Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Sezoniniai diabeto valdymo pokyčiai


Kaip žmogus, sergantis cukriniu diabetu, žinote, kokių kasdienių iššūkių kyla norint tinkamai valdyti savo ligą. Mitybos planavimas, reikalavimai mankštai ir cukraus kiekio kraujyje stebėjimas dažnai tampa tiesiog antrąja prigimtimi, kai išmokstate pritaikyti savo gyvenimo būdą, kad cukraus kiekis kraujyje būtų optimalus. Deja, sezoniniai pokyčiai gali viską sujaukti ir sutrikdyti jūsų, rodos, gerai subalansuotą gyvenimą. Toliau rasite naudingos informacijos, kaip susidoroti su sezoniniais pokyčiais, ir ką galite padaryti, kad pereinamasis laikotarpis jums kuo mažiau kainuotų:

Supraskite sezoninių pokyčių svarbą

Prieš pradėdami gilintis į šią temą, pirmiausia turite atkreipti dėmesį į tai, kokią įtaką metų laikas daro jūsų gebėjimui valdyti diabetą. Kadangi sergate cukriniu diabetu, aukštesnė temperatūra gali paveikti jus labiau nei tuos, kurie šia liga neserga. Taigi, galite perkaisti ir dėl to net patirti išsekimą arba šilumos smūgį. Kadangi sergate cukriniu diabetu, jūsų kūnas netenka daugiau vandens nei vidutinio žmogaus, todėl dehidratacija tampa pavojinga šiltesniais mėnesiais.
 
Dėl padidėjusios temperatūros lauke jūsų kūnas gali kitaip apdoroti insuliną. Tai reiškia, kad dėl to gali tekti dažniau tikrinti cukraus kiekį kraujyje ir pakoreguoti insulino kiekį ir (arba) dietą. Aptarkite visus galimus pakeitimus su gydytoju. Galų gale, besikeičiantys metų laikai gali sujaukti jūsų kasdienę rutiną. Tai gali paveikti jūsų mitybos režimą ir netgi tai, ką valgote, - visa tai gali sukelti problemų kontroliuojant diabetą. Laimei, kai suprasite sezoninių pokyčių įtaką diabeto kontrolei, galite imtis priemonių jiems neutralizuoti. Kalbant apie tokias priemones…

Rekomendacijos, kaip suvaldyti diabetą, kai karšta: Išmintingi patarimai šiltu oru

Kaip minėta, pavasario ir vasaros temperatūra gali išmušti jūsų kūną iš pusiausvyros, kalbant apie diabeto kontrolę. Yra būdų kovoti su karščiu ir užtikrinti, kad jūs net ir vasaros mėnesiais kontroliuosite diabetą. Jie pateikiami toliau:
 
 • Kai užsiimate aktyvia veikla lauke, būtinai reguliariai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje. Jei pastebite, kad jūsų cukraus kiekis kraujyje nėra idealus, atminkite, kad dėl padidėjusios temperatūros gali pasikeisti jūsų kūno reakcija, todėl cukraus kiekis kraujyje gali pakilti, kai to galbūt nesitikite. Pasikalbėkite su gydytoju apie galimą vaistų pakeitimą vasaros mėnesiais, kai būnate lauke.
 • Lauke būtinai dėvėkite šviesius, lengvus ir laisvus drabužius. Taip jums bus vėsiau.
 • Gerkite daug vandens, net jei nesijaučiate ištroškę. Taip pat svarbu vengti tam tikrų gėrimų, tokių kaip sportiniai gėrimai, kava, alkoholis ar kofeino turintys gėrimai, nes jie gali padidinti cukraus kiekį kraujyje, o to jums tikrai nereikia.
 • Atminkite, kad nudegus saulėje gali padidėti cukraus kiekis kraujyje, kad to išvengtumėte, būdami lauke dėvėkite kepurę ir apsaugą nuo saulės.
 • Jei įmanoma, stenkitės dienos metu nebūti lauke. Bet kokiu atveju svarbu išlikti aktyviems, tačiau galbūt geriau mankštintis vakare ar ryte, kai vėsu, o ne dieną per karščius. Jei tokiu metu sunku rasti laiko, stenkitės mankštintis viduje, ypatingai šiltomis dienomis.
Nepamirškite savo įrangos
 
Ne tik jūsų kūnas patiria sunkumų dėl padidėjusios temperatūros vasaros mėnesiais, jūsų įranga taip pat gali nukentėti nuo karščio. Turėkite omenyje šiuos patarimus ir informaciją, kad net ir vasaros mėnesiais tinkamai laikytumėte savo atsargas:
 
Niekada nepalikite vaistų / insulino ar įrangos įkaitusiame automobilyje ar vietoje, kur karšta. 
 
 • Dėl temperatūros gali pasikeisti jūsų vaistų veiksmingumas.
 • Jūsų insulino pompa, cukraus kiekio kraujyje matuoklis, testo juostelės ir kt. gali sugesti, jei paliksite juos karštyje. 
 • Jei išvykstate ir norite pasiimti savo įrangą, pagalvokite apie galimybę naudoti šaldiklį. NEDĖKITE insulino tiesiai ant ledo.
Vėsesni orai taip pat gali turėti įtakos diabeto kontrolei
 
Aptarėme, kaip karštas oras pavasarį ir vasarą gali sukelti problemų, susijusių su diabeto kontrole. Tačiau vėsus oras taip pat gali sukelti problemų. Pavyzdžiui, dėl šalto oro lauke gali būti sunku išlikti aktyviam. Be to, vėsesni mėnesiai susiję su šventėmis, kurios gali sukelti įvairių su jūsų dieta susijusių problemų. Laimei, žinodami pagundas ir problemas, susijusias su vėsesniais mėnesiais, ir pasiruošdami joms, dažnai šias problemas galite išspręsti.
 
Diabeto valdymo būdai vėsesniais mėnesiais
 
Toliau pateikiami keli patarimai, kaip vėsesniais mėnesiais kontroliuoti diabetą:
 
 • Būkite aktyvūs, net kai lauke šalta. Galite mankštintis lauke, sporto salėje, prisijungti prie grupės, kad tik išjudintumėte savo kūną. Tai pakels nuotaiką, nes suaktyvins endorfinus, o jūs sušilsite, bent jau kuriam laikui.
 • Turėkite savo šventinių vakarienių planą. Žinote, kad laukia didelės porcijos su daugybe viliojančių skanėstų. Turėkite planą. Nereikia visiškai atsisakyti visų šventinių gėrybių. Svarbiausia valgyti saikingai ir tikrinti cukraus kiekį kraujyje, kad jis nenukryptų nuo normos. Kompensuokite smaližiavimą pakoreguodami insulino dozę arba pavalgę pasivaikščiokite.
 • Nuolat tikrinkite cukraus kiekį kraujyje, net jei dėl žemos temperatūros šąla rankos. Reguliarus tikrinimas būtinas norint kontroliuoti diabetą, todėl nepraleiskite šio esminio žingsnio.
 • Laikykite rankas šiltai ir susiraskite šiltesnę vietą cukraus kiekiui kraujyje pasitikrinti. Prieš duriant į pirštą gali tekti švelniai juos pamasažuoti, kad į galiukus lengviau pritekėtų kraujo. 
 • Jei šaltu oru dalyvaujate užsiėmimuose lauke, laikykite matuoklį ir juosteles vidinėje drabužių pusėje, kad jie neperšaltų.
 • Laikykite vaistus ir insuliną izoliuotame maišelyje, kad palaikytumėte tinkamą temperatūrą.
Kaip žinote, kontroliuojant diabetą reikia nuolat koreguoti vaistus, insuliną, aktyvumo lygį ir mitybą. Apie sezoninius pokyčius galite galvoti kaip apie dar vieną veiksnį, į kurį taip pat reikia atsižvelgti. Laimei, vadovaudamiesi pateiktais naudingais patarimais, būsite pasirengę mėgautis gyvenimu bet kokiu oru.
 

Šaltiniai:
https://www.cdc.gov/features/diabetesheattravel/index.html

*Autoriai ir teisės
Parašė Stephanie Swaim, „Roche Diabetes“ darbuotoja ir diabeto bendruomenės narė, neribotai naudoti „Roche“ visame pasaulyje.

 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: