Susirasti diabetu sergantį bičiulį
Ar kada nors pagalvojote, kad galite turėti geriausią draugą, kuris irgi serga diabetu? Mes juos vadiname diabetu sergantis bičiulis. Diabetu sergantis bičiulis tikrai žino, ką reiškia sirgti diabetu, ir supranta, ką jums reikia kasdien išgyventi. Jam nereikia spėlioti, jis žino, nes pats taip gyvena.
O jei pasitaikytų proga susipažinti su tuo idealiu diabetu sergančiu bičiuliu, kokius tris klausimus jam užduotumėte? Kaip manote, o ko jam reikėtų iš jūsų kaip savo diabetu sergančio bičiulio?
Esmė ta, kad jūs toks ne vienas. Juk pasaulyje yra tiek daug mūsų, sergančiųjų diabetu. Jei esate pasirengęs papasakoti kitiems, kad sergate diabetu, labai didelė tikimybė, kad susipažinsite su kuo nors, kas irgi serga diabetu. Norint susidraugauti su kitais sergančiaisiais diabetu, nieko nebus, teks išduoti savo paslaptį ir priimti kitus, kurie serga diabetu, bet gyvena visiškai kitaip nei jūs.
Ideali sergančiųjų diabetu draugystė. Ko jums reikėtų?
Matot, vien ryšio, kad sergate diabetu, ilgalaikei nuoširdžiai draugystei nepakanka. Todėl pagalvokite, ko jums reikia iš diabetu sergančio bičiulio.
Man pasisekė, kad turiu kelis diabetu sergančius bičiulius. Dabar jau aiškiai žinau, kas svarbu, o kas ne, kai nori susidraugauti su kitu sergančiu diabetu. Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir ko vengti norint susidraugauti su tais, kurie irgi serga diabetu.
1 klausimas ir pažadas. Ar galite pripažinti, kad yra ne vienas būdas diabetui valdyti?
Aš manau, kad kiekvienas turime pasirinkimo laisvę ir pats turėtume atrasti mums tinkantį diabeto valdymo būdą. Tarkime, jūs naudojatės insulino pompa. Puiku. Mes visi galime aptarti jos pranašumus. Bet jei mano naujas diabetu sergantis bičiulis ims primygtinai ją siūlyti ir niekaip nepripažins, kad aš labai patenkintas kasdienėmis daugeriopomis injekcijomis, man bus sunku su juo bendrauti.
Aš, savo ruožtu, irgi vengčiau brukti savo naudojamus prietaisus. Pavyzdžiui, man labai patinka, kaip man veikia nuolatinis gliukozės matuoklis (angl. CGM), tačiau tai nereiškia, kad jis visiems tinka. Kai kam tiek informacijos gali būti per daug ir užuot nusiraminę, jie tik susikrims. Tas matuoklis gali būti jums per brangus arba jūs nenorite prisirišti prie kito prietaiso – puikiai jus suprantu. Todėl visada stengsiuosi atsižvelgti į tokius jūsų gyvenimo, kai sergate diabetu, aspektus.
2 klausimas ir pažadas. Ar mokate klausyti ir esate empatiškas?
Ar mokate klausyti nepatarinėdami ir nekomentuodami? Kartais svarbiausias dalykas yra išklausyti pašnekovo su empatija, o ne gailesčiu. Jei suvoksite, kad žmogui tiesiog reikia, kad jį tik išklausytų, o ne bruktų patarimus ir pasiūlymus ar ramintų tokiomis frazėmis, kaip „O juk galėjo būti ir blogiau“ ar „Tu bent geros fizines formos“, santykiai tik sutvirtės.
Viliuosi, kad sutiksite, jog gyventi sergant diabetu, kai užgriūna visokios kitos bėdos, būna sunku ir man tiesiog reikia išsikalbėti.
Klausytis žmogaus, kuris kamuojasi, ir susilaikyti nuo patarimų, būna sunku. Aš irgi ne išimtis. Tačiau pažadu, kad būsiu geras klausytojas, nes juk tam ir reikalingi draugai.
3 klausimas ir pažadas. Ar galime pasišnekėti ne tik apie diabetą?
Draugaudami su diabetu sergančiu bičiuliu, be abejo, kalbėsimės apie diabetą, tačiau tikiuosi, kad rasime ir kitų mus siejančių klausimų. Diabetu sergantiems bičiuliams reikėtų ieškoti daugiau bendrų dalykų nei diabetas, tada draugystė bus ilgalaikė.
Jei negalime pasišnekėti apie šeimą, pomėgius, gamtą ar ką nors kitą, tai ar tikrai mes draugai? Tikras diabetu sergantis bičiulis – kur kas daugiau nei tik sergančiųjų diabetu paramos grupės narys. Todėl praleiskite šiek tiek laiko drauge ir geriau pažinkite vienas kitą. Nors gal tai ir „meilė iš pirmo žvilgsnio“, tačiau sykiais, kad draugystė sužydėtų, jai reikia laiko.
Pažadu, kad stengsiuosi jus pažinti, o ne tik žinosiu, kad jums diagnozuotas diabetas, ir viliuosi, kad mes puikiai tiksime vienas kitam. O jei ne, aš juk vis tiek galiu likti vienas kitą palaikančių sergančiųjų diabetu grupės narys.
Trys dalykai, kurių bendraudami turėtų vengti diabetų sergantieji bičiuliai
1. Nepriekaištaukite!
Po laiko lengva kalbėti, bet jei aš jums skambinu, nes man nekrenta cukraus kiekis kraujyje ar namuose pamiršau diabeto rinkinį, neskaitykite man moralo. Geriau palaikykite, jei galite, ir stenkitės kartu su manimi ieškoti problemos sprendimo.
2. Nemokykite manęs, ką valgyti, o ko ne!
Gal jūs veganas ar įtikėjote į mitybą, kurioje mažai angliavandenių, arba manote, kad geriausia valgyti daug angliavandenių, bet mažai riebalų turintį maistą ar dar kažką panašaus, ir tai tinka, – bet tik jums. Galime šnekėtis apie tai, kas jums tinka, tik, prašau, nebrukite man savo mitybos ir nebūkite sergančiųjų diabetu mitybos priežiūros policija.
Pasidalyti patirtimi yra gerai, bet mes visi skirtingi. Nėra vieno universalaus, visiems tinkamo maisto ar diabeto valdymo.
3. Nesikiškite!
Tai sunku, nes riba tarp kišimosi ir konstruktyvių, išmintingų patarimų diabeto klausimais labai plona. Pavyzdžiui, žiūrite man per petį į mano cukraus kiekio kraujyje matuoklį ir komentuojate, arba siūlote keisti mitybą, nors aš jūsų neprašiau nei patarimo, nei pagalbos.
Kita vertus, konstruktyviai patarti galima labai paprastai. Pavyzdžiui, jei paklausiate manęs, ar susiduriu su kokiais nors sunkumais, kaip antai, ar man sunku apskaičiuoti insulino dozę prieš valgant picą, ir aš atsakau teigiamai, gali pasidalyti savo mintimis.
Ne kiekvienas turi būti geriausias jūsų draugas
Kaip draugai, kurie neserga diabetu, taip ir sergančiųjų diabetu atveju galite turėti kelis tokius bičiulius. Juk nieko baisaus, jei sergantieji diabetu nėra patys artimiausi jūsų bičiuliai.
Ką gali diabetu sergantis bičiulis, ko negali kiti draugai? Ogi suprasti, ką mes išgyvename kiekvieną dieną. Ir susirasti tokį draugą, kuris ne tik jus supranta, bet ir pats serga diabetu, – didelė laimė.