Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kaip įveikti su diabetu susijusias stigmas ir stereotipus

 

 

Kasdien visame pasaulyje diabetu sergantys žmonės jaučiasi atstumti, kitokie ir vieniši. Mes galime jausti, kaip menkėja mūsų savivertė patirdami ir suvokdami, kaip su mumis elgiasi dėl to, kad sergame diabetu. Tai, kaip visuomenė elgiasi su diabetu sergančiais žmonėmis, gali trukdyti mums aktyviai valdyti diabetą, jei mėginsime nuslėpti diabetą nuo draugų, šeimos ir visuomenės. 

Požiūris į diabetą mūsų kultūroje yra mūsų apgailėtina tikrovė. 

Manoma, kad per ateinančius dešimt metų diabetu sergančių žmonių skaičius išaugs iki 522 milijonų. Laikas pažiūrėti, kaip atsikratyti stigmų ir stereotipų, sukeliančių šiuos nevilties, vienišumo ir nusivylimo jausmus.

Stigma, supanti šią vis dažnesnę lėtinę būklę, nėra būdinga tik vienai pasaulio vietai, ji yra visur. Tačiau įsitikinimai ir kultūrinės etiketės gali būti labai skirtingi. Straipsnyje apie kelis su diabetu susijusių stigmų tyrimus įvardyti septyni su diabetu susijusių stigmų motyvai: „sergantys ir neįgalūs“, nešiojantys „priminimą apie mirtį“, „netinkami kandidatai santuokai“, „patys kalti“, „galintys užkrėsti“, „išrankūs maistui“ ir „neblaivūs arba piktnaudžiaujantys narkotikais“.

Tai, kad esame ligoti ir neįgalūs, yra visiška stigma. Aš asmeniškai tai esu patyrusi ir anksčiau. Kai kas nors sužinodavo, kad sergu cukriniu diabetu, atsakymas būdavo: „Oho, aš net neįsivaizdavau, atrodai visiškai sveika“, o tai panašu į pasakymą, kad jei sergate diabetu, esate ligoti ir neįgalūs... tik šiek tiek „mandagiau“.

Tačiau daugelyje šalių stigmos apima ne tik paprastą sveikatos problemą. Vartojamas terminas „priminimas apie mirtį“. Vieno tyrimo dalyvė pasidalino savo patirtimi apie tai, kaip žmonės prognozuoja jai priešlaikinę mirtį sakydami: „Tu labai sergi! Tu greitai mirsi, ilgai negyvensi.“ Iš tikrųjų, tai netiesa, diabetu sergantiems žmonėms reikia realistiškai įvertinti juos ribojančius veiksnius – mitybą ir fizinį aktyvumą, tačiau tai nereiškia, kad jūsų gyvenimas negali būti ilgas ir pilnavertis. 

Daugelyje Azijos kultūrų mintis, kad diabetu sergantys žmonės gali tuoktis ir susilaukti vaikų, kelia problemų. Moterys, sergančios cukriniu diabetu, laikomos netinkamomis kandidatėmis arba turinčiomis fizinių trūkumų. Manoma, kad jos negali atlikti „moters vaidmens“ šeimoje ir negalės išnešioti vaiko ir/ ar vaikas gali paveldėti diabetą. Tai yra pagrindinis streso šaltinis Indijoje, kur vaikai, ypač mergaitės, kenčia dėl socialinių stigmų ir nėra „pageidaujamos santuokai“.

Bendradarbė pasidalijo su manimi istorija, kaip ji sužinojo, kad serga cukriniu diabetu mėgindama pastoti. Jos kultūroje nėra neįprasta, kad žmogus serga diabetu. Tiesą sakant, tai gana dažna jos šeimoje. Vis dėlto kai kuriuose sluoksniuose diabetu sergantys žmonės laikomi „sugadinta preke“. Ji stengiasi išlikti pozityvi ir visą dėmesį skiria savo sveikatai. Ji žino, kad tai yra už viską svarbiausia. Ji gamina maistą šeimai ir sau atskirai, vietoje siūlomų tradicinių saldžių gėrimų pasirenka vandenį, o darbe nevalgo su kolektyvu, nebent padaro išimtį. Visus šiuos dalykus ji gali kontroliuoti, kad nenukentėtų sveikata. Tuo tarpu ji stengiasi šviesti šeimą, draugus ir bendradarbius apie genetines diabeto priežastis ir kodėl jos pasirinkimai yra tokie svarbūs. 

Kai kuriose šalyse, kaip pranešama Irane, Australijoje, Airijoje ir JAV, diabetas yra laikomas paties asmens išprovokuota liga dėl per didelio maisto vartojimo ir (arba) dėl paties asmens veiksmų. Šiose šalyse diabetas dažnai apibūdinamas kaip liga, kuria serga tingūs, nesveiki, stori, nutukę, nesportuojantys ir turintys valgymo sutrikimų. Galbūt netgi blogiau, kad kai kuriose Lotynų Amerikos ar ispanų kultūros šalyse diabetas yra laikomas Dievo bausme.

Iš kai kurių Azijos šalių turima duomenų, kad žmonės mano, jog diabetas yra užkrečiama liga, o socialinėje aplinkoje sklando „baimė užsikrėsti diabetu“

Norint suvaldyti diabetą, reikia atlikti veiksmus, kurie dažnai yra matomi kitiems. Pavyzdžiui, valgyti nustatytu laiku arba laikytis mitybos apribojimų, kurie taip pat gali išprovokuoti tam tikrą stigmą.

Apskritai, diabetas yra sunki ir sudėtinga liga, todėl egzistuoja daug klaidingų su ja susijusių įsitikinimų. Pavyzdžiui, galiu pasidalyti neseniai įvykusiu nutikimu lankantis pas podiatrą, kartą per metus tikrinantį mano pėdas. Tai buvo mano trečiasis apsilankymas toje pačioje įstaigoje, tačiau kiekvieną kartą, kai pagalbiniai darbuotojai sužinodavo, kad sergu cukriniu diabetu, pateikdavo pastebėjimų, dėl kurių būčiau galėjusi įžeisti. Jie sakydavo tokius dalykus kaip „Bet jūs atrodote jauna ir geros formos“ „Oho, tikrai neatrodo, kad sergate diabetu“, dėl kurių suglumdavau ir nežinodavau, kaip reaguoti. Tokiais atvejais galėjau rinktis. Galėjau įžeisti ir supykti arba pasinaudoti galimybe šviesti žmones. Būtent taip ir padariau. 

Aš turiu tik vieną balsą, jūs taip pat. Bet jei daugiau iš mūsų pasirinks ginti vieni kitus ir šviesti žmones apie ligos sudėtingumą, padidinsime tikimybę, kad mitai ir stereotipai apie diabetu sergančius žmones ims sklaidytis. Turime galimybę paaiškinti galimas priežastis ir išprovokuojančius veiksnius, daugybę aukšto ar žemo cukraus kiekio kraujyje priežasčių ir tai, koks jausmas, kai darai viską, ką gali, bet atrodo, kad negali pasiekti norimų rezultatų. Pamoka, kurią stengiuosi įdiegti dukrai, yra tokia: „Viskas mano rankose“.  Tai yra tiesiog kitoks būdas išreikšti Gandhi citatą „Būk tas pokytis, kurį nori pamatyti pasaulyje“. Tikriausiai galvojate: ką aš galiu padaryti? Atsakymas: MES galime padaryti daug. Kartu.

Ar jums teko susidurti su diabetą supančiomis stigmomis ar stereotipais? Kaip su jais susidorojote? Nežinote, ką pasakyti? Pateikiame keletą pavyzdžių, kurie jums padės. Komentaruose būtinai pasidalinkite savo istorija.

 

Stereotipas/ stigma, kurią galite išgirsti

Kaip šviesti žmones sakant tiesą

„Bet tu atrodai sveikas“

Diabetu serga 425 milijonai žmonių, mes visi atrodome skirtingai. Daugelis mūsų sirgdami diabetu gyvena sveiką ir pilnavertį gyvenimą, o jūs iš pirmo žvilgsnio to net neįtartumėte.

https://www.idf.org/

„Tau gresia kojos amputacija arba apakimas“

Prastai kontroliuojant diabetą, gali kilti komplikacijų, tačiau aš rūpinuosi savimi ir gerai kontroliuoju diabetą. Ačiū už rūpestį.

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10675-diabetes-preventing-complications

Diabetu sergantys žmonės yra „netinkami kandidatai santuokai“

Diabetu sergantys žmonės nuolat kuria šeimas. Tiesą sakant, jei jums pavyksta suvaldyti diabetą, galite sumažinti komplikacijų, galinčių atsirasti nėštumo metu dėl diabeto. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/diabetes-pregnancy

Diabetas yra mirties nuosprendis arba „priminimas apie mirtį“

Tiesa, vidutiniškai diabetas gali sutrumpinti gyvenimo trukmę keleriais metais, tačiau tai taip pat apima žmones, kurie blogai kontroliuoja diabetą. Https://www.verywellhealth.com/top-ways-to-increase-diabetes-life-expectancy-2223560 Tiesą sakant, dabar yra tyrimų, rodančių, kad kai kurie diabetu sergantys žmonės gyvena ilgiau už tuos, kurie šia liga neserga. https://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140807215552.htm

Susirgai cukriniu diabetu, nes valgei per daug cukraus

Valgant per daug cukraus padidėja riebalų kiekis. Diabetas yra sudėtingas negalavimų rinkinys, kurį, kaip manoma, lemia genetika ir aplinkos veiksniai. Vien todėl, kad žmogus valgo cukrų, dar nereiškia, kad jis sirgs cukriniu diabetu. Per didelis saldumynų vartojimas nesukelia diabeto.

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/symptoms-causes

Žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, patys kalti, nes turi viršsvorio

Tiesa, viršsvoris yra diabeto rizikos veiksnys. Bet diabetą sukelia ne tai. Yra keletas kitų veiksnių, kurie vaidina svarbų vaidmenį, pavyzdžiui, fizinio aktyvumo lygis, šeimos istorija, etninė kilmė ir amžius. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Diabetu sergantiems žmonėms reikia valgyti specialų maistą

Visi žmonės, sergantys cukriniu diabetu ar ne, turėtų laikytis sveikos mitybos plano, kuriame gausu pilnaverčių, natūralių, neperdirbtų produktų. Kiekvienas, kuris maitinasi sveikai ir derina mitybą su reguliariu fiziniu aktyvumu, gali retkarčiais pasimėgauti desertu.

http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Jei sergate 2 tipo cukriniu diabetu ir gydytojas sako, kad reikia pradėti vartoti insuliną, tai reiškia, kad nekontroliuojate diabeto.

Nebūtinai. Vartoti insuliną nėra blogai. Diabetas yra progresuojanti liga. Laikui bėgant organizmas gamina vis mažiau insulino ir ilgainiui gali prireikti intensyvesnio gydymo, kad cukraus kiekis kraujyje būtų normalus. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Ar diabetas užkrečiamas, ar kitas žmogus gali mane užkrėsti? 

Ne. Nors tiksliai nežinoma, kodėl kai kuriems žmonėms vystosi diabetas, o kitiems – ne, žinoma, kad diabetas nėra užkrečiamas. Jo negalima „pasigauti“ kaip peršalimo ar gripo. Panašu, kad ryšys gali būti tik genetinis, ypač 2 tipo diabeto atveju. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

 

 

Autoriai ir teisės
Parašė Stephanie Swaim, „Roche Diabetes“ darbuotoja ir diabeto bendruomenės narė, neribotam „Roche“ naudojimui.

 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: