Kai diabetas paveikia akis
Tai ne mitas: diabetas tikrai gali paveikti akių sveikatą. Gliukozė kraujyje, cholesterolio kiekis ir kraujospūdis yra visi kintamieji, kurie gali padaryti didelę ilgalaikę žalą ir, blogiausiu atveju, apakimą. Štai kodėl taip svarbu aptarti šį klausimą ir skirti dėmesio prevencijai. Čia pateikiama trumpa apžvalga, kuri padės pamatyti bendrą vaizdą.
Glaukoma
Glaukoma susergama, kai akyje susidaro slėgis, kuris pažeidžia regos nervą ir kraujagysles. Dėl šios ligos laipsniškai blogėja regėjimas, pradedant nuo periferijos, o negydoma ji gali sukelti apakimą. Daugiausiai nerimo glaukoma kelia todėl, kad ja sergant, dažnai daugelį metų nebūna jokių simptomų.
Katarakta
Katarakta dažnai siejama su amžiumi, tačiau dėl cukrinio diabeto ji gali atsirasti daug anksčiau ir vystytis sparčiau. Ji pasireiškia tuo, kad lęšiukas tampa iš dalies arba visiškai drumstas, todėl regėjimas laipsniškai blogėja ir pasireiškia kiti simptomai: jautrumas šviesai ir neryškus ar miglotas matymas.
Diabetinė retinopatija
Tam tikros formos diabetinė retinopatija vargina maždaug 2 milijonus kanadiečių – dauguma žmonių, kuriems diagnozuotas diabetas. Šis terminas reiškia bet kokį tinklainės sutrikimą, kurį sukelia diabetas.
Ankstyvosiose stadijose, vadinamose kaip „neproliferacinė retinopatija“ arba „foninė retinopatija“, tinklainės kraujagyslės susilpnėja ir sukelia nedidelius kraujavimus akyje, tinklainė dažnai patinsta ir pablogėja regėjimas.
Jei problema negydoma, ilgainiui išsivysto proliferacinė retinopatija. Sutrikus kraujotakai, kai kurios tinklainės kraujagyslės negauna deguonies ir žūva. Susiformuoja naujos kraujagyslės, tačiau jos yra nenormalios ir labai trapios. Jos lengvai trūksta, ir kraujas išsilieja į tinklainę ir stiklakūnį, todėl atsiranda „skraidančios muselės“ ir pablogėja regėjimas. Šis reiškinys kartojasi daugelį metų ir galiausiai sukelia apakimą. Be regėjimo praradimo, dažnai pasitaikantys simptomai yra šviesos blyksnių ar juodų dėmių matymas ir sunkumai atskiriant spalvas.
Makulos edema
Makulos edema – tai retinopatijos komplikacija, atsirandanti dėl geltonosios dėmės – tinklainės dalies, atsakingos už aiškų, centrinį regėjimą – sustorėjimo. Pusė proliferacine retinopatija sergančių žmonių taip pat kenčia nuo geltonosios dėmės edemos.
Rizikos veiksniai
Be diabeto, akių problemas gali lemti arba pabloginti rūkymas, padidėjęs kraujospūdis, nėštumas, hiperglikemija ir didelis cholesterolio kiekis.
Prevencija
Akių ligos gali sužlugdyti žmogaus gyvenimą, tačiau, laimei, paprastai jų galima išvengti ar jas gydyti tinkamomis priemonėmis.
Kartą per metus apsilankykite pas optometristą, kuris nustatys ankstyvus glaukomos, kataraktos, retinopatijos ir geltonosios dėmės edemos požymius.
Reguliariai lankykitės pas gydytoją ir laikykitės gydymo plano (dietos, mankštos, vaistų vartojimas ir kt.).
Išlaikykite optimalią gliukozės koncentraciją kraujyje. Tie patys patarimai galioja ir dėl kraujospūdžio bei cholesterolio.
Stebėkite savo tyrimo rezultatus (gliukozės kiekį kraujyje dviejų ar trijų mėnesių laikotarpiu).
Kas turėtų išsitirti akis?
Kiekvienas, sergantis 1 tipo cukriniu diabetu, nuo 15 metų amžiaus arba praėjus 5 metams po diagnozės nustatymo.
Kiekvienas, sergantis 2 tipo cukriniu diabetu, jį diagnozavus.
Kiekviena 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu serganti moteris prieš pastodama. Po to rekomenduojama tikrintis akis kasmet.
Kadangi daugelis akių problemų iš pradžių nesukelia simptomų, geriausia jūsų sąjungininkė siekiant išsaugoti akių sveikatą ir toliau matyti gyvenimą geriausioje šviesoje yra prevencija.
Šaltiniai:
Amerikos diabeto asociacija (n. d.). Eye Complications. Parengta pagal: https://www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/eye-complica.... Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.
Kanados diabeto asociacija (n. d.). Eye Damage and diabetes (Diabetic Retinopathy). Parengta pagal: https://www.diabetes.ca/managing-my-diabetes/preventing-complications/ey.... Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.
Kanados optometristų asociacija (n. d.) The Link Between Diabetes and Your Eyes. Parengta pagal: https://opto.ca/health-library/the-link-between-diabetes-and-your-eyes. Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.
Diabetes Québec (n. d). Le diabète et la santé des yeux. Parengta pagal: http://www.diabete.qc.ca/medias/upload/files/depliant_sante%20des%20yeux.... Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.
Diabetes Québec (2014). Diabetes and the Eye. Parengta pagal: ttp://www.diabete.qc.ca/en/understand-diabetes/all-about-diabetes/complication.... Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.
WebMD (2019). Can Diabetes Affect Your Eyes. Parengta pagal:https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-eye-problems. Informacija peržiūrėta 2020 m. rugpjūčio 10 d.