Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kas yra diabeto krizė?

 

 
Niekada negali žinoti, kaip reaguosi į krizę, kol ji neįvyksta. Štai kodėl vaikai mokyklose ruošiami gaisrui, žemės drebėjimui, tornadui ir kitoms avarinėms situacijoms. Jie bus pasiruošę, kai kas nors atsitiks. Bet kas nutinka, kai krizė yra tokia, kuriai niekada nesiruošėte, pavyzdžiui, netyčia panaudoję ne tą insulino švirkštą ir sušvirkšdami per daug insulino? Ką darytumėte? Tai atsitiko su Carol, kai ji buvo toli nuo namų, ir, kaip ir dauguma iš mūsų, sergančių cukriniu diabetu, bandė su tuo susitvarkyti pati. Galiausiai ji suprato, kad laikas kreiptis pagalbos. Žiūrėkite jos istoriją: https://youtu.be/sECt7DMTUHw
 
Tokios istorijos verčia mane susimąstyti, kad būtent tokiems dalykams turiu pasiruošti. Bet kaip? 
 
Kaip elgtis ištikus hipoglikemijai arba esant mažam cukraus kiekiui kraujyje
 
Su hipoglikemija ar mažu cukraus kiekiu kraujyje negalima juokauti. Sužinoję, kad cukraus kiekis kraujyje yra žemas (paprastai tai yra mažiau kaip 3,9 mmol /L), turėtumėte imtis veiksmų. Tai reiškia, kad reikia žinoti, kiek jūsų organizme yra likę aktyvaus insulino (jei vartojate greitai veikiantį ar su maistu vartojamą insuliną), ir suvalgyti ar išgerti greitai įsisavinamo cukraus ar gliukozės. Tai gali būti vaisių sultys, saldainiai, gliukozės tabletės ar želė. Paprastai rekomenduojama laikytis 15 taisyklės: suvartokite 15 gramų angliavandenių, palaukite 15 minučių, dar kartą patikrinkite cukraus kiekį kraujyje. Kartokite šį procesą, kol cukraus kiekis kraujyje padidės. Po valandos pasitikrinkite dar kartą, kad įsitikintumėte, jog cukraus kiekis kraujyje nėra per didelis ar vis dar mažas. Nors tai yra įprasta taisyklė, visada geriausia su jus prižiūrinčiais medikais aptarti jums tinkamiausią planą. 
 
 
Hipoglikemija nėra vienintelė galima su diabetu susijusi krizė. Cukrinis diabetas yra sudėtinga liga, paveikianti daugelį įvairių organų ir funkcijų organizme. 
 
Kai hiperglikemija ar padidėjęs cukraus kiekis kraujyje tampa pavojingi
 
Yra tiek daug veiksnių, dėl kurių gali padidėti cukraus kiekis kraujyje (Adam Brown skaičiuoja 42 veiksnius naujausioje savo knygoje), kad hiperglikemija nėra retas reiškinys sergant diabetu. Kai cukraus kiekis kraujyje padidėja, yra keli būdai, kaip galite padėti savo kūnui jį sumažinti. Pavyzdžiui, pasimankštinkite. Ar žinojote, kad jūsų kojų raumenys yra vieni didžiausių kūno raumenų? Pasivaikščiojimas gali būti gana efektyvus būdas cukraus kiekiui kraujyje sumažinti. 
 
Hiperglikemija gali būti rimta problema, jei ji negydoma. Svarbu imtis veiksmų, kai tik ją pastebite. Vaistais, mankšta ar net praktikuodami meditaciją stresui sumažinti. Jei ji negydoma ir cukraus kiekis kraujyje per daug padidėja arba ilgai išlieka aukštas, gali atsirasti būklė, vadinama ketoacidoze (diabetine koma). Tai rimta būklė, dėl kurios gali išsivystyti diabetinė koma. Sergant diabetu jūsų kūnas negamina insulino arba negali jo efektyviai panaudoti Jei padidėjus cukraus kiekiui kraujyje nevartojamas insulinas, jūsų kūnas skaido riebalus ir naudoja juos energijai gaminti. Kai jūsų kūnas skaido riebalus, jis gamina atliekas, vadinamas ketonais. Jūsų kūnas negali toleruoti didelio kiekio ketonų ir bando jų atsikratyti per šlapimą. Deja, kai kūnas negali atsikratyti visų ketonų, jie kaupiasi jūsų kraujyje, o tai gali sukelti ketoacidozę. 
 
Ketoacidozė gali būti pavojinga gyvybei ir ją reikia nedelsiant gydyti. Jei cukraus kiekis kraujyje yra didelis ir jaučiate šiuos simptomus, nedelsdami susisiekite su jus prižiūrinčiais medikais ir pasitarkite, kaip pasirūpinti savimi esant tokios būklės. 
 
  • Dusulys
  • Burnos kvapas atsiduoda vaisiais
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Itin sausa burna
Kaip sužinoti, ar tai „krizė“?
 
Kai jums diagnozuojamas diabetas, gana anksti, bandymų ir klaidų keliu, sužinosite, kaip jūsų kūnas reaguoja į skirtingus pojūčius. Taip pat greičiausiai žinosite, kai ne viskas gerai. Bet kaip žinoti, kada tai „krizė“? Kaip žinoti, kada laikas kreiptis pagalbos? 
Su cukriniu diabetu susijusios krizės gali būti apibrėžtos kaip bet kuri akimirka, kai simptomai tampa sunkūs ir savarankiškas gydymas nebeveiksmingas.   
Šie požymiai gali reikšti rimtą problemą. Jei jaučiate bent vieną iš šių požymių ir negalite su jais susitvarkyti savarankiškai, nedelsdami kreipkitės į artimiausią priimamąjį. 
 
  • krūtinės skausmas, pereinantis į ranką
  • pasunkėjęs kvėpavimas
  • aukšta temperatūra
  • stiprus galvos skausmas ir silpnumas vienoje kūno pusėje
Pasakykite aplinkiniams, jei pastebite bent vieną iš šių ženklų, jie turėtų skubiai iškviesti greitąją pagalbą. 
 
  • traukuliai
  • sąmonės praradimas
 
Būkite pasirengę krizėms - planuokite iš anksto
 
Pasiruošimas krizėms gali padidinti tikimybę, kad pastebėti požymiai ir simptomai nesukels pernelyg didelių neigiamų padarinių. 
Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gali pasiruošti:
 
  • suteikti draugams ir artimiesiems žinių apie diabetą ir informuoti juos, kaip jie gali padėti pastebėjus, kad cukraus kiekis kraujyje padidėjo 
  • nešiotis asmens medicininę kortelę, kad žmonės žinotų, ką daryti kritiniu atveju
  • pasirūpinti, kad mobilusis telefonas visada būtų įkrautas ir paruoštas susisiekti su pagalbos institucijomis
  • pasikalbėti su savo gydytoju apie tai
    - o ar turėtumėte nusipirkti gliukagono rinkinį, kaip ir kada jį naudoti. Taip pat pasirūpinti, kad draugai ir šeimos nariai žinotų, kaip jį naudoti.
    - o kaip elgtis ištikus krizei, kam skambinti, jei kiltų problemų dėl diabeto. 
 
 

 

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317436.php
https://diatribe.org/42factors
http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/blood-glucose-control/hyperglycemia.html
 

Autoriai ir teisės
Parašė Stephanie Swaim, „Roche Diabetes“ darbuotoja ir diabeto bendruomenės narė, neribotam „Roche“ naudojimui.

 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: