Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Helovinas be cukraus. Ar tai įmanoma?

Nors kiekviena šventė diabetu sergančiam vaikui suteikia naujų galimybių mėgautis metų laiku, Helovinas tampa ypatingu iššūkiu. Diabetas gali sugadinti šventes, garsėjančias saldžiais patiekalais, jei tik tai leisite. Nenorite atimti linksmybių iš savo vaiko, tačiau turite apsaugoti jo sveikatą nuo katastrofiškai padidėjusio cukraus kiekio kraujyje. Laimei, saldžias gėrybes ir kostiumuotus vaikus galima suvaldyti be didelių sveikatos ar emocinių nesėkmių.

1. Išmintingai suplanuokite kostiumus.

Dėvint kostiumą, diabetu sergančiam vaikui turi būti pasiekiamos pagrindinės jo kūno vietos. Tai reiškia, kad gali tekti pakoreguoti kelių sluoksnių kostiumus, kombinezonus, pirštines ar sijonus be kišenių, kad jie atitiktų jūsų vaiko poreikius. Štai keli dalykai, kuriuos reikia apsvarstyti.

Ar jie:

tikrinasi cukrų kraujyje naudodamiesi gliukozės kiekio kraujyje matuokliu;

naudojasi nuolatine gliukozės kiekio kraujyje matavimo sistema (CGM);

naudoja insulino injekcijas; 

naudojasi insulino pompa.

Reikės:

patogiai pasiekti pirštus ar alternatyvią kraujo ėmimo vietą;

neapkrauti daviklio ir turėti kišenę arba diržo spaustuką jutikliui;
 

patogiai pasiekti vieną ar kelias injekcijų vietas;

pasiekti pompą ir vamzdelius vaikams dėvint kostiumus.

2. Geras maistas pirmiausia.

Pernelyg dažnai vaikų dėmesį taip patraukia karameliniai obuoliai, saldainiai, sausainiai ir karštas šokoladas, kad jie nemato daržovių, sumuštinių ar kitų Helovino vakarėlyje patiekiamų sveikų maisto produktų. Laikydamasis taisyklės „geras maistas pirmiausia“, jūsų vaikas pasisotins maistingais produktais, o ne skanėstais. Tokia mąstysena ne tik padeda jiems sąmoningiau vertinti, ką jie valgo: maistas, kuriame yra daug baltymų ir skaidulų gali apsaugoti nuo staigaus cukraus kiekio kraujyje padidėjimo ir sumažėjimo, kuris įvyksta, kai jie valgo ką nors saldaus. Paprastai prieš eidami prašyti pokšto ar skanumyno mes visada pavalgome vakarienę, kad galėtume dėmesį skirti linksmybėms užuot apsistoję ties skanėstais.

3. Sukurkite pasilepinimo planą.

Mokslininkai nustatė, kad savikontrolė yra kaip raumuo, kuris einant laikui pavargsta. Nors valią ugdyti įmanoma, paprašyti vaiko susilaikyti nuo visų tipiškų Helovino skanėstų psichologiškai yra tas pats, kas paprašyti padaryti tūkstantį atsispaudimų per naktį. Tačiau tie patys tyrėjai nustatė, kad planas, parengtas prieš jūsų vaikui susiduriant su saldainių padėklais, gali padėti įveikti pagundą padauginti saldumynų.

Pavyzdžiui, pasakę: „Mes apskaičiuosime angliavandenius ir nustatysime dozę tavo mėgstamiausiam skanėstui, kai būsi pasiruošęs jį suvalgyti“, – leidžiate savo vaikui pasirinkti, kada ir ko jis yra pasiruošęs paragauti. Sakydami savo vaikui: „Tu negali valgyti saldainių vakarėlyje“, – savaime įjungiate savikontrolės raumenį. Pagal šį scenarijų daug labiau tikėtina, kad vaikas pavargs vengti saldainių ir vis tiek jų nukniauks be jokio insulino.

4. Adrenalinas + Fizinis krūvis = Beprotiška cukraus koncentracija

Jei jūsų vaikas lanko namus prašydamas saldainių, atminkite, kad šventės sukelto adrenalino ir didelio fizinio krūvio derinys gali paveikti jo gliukozę kraujyje. Kai esate susijaudinę ar stresuojate, jūsų kūnas išskiria hormoną adrenaliną, dar vadinamą epinefrinu. Be to, kepenys priverčia sukauptą glikogeną gliukoze, kovodamos su žemu cukraus kiekiu kraujyje. Fizinis krūvis taip pat gali turėti įtakos gliukozės kiekiui kraujyje. Kai kuriems vaikams cukraus kiekis kraujyje padidėja ir po to staiga sumažėja, kai organizmas pradeda sukauptą glikogeną versti gliukoze, atkurdamas jos atsargas raumenyse ir kepenyse. Nepamirškite naktį dažnai tikrinti vaiko cukraus kiekio kraujyje, kad įsitikintumėte, jog jis neviršija siektinų ribų. Geriausia pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros specialistais apie jums tinkamą metodą.

5. Dalyvaukite saldainių atpirkimo programoje.

Daugelis gydytojų, odontologų ir kitų organizacijų pasibaigus Helovinui rengia saldainių atpirkimo programas. Mainais už vaiko Helovino saldainius jie siūlo knygų, žaislų, bilietus į vietines programas, o kartais pinigus. Tada saldainiai paaukojami labdarai, o jūsų vaikas turi kažką nevalgomo mainais į savo surinktas gėrybes. Galiausiai, daugumai vaikų daug įdomiau gauti saldainių nei juos suvalgyti. Paklauskite vaiko sveikatos priežiūros specialistų, gal jie rengia tokią programą, ar žino, kur ji rengiama. 

Helovinas neturi būti minų laukas diabetu sergančiam vaikui. Šiek tiek kruopštaus planavimo gali padėti jums mėgautis viena įdomiausių metų švenčių.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: