Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Interviu su Rachel iš „Joga diabetui“

Jūsų diabetas yra toks pat unikalus, kaip ir jūs, tačiau tai nereiškia, kad negalite semtis įkvėpimo iš kitų žmonių diabeto valdymo įpročių. Jau žinome, kad diabetu sergantiems žmonėms svarbus aktyvus gyvenimo būdas, tačiau gali užtrukti, kol rasite sau tinkamą veiklą.

Būti aktyviu nereiškia bėgti maratoną ar sportuoti kardiotreniruotėse. Kalbėjomės su Rachel iš „Joga diabetui“. Rachel yra fantastiška autorė, tinklaraštininkė ir jogos specialistė, gyvenanti su LADA (latentiniu suaugusiųjų autoimuniniu diabetu). Rachel moko žmones, kaip įtraukti jogą į diabeto valdymą. 

Šiame straipsnyje ji jums papasakos apie savo aistrą jogai ir apie tai, kaip ji ją pasitelkia ne tik diabetui gydyti, bet ir psichinei sveikatai bei visavertei gerovei užtikrinti. Be to, ji pristato trumpą pratimų seriją, kurią galėsite išbandyti namie! 

Leiskite Rachel jus supažindinti su jogos nauda ir papasakoti, kaip ji padeda jai kontroliuoti diabetą. 

 

Ar galėtumėte šiek tiek papasakoti apie savo gyvenimo būdą prieš diabeto diagnozę?

Praktikuoti jogą pradėjau nuo paauglystės, ir labai sveikai gyvenau, kol sulaukus 42 metų buvo nustatyta mano diagnozė. Ryte praktikavau jogą, atlikdavau kvėpavimo pratimus, medituodavau, į savo veiklą įtraukdavau Ajurvedos ritualus (Ajurveda – tai mokslas apie sveikatą ir jogos sesuo), kaip antai liežuvio grandymą, kasdienį masažą su aliejumi, maitinausi vegetariškai. Naktį visada stengdavausi kuo geriau išsimiegoti. Todėl diagnozė man buvo visiškai netikėta. Kaip tokia sveikuolė gali susirgti diabetu?

 

Ar Jūsų diabeto diagnozė paskatino Jus išbandyti naujas sporto šakas ir veiklą?

Mano gydytojas paskatino be jogos užsiimti ir kita veikla, todėl pradėjau reguliariai vaikščioti pėsčiomis. Valandos pasivaikščiojimas gamtoje nuramina mano sielą. Ypač tais atvejais, kai cukraus kraujyje yra per daug.

 

Kada pradėjote praktikuoti jogą?

Užsiiminėti joga pradėjau 17-os, mokydamasi vidurinėje mokykloje, daugiau nei prieš 37 metus, tačiau rimtos jogos praktikos ėmiausi tik sulaukusi 23-jų. Nuo tada pradėjau pastebėti rezultatus ir fizinio pajėgumo, lankstumo ir požiūrio pokyčius. Ėmiau lanksčiau spręsti problemas, labiau pasitikėti kitais, tapau atviresnė gyvenimui ir jo grožiui ir slėpiniams.

 Kaip ir kada supratote, kad galėtumėte įtraukti jogą į savo įprastines diabeto valdymo procedūras?

Tai įvyko vos nustačius diagnozę. Prisimenu, kaip grįžau iš gydytojo kabineto ir sėdėdama ant kilimėlio mąsčiau, kad jei joga man jau tiek daug padėjo, ji tikrai galėtų padėti suvaldyti diabetą. 

Pradiniuose etapuose naudojau subtilią jogos praktiką sukrėtimui palengvinti ir nervų sistemai nuraminti. Daugiausia dėmesio skyriau nuolatinei kvėpavimo praktikai, meditavimo giliau susitelkus praktikai, laikui raminamosiose ir atkuriamosiose pozose ir darbui su vizualizacijomis (jantromis) ir garsais (mantromis) atsparumui didinti.

Be to, apmąsčiau savo ajurvedinę konstituciją, unikalų savo sistemos elementų derinį ir tai, kaip esu linkusi reaguoti į stresą. Suprasdama, kad galiu būti pernelyg jautri stimuliavimui, stengiausi reguliariai kasdien vykdyti įprastines procedūras, kad išvengčiau pernelyg didelio streso ir ieškoti pagalbos.

 
Kaip joga padeda Jums valdyti diabetą?

Daugybe būdų! Pirmiausia, mano tikslas – valdyti savo reakciją į didelį ir mažą cukraus kiekį kraujyje. Naudojuosi jogos filosofinės šakos „Savęs pažinimas“ priemonėmis. Galėčiau pažvelgti į didelį cukraus kiekį kraujyje ir prisiminti, kad mano mintys apie cukrų kraujyje, diabetą ir t. t. yra tik mintys. 

Mintys apie diabetą priklauso man, o ne kam kitam. Jei esu minčių šaltinis, galiu savo mintis pakeisti. Be to, galiu žinoti, kam esant mintys kyla ir išnyksta. Taip galiu suprasti, kad negaliu būti tuo, ką turiu. Aš turiu diabetą, bet nesu diabetas. Šis nuasmeninimo lygmuo leido man lengviau kvėpuoti, kad gyvenime įgyčiau daugiau pasitikėjimo ir pripažinimo. Vis dėlto, tai nereiškia, kad man viskas gerai susidūrus su sunkiu hipoglikemijos atveju. Priešingai, taip galiu įgyti daugiau įžvalgų ir plačiau viską apmąstyti. Jogos tikslas – laisvė. Man tą laisvę suteikia galimybė įgyti perspektyvą.

Kitas svarbus būdas, kuriuo man padeda joga – didėjantis jautrumas insulinui. Jei cukraus kiekis kraujyje pakyla arba jaučiau atsparumą insulinui, atlieku trumpą praktiką, kurioje veikia didžiausi kūno raumenys. Praėjus vos 15 minučių matau, kad tendencijos rodyklė mano nepertraukiamos gliukozės stebėsenos sistemoje (CGM) nusileidžia. Praktiką atlieku du kartus per dieną, todėl pastebėjau, kad apskritai tapau jautresnė insulinui. Taip yra todėl, kad jogos poveikis nuolat didėja.

Paskutinis svarbus jogos praktikos poveikis diabeto valdymui yra tai, kaip greitai atsigaunu po stresą sukėlusio įvykio, pvz., hipoglikemijos epizodo. Turiu patikimų priemonių savo nervų sistemai pažaboti. Aš naudoju nuolatinį kontroliuojamą kvėpavimą ir paprastus rankų gestus, vadinamus mudromis, kad nusiraminčiau, taip pat skiriu laiko „Nidra“ jogai praktikuoti – tai atsipalaidavimas pagal tam tikrus principus.

 

Kokias kitas Jūsų gyvenimo sritis joga Jums padeda valdyti?

Joga – tai mano gyvenimo medžiaga, t. y., tai, kas mane palaiko. Jogos tikslas gali būti laisvė, tačiau žodis „joga“ reiškia vienybę, vientisumą. Joga yra tai, kas mes esame, o ne būsena, kurią reikia pasiekti. Kai pažįstame save kaip pačią jogą, suvokiame save kaip neatsiejamą kūrinijos visumos, kurioje nėra vieno dalyko, kuris nebūtų paliestas ar paveiktas, dalį. Taigi mano santykiai, požiūris į aplinką, maistas, kurį valgau, tai, kaip dalinuosi ir dovanoju savo dovanas kitiems kaip žmogus, yra įkvėpti gyvosios jogos dėka įgytų dalykų ir jiems skirti. Jogos mokymuose yra nuostabus posakis. Ką galima grąžinti kūrybai, ko kūryba dar neturi? Tai gražus klausimas, kurį galima apmąstyti.

 

Ką patartumėte diabetu sergančiam žmogui, kuris norėtų susipažinti su joga?

Joga šiais laikais labai lengvai prieinama. Internetinėje erdvėje lengva rasti mūsų gebėjimus ir diabeto tipą atitinkančią grupę, tačiau naudinga pasikapstyti šiek tiek giliau ir rasti mokytoją, su kuriuo jūs vienas kitą suprantate. 

Žmogų, kuris gali švelniai jus nukreipti į tinkamą praktiką. Jei nueisite į jogos užsiėmimą tinkamai neapsirengę, galite susižeisti ar net patirti iššūkį, užsiėmime staiga sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje. Didelės patirties neturintis mokytojas, ypač asmeniškoje aplinkoje, gali nesuprasti, kas vyksta, arba neteisingai suprasti jūsų poreikius. 

Raginu visus pranešti apie savo būklę instruktoriui ir užtikrinti, kad su savimi ant kilimėlio turite viską, ko jums reikia. T. y., nepertraukiamos gliukozės stebėsenos sistemą (CGM), gliukozę ir t. t. Su diabetu gyvenančių patyrusių jogos mokytojų yra mažai. Tie mokytojai yra nuostabūs vadovai, turintys su diabetu susijusios patirties.

Kita mano rekomendacija būtų pradėti lėtai. Ieškant tinkamo tempo, lygio ir trumpesnės praktikos taip pat bus lengviau rasti tinkamą derinį, jei vartojate insuliną ar kitus vaistus. Tam tikri užsiėmimai gali būti labai energingi ir jūsų cukraus kiekis kraujyje gali greitai nukristi. Sau kaip diabetu sergančiai jogos praktikuotojai tinkamą ritmą turėjau išsiaiškinti bandymų ir klaidų būdu. Tam prireikė kantrybės, eksperimentų ir ilgų lėtų tyrinėjimų bėgant laikui.  

 

Ar galite pasidalyti su mumis paprasta praktika, kurią galėtume išbandyti namie?

Tai pati mėgstamiausia mano praktika nervų sistemai nuraminti. Ji vadinama „Saulėtekio meditacija“. Tai trijų dalių kvėpavimas įsivaizduojant spalvą. Saulėtekis išryškina naujas pradžias, gaivą ir laukimo jausmą. Jogoje jis laikomas atsinaujinimo ir grįžties laiku. Saulėtekio spalvų įtraukimas į savo kūną padeda jums savyje pajusti šį gaivų, taikų ir viltingą jausmą. Galite tai atlikti bet kuriuo paros metu arba bet kada, kai norite pajusti ramybę.

Šią praktiką pradėkite atsipalaidavę patogiausioje padėtyje. Galite atsisėsti ant kėdės, grindų ar netgi atsigulti.

Užmerkite akis ir sutelkite dėmesį į savo kvėpavimą. Leiskite sau natūraliai įkvėpti ir iškvėpti. Stebėkite, kur jaučiate kvėpavimą. Ar tai jūsų šnervės? Ar labiau krūtinė arba pilvas. Atsipalaiduokite ir tiesiog stebėkite. Nėra „teisingo“ būdo kvėpuoti. 

Toliau įkvėpdami įsivaizduokite, kad įkvepiate mėlyną, dangaus spalvos šviesą, kuri keliauja jumis nuo pėdų iki viršugalvio. Mėlynos spalvos šviesa juda jumyse per nenutrūkstamą kvėpavimą.

Kai būsite pasiruošę, šiek tiek nuleiskite smakrą, tarsi po juo laikytumėte apelsiną, sulaikykite kvėpavimą ir įsivaizduokite rausvos rožės atspalvio miglą, besisukančią kiekvienoje jūsų kūno ląstelėje.  Įsitikinkite, kad kvėpavimą sulaikėte tik trumpam arba tik tol, kol jums patogu. Jei sunku įsivaizduoti, kaip migla juda per visą kūną sulaikius kvėpavimą, galite tiesiog atsipalaiduoti ir kvėpuoti, kol baigsite vizualizaciją.  

Iškvėpdami įsivaizduokite visą kūną supančią auksinę šviesą. Vėlgi, iškvėpkite taip greitai arba lėtai, kaip jums patogu.

Svarbiausia yra įkvėpti, įsivaizduoti mėlyną šviesą, sulaikyti kvėpavimą tokiam pačiam laikui, įsivaizduoti rožinę miglą ir vėl tolygiai iškvėpti, įsivaizduojant auksinę šviesą. Jei jaučiate, kad tai jums sunku, vis tiek galite įsivaizduoti spalvas ir leisti sau natūraliai kvėpuoti.

Kartokite įsivaizdavimą ir toliau įkvėpdami ir iškvėpdami per nosį. Galite tęsti tai tol, kol jums patogu. Kai būsite pasirengę, atsargiai atsimerkite ir pradėkite savo dieną. 

Jei norite išklausyti šios praktikos garso versiją, ją rasite čia. 

https://soundcloud.com/the-flying-yogini/the-equalising-breath

 

Jei norite daugiau sužinoti, štai dar vienas puikus interviu su Rachel.
 

mySugr interneto svetainėje neteikiamos medicininės ar teisinės konsultacijos. mySugr tinklaraščio straipsniai nėra moksliniai straipsniai, jie skirti tik informacijai.

mySugr interneto svetainėje pateikiama medicininė ar mitybos informacija nepakeičia profesionalios medikų konsultacijos, diagnozės ar gydymo. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada pasitarkite su gydytoju arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: