirengę komentarams ar klausimams apie savo diabeto aparatus.

Galite sutikti žmonių, kurie pasakys ką nors bjauraus apie tai, kad paplūdimyje dėvite CGM arba insulino pompą.

Kiti gali tiesiog užduoti klausimų. Būkite pasiruošę paaiškinti, kad jūsų prietaisas padeda jums išlikti gyviems ir valdyti diabetą, tačiau netrukdo mėgautis saule, smėliu ir plaukioti banglente.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: