Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kova su gripu: kaip valdyti diabetą sunegalavus

Manoma, kad sezoniniu gripu, dar vadinamu gripu, kiekvienais metais suserga 5–15 proc. gyventojų . Nors daugelis žmonių gripu perserga lengvai ir be komplikacijų, rimtesnių problemų jis gali sukelti pagyvenusiems žmonėms, jaunuoliams, nėščiosioms ir žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, sergantiems cukriniu diabetu.

Daugiau negu 425 milijonai suaugusiųjų visame pasaulyje serga diabetu. Jei sergate diabetu, jūsų imuninė sistema silpnesnė, todėl jūsų organizmui sunkiau kovoti su infekcija. Tai reiškia, kad jūs ne tik linkę dažniau sirgti, bet jums gresia ir didesnė komplikacijų rizika nei kitiems žmonėms. Tiesą sakant, vien dėl to, kad susirgote, gali padidėti cukraus kiekis kraujyje. Jau nekalbant apie tai, kad sergant sunku reguliariai maitintis, o tai taip pat turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje.

Geriausia, ką galite padaryti, tai pasiruošti tam iš anksto. Susikurkite veiksmų planą, kaip užkirsti kelią gripui, ir pasirūpinkite savimi žinodami, kada laikas kreiptis pagalbos, jei susirgsite.

Gripo prevencijos žingsneliai

Remiantis Ligų kontrolės centrais, geriausias būdas užkirsti kelią gripui – būtinai kiekvienais metais pasiskiepyti. Rekomenduojama rinktis suleidžiamą gripo vakciną, o ne purškiamą į nosį. Į nosį purškiama vakcina nerekomenduojama žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Įrodyta, kad skiepai yra saugūs ir veiksmingi, ir jums nereikia jaudintis, kad pasiskiepiję susirgsite gripu.

Taip pat galite pasitarti su gydytoju dėl skiepų nuo plaučių uždegimo. Kadangi viena iš dažniausiai pasitaikančių gripo komplikacijų yra plaučių uždegimas, jie dažnai rekomenduojami diabetu sergantiems žmonėms.

Reguliarus rankų plovimas taip pat padeda išvengti peršalimo ir gripo. Paprastas muilas ir vanduo naikina mikrobus, o jei po ranka nėra muilo ir vandens, puikiai tiks dezinfekavimo priemonė alkoholio pagrindu. Skiriant daugiau laiko miegui, sumažėja rizika susirgti, todėl pasirūpinkite, kad kiekvieną naktį išmiegotumėte 7–8 valandas.

Diabeto valdymo patarimai sergant gripu

Net jei imsitės gripo prevencijos priemonių, vis tiek galite susirgti. Paprastai tik pasiskiepijus pasireiškia švelnesnė ligos forma.

Įprasti gripo simptomai yra šie:

·       Raumenų skausmas

·       Sąnarių maudimas ir skausmas

·       Galvos skausmas

·       Karščiavimas

·       Paraudusi, šilta oda

·       Sausas kosulys

·       Gerklės skausmas

·       Nuovargis

·       Šaltkrėtis

·       Užsikimšusi nosis ar sloga

·       Vėmimas ir (arba) viduriavimas

Susirgę gripu laikykitės šių svarbių patarimų:

·       1 patarimas. Reguliariai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje – sergant cukraus kiekį kraujyje gali tekti tikrinti dažniau. Organizme gaminama daugiau hormonų , dėl to organizmui gali būti sunkiau reguliuoti insuliną, kol sergate. Stenkitės pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje kas dvi ar keturias valandas, kad įsitikintumėte, jog jis išlieka daugmaž normalus. Pastebėję, kad jis kyla, skambinkite gydytojui. Jūsų gydytojas gali pakoreguoti insulino ar vaistų nuo diabeto dozę, kol sergate, kad padėtų sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

·       2 patarimas. Atkreipkite dėmesį į nereceptinių vaistų etiketes – jei sirgdami vartojate nereceptinius vaistus, perskaitykite etiketes, įsitikinkite, kad juose nėra cukraus. Daugelyje sirupų nuo kosulio yra cukraus, jie gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Pasitarkite su vaistininku dėl kitų variantų, kuriuose yra mažai cukraus arba visai nėra.

·       3 patarimas. Apsirūpinkite maistu ir skysčiais. Net jei jaučiatės blogai, jūsų kūnas vis tiek turi gauti maistinių medžiagų, kad cukraus kiekis kraujyje nenukristų. Taip pat labai svarbu nuolat gerti vandens, nes dėl dehidratacijos gali padidėti cukraus kiekis kraujyje.

·       4 patarimas. Pasisverkite – jei nukrenta daugiau nei kilogramas, tai gali būti ženklas, kad cukraus kiekis kraujyje yra per didelis.

Naudingi daiktai, kuriuos galite turėti po ranka sirgdami:

·       Termometras jūsų temperatūrai matuoti

·       Gliukozės matuoklis, juostelės ir pradūrėjas su adatėlėmis, skirti reguliariai tikrinti cukraus kiekį kraujyje

·       Gliukozės tabletės, jei negalite valgyti

·       Acetaminofenas karščiavimui mažinti

·       Papildomas insulinas ir švirkštai, jei vartojate insuliną 

Žinokite, kada jums reikia pagalbos

Kadangi cukriniu diabetu sergantiems žmonėms gresia didesnė gripo ir peršalimo ligų komplikacijų rizika, būtina žinoti, kada laikas kreiptis papildomos pagalbos. Jei sergate taip smarkiai, kad nevalgote arba pavalgę vemiate šešias valandas ar ilgiau, turėtumėte kreiptis į greitąją medicinos pagalbą. Kiti požymiai, kad reikia nedelsiant apsilankyti pas gydytoją ar ligoninės priimamajame, gali būti:  

·       Aukšta temperatūra

·       Nukritę 2 kilogramai ar daugiau

·       Stiprus viduriavimas

·       Pasunkėjęs kvėpavimas

·       Labai didelis mieguistumas ar sumišimas

·       Cukraus kiekis kraujyje didesnis kaip 13.3 mmol/L arba mažesnis nei 3.33 mmol/L

Taip, susirgus gripu diabetu sergantiems žmonėms kyla didesnė rizika. Tačiau turėdami šį veiksmų planą būsite pasirengę stebėti cukraus kiekį kraujyje, kovoti su simptomais ir kiek įmanoma greičiau atsistoti ant kojų.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: