Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Perdegimas nuo diabeto

Tai terminas, kurį dažnai aplink girdime. Perdegimas nuo diabeto kartais gali atrodyti kaip retas egzotinis gyvūnas. Ir daugelis mūsų jo bijo, nors niekada nėra su juo nesusidūrę.

 

Natūralu bijoti nežinomybės. Tačiau žinios – tai galia, ir turėdami informacijos būsite pasirengę kovoti su bet kokiais sunkumais, su kuriais susidursite savo diabeto kelionėje. 

Apie perdegimą nuo diabeto kalbėjome su nuostabia diabeto vadove ugdytoja Charlotte Pots. Charlotte tiesiogiai dirba su diabetu sergančiais žmonėmis, kuriems gali kilti psichikos sveikatos problemų, įskaitant perdegimą nuo diabeto. Charlotte remiasi ir savo patirtimi – 2016 m. ji kovojo su perdegimu nuo diabeto. 

Skaitykite toliau ir sužinosite ekspertės įžvalgas apie perdegimą nuo diabeto. 

 

Kas yra perdegimas nuo diabeto remiantis Jūsų žiniomis ir patirtimi?

Perdegimas nuo diabeto pamažu tampa nebe tabu, labiausiai dėl to, kad nuo jo (arba nuo diabeto sukeltos depresijos) kenčia vis daugiau 1 tipo diabetu sergančių žmonių. 

Moksliniai tyrimai rodo, kad 1 arba 2 tipo diabetu sergantiems žmonėms kyla didesnė depresijos, nerimo ir mitybos sutrikimų diagnozės rizika¹. Dėl savo būklės sergantieji diabetu gali jaustis sužlugdyti ir nugalėti. Tai apibrėžiama kaip perdegimas nuo diabeto.

Tačiau perdegimas nuo diabeto nėra tiesiog „perdegimas“.   Emocinis stresas, kurį patiria diabetu sergantys žmonės, taip pat vadinamas „diabeto distresu“ (DD)¹. Tai galės įsivaizduoti kiekvienas diabetu sergantis asmuo. Gyvenimas su diabetu – tai aukščiausios klasės sportas. Jam kasdien reikia skirti visą dėmesį. Diabetas – tai ne trumpalaikė būklė. Su juo gyvenate 24 valandas per savaitę, 365 dienas per metus, ir nėra jokio pauzės mygtuko.  Kartais autoimuninė liga gali taip užvaldyti, kad, atrodo, jos išeities nėra.


Kokios yra pagrindinės perdegimo nuo diabeto priežastys?

Gyvendami su diabetu, kasdien turite daryti šimtus pasirinkimų ir priimti šimtus sprendimų, dėl kurių galite atgauti ar prarasti pusiausvyrą². Be to, kasdien imamas kraujas ir švirkščiamas insulinas... Jūsų psichinis stresas gali vis augti ir pradėti paveikti mąstyseną. Diabetas gali visiškai išsekinti jus emociškai ir fiziškai. Be to, dėl streso gali svyruoti cukraus kiekis kraujyje ir tai gali turėti įtakos kitoms sritims, pvz., miegui, dėl jo galite nereguliariai maitintis, suvartoti daugiau alkoholio ir galbūt vartoti vaistus². Užburtas ratas. Nutraukti šį negatyvų ciklą – tai atsakymas, kaip išvengti perdegimo nuo diabeto.  

 

Ar galite mums papasakoti apie savo perdegimo nuo diabeto patirtį?

Šiandien manau, kad perdegimas nuo diabeto man buvo dovana, tačiau tuo metu jo taip teigiamai nevertinau. 

Kai pradėjo skambėti pavojaus signalai, man buvo 38-eri. Jaučiausi tuščia, bevertė ir visą dieną turėjau save stumti.  Tai nebuvo pirmas kartas, kai mano kūnas davė pavojaus signalą. Vos prieš metus dažnai lankydavausi gydytojo kabinete, nes man kartojosi šlapimo pūslės infekcijos, žarnyno spazmai ir nuovargio simptomai. Akivaizdu, kad tai buvo daugiau nei trumpalaikiai sunkumai, tačiau nenuostabu, kad išsekau, nes turėdama įtemptą darbą, du (mieliausius) mažylius ir dažnai užsienyje dirbantį vyrą.   

Nė vienas vadovas ugdytojas ar gydytojas nenustatė, kad priežastis gali būti mano sveikata. Mano perdegimas ir nestabilus cukraus kiekis kraujyje buvo tik simptomai. Tačiau paaiškėjo, kad tikroji viso to priežastis buvo diabetas. Tai supratau tik tada, kai susipažinau su ortomolekulinės medicinos sritimi ir pradėjau gyventi kitaip. Puoselėdama savo kūną, jaučiau, kad man palaipsniui gerėja. Su vadovo ugdytojo pagalba ir pačiai veikiant, tamsios mintys ėmė lėtai trauktis iš mano galvos, ir aš įžvelgiau teigiamą perspektyvą. 

Mano pasitikėjimas savimi žingsnis po žingsnio augo. Ilgai gėdijausi savo diabeto. Niekada nevaikščiodavau su matoma insulino pompa. Dabar tai nebe problema. Ji matoma visiems. Diabetas – tai mano dalis. Laikas, kai diabetas valdė mano gyvenimą, jau praeityje. Dabar renkuosi savo kelią. To paties linkiu ir kitiems. Kaip bendramintė, serganti diabetu, noriu būti įkvėpimo šaltiniu. Jūsų didžiausia rėmėja. Kadangi esu ortomolekulinės psichoterapijos specialistė ir sertifikuota gyvensenos vadovė ugdytoja, noriu jums parodyti, kaip visą gyvenimą valdyti diabetą. 

 

 

Ką daryti žmogui, kuris jaučia, kad gali būti perdegęs nuo diabeto?

Per savo konsultuojamojo ugdymo užsiėmimus dažnai girdžiu, kaip žmonės bando kovoti ir kovoja su diabetu. Nors jie pareigingai laikosi rekomendacijų ir nurodymų, diabetui jų gyvenime nėra vietos, ir tai sukelia nepasitenkinimą ir įtampą. Būtent dėl to jie negali jaustis pasitikintys savimi ir stiprūs. 

Kartais reikia, kad kas nors jums atverstų akis ir išmokytų pažvelgti iš kitokios perspektyvos. Štai keli patarimai, kurie man taip pat dažnai padėdavo:

 

1. Laikas sau ir poilsio akimirkos. 

Pradėkite į kasdienę savo tvarką įtraukti laiką sau ir poilsio akimirkas. Savistaba, meditacija ir kvėpavimo pratimai – puiki pradžia. Kai pasiekiate nervų sistemos pusiausvyrą, jus mažiau valdo emocijos. Jūsų elgesys gerėja ir galite labiau mėgautis savimi.  Užtikrinę emocijų pusiausvyrą, galėsite tinkamiau reaguoti į cukraus svyravimus kraujyje ir varginančius pavojaus signalus iš savo nepertraukiamos gliukozės stebėsenos sistemos (CGM), negrįždami į streso režimą.  Sutelkus dėmesį į kvėpavimą bus lengviau valdyti periferinę nervų sistemą. Užuot skubėję, pabandykite kasdien gyventi čia ir dabar. Sekite paskui savo jausmus ir širdį. 

 

2. Fizinė veikla

Fizinė veikla padeda sumažinti emocinį stresą, pagerinti kraujotaką ir padidinti jautrumą insulinui. Diabetu sergantiems žmonėms svarbu reguliariai užsiimti fizine veikla. Žinau, kad kartais sergant diabetu fizinė veikla gali kelti nusivylimą, bet reikia ir pailsėti, tikrai nebūtina kasdien bėgti į sporto klubą. Labai naudinga kasdien atlikti kelis jėgos pratimus, kurie paspartins jūsų širdies rimtą.  Pasivaikščiojimas gamtoje taip pat daro stebuklus. 

 

3. Stiprinkite mąstyseną

Visada mintyse siekite nusistatyti, kaip norite tobulėti kaip diabetu sergantis žmogus. Ir nebijokite nedidelių nesėkmių! Jei jaučiate, kad tolstate nuo savo tikslų, suskaidykite juos į mažesnius. Vadovaudamiesi šiuo požiūriu, ne tik būsite labiau motyvuotas, bet ir jausitės smagiau ir sėkmingiau! Įsivaizduokite, kad kiekvieną dieną jums sekasi 1% geriau nei paskutinę. Tai gali atrodyti ne taip ir daug, bet po 100 dienų jūsų gyvenimas bus visiškai kitoks.    

 

4. Pirmenybę teikite sau

Mes pernelyg dažnai įstringame sau nenaudingose aplinkybėse. Atiduodame daugiau energijos nei gauname. Visas tas davimas gali jus išsunkti, ir galite pasijusti pavargę ir nelaimingi.  Visiems, ypač sergantiesiems diabetu, svarbu pirmenybę teikti sau. Jei nesirūpinsime savimi, mūsų kūną užvaldys streso hormonai, ir galiausiai išsibalansuos cukraus kiekis kraujyje. 

 

Ar esate patenkintas tuo, kas esate, ar, kaip aš, pernelyg dažnai per aukštai užsikeliate kartelę? Ar gerai rūpinatės savimi? Pradėkite ieškoti, kas jums padėtų atsipalaiduoti. Pabandykite paskaityti knygą, išsimaudyti vonioje arba pasivaikščioti. Poilsio akimirkų planavimas padeda išlaikyti dvasios ir kūno pusiausvyrą. Pradėkite šiandien. Suplanuokite dalykus, kuriuos tikrai mėgstate. Nes, patikėkite manimi, tie, kurie nesirūpina savimi, negali pasirūpinti kitais.

 

Kokios dar mintys kyla apie perdegimą nuo diabeto? 

Kartu galime pasiekti žymiai daugiau, nei po vieną.  Ieškoti pagalbos nėra silpnumo požymis. Priešingai. Kiekvienam kartais kyla kliūčių. Kai kurie jas išsisprendžia patys, kiti – su specialistu. 

Mano klientai supranta, kad jei jie ir toliau darys tai, ką daro, praėjus šešiems mėnesiams jų gyvenimas bus lygiai toks pat. Jie pasirenka patys prisiimti atsakomybę ir pradeda sveikai gyventi. Savo konsultuojamojo ugdymo vadovavimo programose suteikiu jums priemones, kurios padės pakeisti gyvenimą per mažus gyvenimo būdo pokyčius.

Man pačiai trūko šios paramos, kai būdama 14 metų amžiaus išgirdau savo diagnozę, ir vėliau, kai lankiau koledžą, ištekėjau ir tapau mama, nes gyvenimas su diabetu visada šiek tiek kitoks.

Visa šiame straipsnyje pateikta informacija grindžiama šiais šaltiniais:

1. Ducat, L., Philipson, L.H., Anderson, B.J., 2015. The Mental Health Comorbidities of Diabetes. JAMA, [internete]. Prieinama adresu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439400/

2. Kalmbach, D.A.,  Anderson, J.R.,  Drake, C.L., 2018. The impact of stress on sleep: Pathogenic sleep reactivity as a vulnerability to insomnia and circadian disorders. Journal of Sleep Research,  [online]. Prieinama adresu https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsr.12710

3. Stanford Medicine, 2020. New research shows how to keep diabetics safer during sleep. [tinklalapis] Prieinamas adresu https://scopeblog.stanford.edu/2014/05/08/new-research-keeps-diabetics-safer-during-sleep/ [Accessed 14/01/2021].  

4. Medical News Today, 2019. How does diabetes affect mood and relationships? [tinklalapis] Prieinamas adresu  https://www.medicalnewstoday.com/articles/317458 [Accessed 15/01/2021]. 

mySugr interneto svetainėje neteikiamos medicininės ar teisinės konsultacijos. mySugr tinklaraščio straipsniai nėra moksliniai straipsniai, jie skirti tik informacijai.

mySugr interneto svetainėje pateikiama medicininė ar mitybos informacija nepakeičia profesionalios medikų konsultacijos, diagnozės ar gydymo. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada pasitarkite su gydytoju arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: