Kaip diabetą „pasiimti į kelionę“ atlikus 3 žingsnius
Keliaukite! Neatsižvelgiant į tai, ar esate aistringas keliautojas, keliaujate vykdydamas darbo pareigas ar norite aplankyti artimuosius, kelionė kartu gali būti ir nuostabi, ir įtampą kelianti patirtis, ypač jei sergate diabetu.
Nors galite kiek nerimauti, kaip suvaldyti diabetą kelyje, esame pasirengę suteikti Jums visą reikalingą informaciją. Gali būti tikras stresas mėginti prisiminti, ką susipakuoti ir kaip pasirengti nenumatytiems atvejams, tačiau nebijokite kelionės nuovargio! Štai keli praktiniai patarimai, kaip užtikrinti, kad jūsų kelionės vyktų sklandžiai (bent jau kiek tai susiję su diabetu).
1. Prieš išvykstant...
Vienas iš geriausių būdų kelionėje patiriamam stresui sumažinti – apsilankyti savo gydytojo kabinete greitai išankstinei patikrai. Galite ne tik aptarti, kaip būtina pakeisti vaistus (pasikeitus laiko zonai, aukščiui virš jūros lygio ir (arba) klimatui), bet ir gauti popierinius atsarginių priemonių ir vaistų (jei jų prireiktų) receptus.
Popieriniai receptai – tai „senoji mokykla“, tačiau jie vis dar teisėti, ir geriau turėti rankose popierių pakaitinei insulino ampulei įsigyti, nors jos ir nereikia, nei ant viešbučio grindų sudaužius naują insulino ampulę mėginti vidurnaktį skambinti budinčiam gydytojui. Tačiau nepamirškite, kad tai tinka tik keliaujant po savo šalį. Lietuviškas receptas JAV netiktų. ;)
Kol kalbame šia tema, prieš išvykdami nusibraižykite medicinos įstaigų žemėlapį! Jei vieta, į kurią vykstate, jums nepažįstama, susiraskite artimiausią budinčią vaistinę ir gydytoją. Jie turėtų būti beveik visose valstybėse, į kurias keliaujate.
Jei vykstate į užsienį, apsilankykite Tarptautinėje medicininės pagalbos keliautojams asociacijos puslapyje. Čia galite rasti angliškai kalbančių gydytojų ir klinikų kontaktinius duomenis. Gali atrodyti, kad to kiek per daug, bet, kaip sakoma, geriau apsidrausti nei paskui gailėtis.
Galiausiai, paprašykite savo endokrinologo medicininių poreikių pažymos (kai kurie ją vadina kelionės laišku). Saugumo ar patikros punktų procedūra dažnai būna daug paprastesnė pateikus gydytojo pažymą, kurioje paaiškinta, kodėl jums reikia milžiniško lagamino, kuriame yra medicinos priemonių ir aštrių adatų. Tiesą sakant, gera mintis pasidaryti kelias jos kopijas, jei kam nors jų prireiktų.
2. Kelionės diena
Supakuoti visas savo priemones jau savaime yra darbas. Kai kurie žmonės pataria pasiimti 50% daugiau atsargų nei jūsų nuomone reikia, kiti siūlo susipakuoti jų 100% daugiau (jei galite jas supakuoti talpiai!) Įsitikinkite, kad priemonės sergantiems diabetu yra atskirame maišelyje, ir, kad savo medikamentų maišelį visada turite su savimi. Ir jokiais būdais niekada neatiduokite priemonių sergantiems diabetu su registruotu bagažu.
Toliau pateikiamas daiktų, apie kuriuos reikėtų pagalvoti pakuojant bagažą, sąrašas:
· insulino švirkštimo priemonė,
· gliukagono skubios pagalbos rinkinys,
· galbūt „atostogų insulino pompa“
· papildomos adatos,
· papildomos pompos priemonės,
· alkoholiu suvilgytos servetėlės,
· medicinos juostelės,
· cukraus kraujyje tyrimo juostelės,
· ketonų tyrimo juostelės,
· papildomos baterijos matuokliui ir pompai,
· dėžutė aštriems daiktams panaudotoms adatoms,
· atsarginiai dūrimo prietaisai,
· papildomi (atsarginiai) švirkštai,
· greitai veikianti gliukozė, vartojama esant per mažam gliukozės kiekiui kraujyje,
· mažas aušintuvas, kad insulinas prireikus būtų laikomas vėsiai,
· atsarginiai receptai (nurodyti pirmiau),
· gydytojo pažyma (nurodyta pirmiau),
Jei jūsų bagažas būtų numestas, sugadintas ar prarastas, drabužius galėsite pasikeisti bet kurioje kelionės vietoje, tačiau jūsų priemonės sergantiems diabetu yra neįkainojamos ir kas beįvyktų, jas visada privalote turėti arti savęs. Jei norite sužinoti apie pakavimo apribojimus, ramiau pasijusite apsilankę keliose TSA (Transporto saugumo administracijos) interneto svetainėse:
· Pranešimo apie neįgalumą kortelė (ją turite atsispausdinti ir įlaminuoti, kad galėtumėte parodyti tikrintojams)
· Paramos keleiviams tarnybos kontaktinė informacija
Jei naudositės šiomis svetainėmis ir turėsite medicininių poreikių pažymą, kurią gavote prieš išvykdami, jums neturėtų kilti sunkumų į lėktuvą pasiimant tai, ką reikia. Savo saugumui užtikrinti pasilikite papildomo laiko atvejui, jei prireiktų atlikti rankinę lagaminų patikrą, kad stresas nepadidėtų ir dėl vėlavimo į skrydį.
Nepamirškite gerti vandens! Kelionėse galite patirti stiprią dehidrataciją. Važiuojant ir hermetiškoje lėktuvo kabinoje jums reikia vandens! Ir bent jau pasižadėkite pamėginti suvalgyti sveikų kelionės užkandžių, pvz., vaisių ir riešutų. Sūrūs traškučiai ir pakelėje pardavinėjami ledinukai yra patrauklus, tačiau ne pats geriausias pasirinkimas.
3. Atvykus
Atvykę peržiūrėkite priemonių sergantiems diabetu lagaminą ir įsitikinkite, kad gabenant niekas nesugadinta. Patikrinkite cukraus kiekio kraujyje rodmenis ir nuspręskite, ar jums reikia užkąsti ar net suvalgyti nedidelį patiekalą, tada pakeiskite gliukometro ir kitų priemonių, kurias reikia sureguliuoti, laiko juostos nustatymus. Nepamirškite atsižvelgti į klimato ir (arba) aukščio virš jūros lygio pokyčius, kurie gali turėti įtakos jūsų cukraus kiekiui kraujyje ir JŪSŲ ATOSTOGOMS!