Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kaip pasirūpinti savimi keliaujant

 


Nesvarbu, ar esate nuotykių ieškotojas, ar keliaujate verslo reikalais, ruošiantis kelionei, kai jus lydi diabetas, kyla papildomų sunkumų.
Kiek atsargų reikėtų įsidėti? Ar diabetas ir kelionės suderinami? Ko galite tikėtis iš diabeto, kai keičiasi jūsų fizinis aktyvumas ir padidėja streso lygis, kol mėgaujatės naujais patiekalais ir susipažįstate su kitomis kultūromis? Laimei, keli paprasti pasiruošimo darbai gali padėti išlikti sveikiems kelyje.
 
Dėl didesnio streso gali tekti griebtis skanėstų
 
Net jeigu jums patinka keliauti, kol nusigausite iš taško A į tašką B, galite patirti streso. Deja, stresas veikia gliukozės kiekį kraujyje.
Jūsų kūno instinktai natūraliai ruošia jį bėgti nuo pavojaus arba kovoti su plėšrūnu. Kadangi jūsų kūnas negali atskirti plėšrios pumos nuo skrydžio vėlavimo, kūnas reaguoja labai panašiai.
Didėjant epinefrino ir adrenalino kiekiui, jūsų kepenys išskiria daugiau gliukagono, kad gliukozė patektų į kraują. Štai kodėl stresinėse situacijose gali padidėti gliukozės kiekis kraujyje (pvz., pavėlavus į jungiamąjį skrydį), o po to staiga sumažėti, nes organizmas greitai sudegina gautą gliukozę. Mažas cukraus kiekis kraujyje gali išsilaikyti nuo 6 iki 8 valandų po to, kai patiriate didelį stresą, todėl keliaujant būtina koreguoti insulino kiekį. Keliaudami būtinai su savimi visuomet turėkite užkandžių ir gliukozės tablečių, kad apsisaugotumėte nuo netikėtų cukraus kiekio kraujyje svyravimų. Vaisių tyrės bei džiovintų vaisių, riešutų ir šokolado mišiniai idealiai tinka kelionėms.
 
Jūsų kūnas pasiruošęs judėti, bet jūsų sveikatos priežiūros ritualai – nebūtinai
 
Mankštinantis kūnas tampa jautresnis insulinui. Jo gebėjimas panaudoti kraujyje esantį cukrų taip pat padidėja. Kai raumenys dirba vaikštant, bėgiojant, žygiuojant, važinėjant dviračiu ar kitaip tyrinėjant naują miestą, jūsų ląstelės naudoja cukrų energijai išgauti, nepriklausomai nuo to, kiek insulino yra kraujyje. Tai reiškia, kad daugeliui diabetu sergančių žmonių intensyvaus fizinio krūvio metu reikia koreguoti insulino ar vaistų kiekį. Tačiau jūsų kūnas ir toliau labai stengiasi atkurti raumenų energijos atsargas per 24–48 valandas po neįprasto fizinio aktyvumo. Tai reiškia, kad insulino arba vaistų poreikis yra mažesnis 1–2 dienas po aktyvios veiklos. Jei keliaudami, kaip ir dauguma žmonių, esate fiziškai aktyvesni nei būdami namie, jūsų gydytojų komanda gali pateikti rekomendacijų, kaip pakoreguoti kai kurių vaistų dozes. Visada naudinga pasikalbėti su savo gydytoju prieš išvykstant į užsienį, aptarti sveikatą ir įsitikinti, kad turite viską, ko jums reikės išvykus.

Neįmanoma būti „per gerai pasiruošus“.

Imant paskutinę testo juostelę, kai esate už šimtų ar tūkstančių kilometrų nuo namų, suvirpa širdis. Susidėjus visas atsargas į registruotą bagažą, o vėliau sužinojus, kad jis kažkur Antarktidoje, gali ištikti panikos priepuolis. Keliaujant su diabetu geriau būti palaikytam paranojiku negu būti užkluptam nepasiruošus.
 
  • Atsisiųskite naudingų patarimų į sąrašą, skirtą keliaujantiems diabetu sergantiems žmonėms, panašų į šį, skelbiamą JK puslapyje apie diabetą.
  • Visada nešiokitės su savimi visas savo atsargas: gliukozės kiekio kraujyje tyrimo juosteles, gliukozės kiekio kraujyje matuoklį, bet kokius vaistus ar insuliną, gliukagoną, servetėles su alkoholiu, ketonų juosteles ir angliavandenių užkandžius. Net jei turite insulino pompą ir nuolatinį gliukozės stebėjimo aparatą, nešiokitės su savimi baterijas, atsargines priemones, pvz.: insulino injektorių, jutiklius ir siųstuvus, užuot atidavę į bagažą.
  • Įsidėkite daugiau atsargų negu, jūsų manymu, prireiks. Jei paprastai namuose naudojate šešias testo juosteles, planuokite sunaudoti dvigubai. Tas pats galioja ir kitoms priemonėms. Jei turite vieną, įsidėkite papildomą matuoklį.
  • Jei gyvenate Europos Sąjungoje, prieš išvykdami iš namų būtinai kreipkitės dėl nemokamos Europos sveikatos draudimo kortelės, kad būtų užtikrinta galimybė gauti sveikatos priežiūros paslaugas nelaimės atveju.
  • Patikrinkite savo oro linijų bendrovės taisykles dėl priemonių sergantiems diabetu suteikimo lėktuve. Patikrai palengvinti jums gali prireikti gydytojo laiško ar kito dokumento.
  • Jei atsitiktų nelaimė, dėvėkite aksesuarus, turinčius įspėjamuosius ženklus, arba nešiokitės kortelę piniginėje.
     
Kelionė sergant diabetu reikalauja papildomo pasirengimo, tačiau jis neužgoš džiaugsmo, patiriamo matant kitą pasaulio kraštą. Cukraus kiekio kraujyje pokyčių planavimas, fizinio aktyvumo svarbos supratimas ir šiek tiek kruopštaus pasirengimo gali padėti jums išlikti sveikiems nuo akimirkos, kai išvyksite iš namų, iki tol, kol vėl peržengsite namų slenkstį.
 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: