Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Žinokite savo skaičius... Apie skaičius, padedančius valdyti diabetą 

Bandydami suvaldyti diabetą, visada remiamės skaičiais. Nors iš karto galite galvoti apie savo kasdienį cukraus kiekį kraujyje, yra ir kitų skaičių, kuriuos reikia žinoti. Stebėdami svarbius skaičius, sumažinsite rimtų komplikacijų riziką ateityje.

Kokius skaičius Jums reikia žinoti? Ką jie reiškia? Kokie turėtų būti Jūsų skaičiai? Iš arčiau pažvelkime į svarbiausius skaičius, kuriuos turite stebėti valdydami diabetą.

Skaičiai, kasdien rodantys cukraus kiekį kraujyje

Kasdienės cukraus kiekio kraujyje patikros padeda Jums suprasti, ar savo diabetą valdote tinkamai. Diabeto valdymas reiškia, kad žymiai sumažinsite kitų rimtų sveikatos problemų riziką.

Tikrindamiesi cukraus kiekį kraujyje, pradėsite suprasti, nuo ko tie skaičiai didėja ar mažėja. Galite pastebėti, kad Jūsų cukraus kiekis kraujyje sumažėja, kai gyvenate aktyviau. Kai valgote tam tikrus maisto produktus ar patiriate stresą, galite pastebėti, kad Jūsų cukraus kiekis kraujyje padidėja.

Cukraus kiekį kraujyje galite pasitikrinti naudodamiesi gliukozės kraujyje matuokliu. Paprastai cukraus kiekio kraujyje siektinos ribos turėtų būti[i]:

  • ≤ 7,0 mmol/l prieš valgį,
  • ≤ 8,5 mmol/l praėjus dviem valandoms nuo valgio pradžios.

Atminkite, kad gali būti, kad Jūsų sveikatos priežiūros specialistai taip pat nori, kad pasiektumėte tam tikrų tikslų. Aptarkite su savo gydytoju asmenines cukraus kiekio kraujyje siektinas ribas.

HbA1c skaičiai

Atlikę glikozilinto hemoglobino (HbA1c) tyrimą pamatysite vidutinį cukraus kiekį kraujyje per pastaruosius du ar tris mėnesius. Štai keli svarbūs dalykai, kuriuos turite žinoti apie savo HbA1c:

  • HbA1c lygį reikėtų tikrintis 2–4 kartus per metus.
  • HbA1c gali prireikti tikrintis dažniau pasikeitus gydymui ar kai nustatytas skaičius viršija siektinas ribas.
  • Diabetu sergantiems suaugusiesiems siektinas HbA1c turi neviršyti 7 proc.[ii]. Tai reiškia, kad Jūsų vidutinis cukraus kiekis kraujyje yra 8,5 mmol/l.

Kraujospūdžio skaičiai

Kraujospūdis – tai jėga, kuria širdis plakdama varo kraują per Jūsų arterijas. Diabetu sergantys žmonės turi du kartus didesnę aukšto kraujospūdžio tikimybę[iii]. Negydomas aukštas kraujospūdis gali padidinti širdies ligų ir insulto riziką.

Paprastai Jūsų siektinas kraujospūdis turi neviršyti 120/80 mmHG[iv]. Tačiau diabetu sergantiems suaugusiesiems gydytojas gali rekomenduoti siekti mažesnio nei 130/80 mmHG kraujospūdžio. Svarbu su savo sveikatos priežiūros specialistais aptarti, kokio kraujospūdžio siekti.

Cholesterolio skaičiai

Jei sergate diabetu, didelis cholesterolio kiekis yra dar vienas širdies ligų rizikos veiksnys, kurį reikia stebėti. Klivlendo klinikos duomenimis, diabetas gali turėti įtakos cholesterolio kiekiui[v]. Net jei kontroliuojate cukraus kiekį kraujyje, gali sumažėti gerojo ir padidėti blogojo cholesterolio kiekis.

Bendras cholesterolio kiekis turi būti mažesnis kaip 4,8 mmol/l. MTL (mažo tankio lipoproteinai) „blogojo“ cholesterolio kiekis turėtų būti mažesnis kaip 3 mmol/l. Jūsų DTL (didelio tankio lipoproteinai) „gerojo“ cholesterolio kiekis turėtų būti 1 mmol/l ar didesnis[vi].

Ar turite savo skaičius? Kas toliau?

Sekant savo skaičius ir laikantis sveikų įpročių bus lengviau valdyti diabetą ir rūpintis bendra sveikata. Kadangi jau žinote savo skaičius ir kodėl jie yra svarbūs, pateiksime Jums dar kelis naudingus patarimus.

  • Visus svarbius diabeto skaičius laikykite vienoje vietoje. Puikus pasirinkimas ir laikyti juos telefono programėlėje arba žurnale.
  • Pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros specialistais apie savo siektinus tikslus ir kartu dirbkite, kad juos pasiektumėte.
  • Suformuokite sveikus įpročius, kurie pakeis Jūsų skaičius, pvz., laikykitės savo gydymo plano, valgykite sveiką maistą ir užkandžius, aktyviau gyvenkite.
  • Naudokitės gerų specialistų pagalba. Jūsų šeima ir draugai nori, kad Jums pasisektų, ir jie gali Jums padėti išlaikyti motyvaciją siekiant savo tikslų.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: