Kaip neleisti diabetui gadinti jūsų treniruočių
Kaip diabetas veikia mankštą ir atvirkščiai, yra atskira svarbi tema. Kartais valdyti cukraus kiekį kraujyje mankštos ir aktyvios veiklos metu būna sudėtingiau nei treniruotis.
Viena vertus, kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje judant yra sudėtinga, nes jūsų kūnas reaguoja visiškai skirtingai atsižvelgiant į paros laiką ir jūsų fizinę formą. Kita vertus, tai sunku, nes cukraus kiekis kraujyje skiriasi atsižvelgiant į tai, kokią mankštą ar veiklą atliekate.
Taip! Kalbama apie daugybę šio derinio kintamųjų. Tačiau mankšta yra taip jums naudinga, kad verta pavargti. Tai stebėtinai galinga jūsų diabeto valdymo priemonė. Dažnai diabetu sergantys žmonės daug laiko prieš, per mankštą ar po jos praleidžia nerimaudami, kaip neišeiti iš siektinų ribų ir išvengti nemalonaus mažo cukraus kiekio kraujyje. Tačiau nepaisant to, cukraus kiekis kraujyje paprastai vis tiek daro ką nori. Žinoma, tai gali labai varginti!
Kartais tokios situacijos gali užklupti ir mus! Taip lengva pamiršti, kad kasdienė veikla, pvz., sodininkystė, kūdikio ar prekių vežimėlio stumdymas ar net apsipirkimas, taip pat yra fizinė veikla. Daug cukraus sudegina ne tik fizinė veikla. Jūsų smegenims taip pat reikia daug energijos, todėl intensyvus mąstymas taip pat gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
Kaip mankšta veikia jūsų kūną?
Jėgos sportas (anaerobinis)
Anaerobinėse sporto šakose (pvz., jėgos sporte, kilnojant svorius, laipiojant, taip pat sporto šakose, kuriose sustojama ir staigiai judama iš vietos, pvz., tinklinyje, tenise ir sprinte), cukraus kiekis kraujyje gali išlikti stabilus arba net padidėti, o vėliau, kol ilsitės, vėl kristi.
Anaerobiniai pratimai paprastai būna trumpi, intensyvūs fizinio aktyvumo intervalai, kai deguonies poreikis viršija deguonies tiekimą. Kad gautų tam tikram veiksmui (svorių kėlimui, spurtams ir kt.) atlikti reikalingą energiją, kūno ląstelėms nepakanka įprastų energijos gavimo būdų.
Jei raumenims labai greitai prireikia daug energijos, kūnas naudoja kitą energijos tiekimo būdą. Tokiose situacijose į pagalbą skuba adrenalinas, dėl kurio apkrovos metu išnaudojamos raumenyse esančios cukraus atsargos. Jau galite atspėti, kas vyksta toliau: cukraus kiekis kraujyje staiga pakyla. Tai ypač būdinga konkurencijos situacijose. Kai kurie diabetu sergantys sportininkai netgi vartoja šiek tiek greitai veikiančio insulino, kad išlaikytų savo normą.
Ištvermės sportas (aerobinis)
Atliekant aerobinius pratimus (pavyzdžiui, bėgiojant, vaikštant, plaukiant, važiuojant dviračiu), cukraus kiekis kraujyje paprastai nukrenta ir fizinio aktyvumo metu, ir ilgą laiką po jo. Dažnai aerobiniai pratimai atliekami ilgai (10 minučių ar ilgiau). Paprastai tokie pratimai būna ritmiški ir pasikartojantys, todėl padidės jūsų širdies ritmas ir kvėpavimo tempas. Taip jūsų kūnas degina deguonį kartu su gliukozės atsargomis arba riebalais, kad aprūpintų reikiama energija.
Pradedantiesiems sportuoti ir vėl įgaunantiems formą idealu rinktis žemo intensyvumo, pastovias treniruotes, nes jūsų kūnas naudos riebalus kaip pagrindinį energijos šaltinį ir lėčiau degins cukraus atsargas. Taip mankštintis padidės ištvermė ir sumažės hipertenzijos rizika.
Padidėjus intensyvumui ir trukmei, sunaudojama daugiau gliukozės, taip pat išauga cukraus kiekio kraujyje sumažėjimo rizika. Kuo dažniau mankštinsitės, tuo efektyviau jūsų raumenys naudos energiją. Jie taip pat veiksmingiau degins riebalus, kad gautų energijos.
Be to, kuo dažniau naudojamos glikogeno atsargos jūsų raumenyse (200–400 g), tuo jos tampa didesnės.
Bet kokios naujos fizinės veiklos pradžioje turėsite skirti daugiau dėmesio planavimui ir atsargumo priemonėms, kol jūsų kūnas prie to pripras.
Kas nutinka mano rodmenims po mankštos?
Po mankštos, kol ilsitės ir mėgaujatės palaima pasirūpinę savimi, procesai jūsų kūne tik prasideda. Ypač po ištvermės pratimų jūsų gliukozės atsargos bus išsekusios ir ateinančias 7–11 valandų alkanas kūnas naudos jūsų kraujyje esantį cukrų. Gali atrodyti, kad insulino per daug. Tokiu atveju turite atkreipti dėmesį, ar cukraus kiekis kraujyje ne per mažas.
Jei užsiimate ekstremaliu sportu, pvz., bėgate maratoną ar dalyvaujate sporto turnyre, gali prireikti kelių dienų, kol viskas normalizuosis. Taip iš dalies lemia maži nuo insulino nepriklausomi transporteriai, kurie padeda į ląsteles pernešti cukrų ir papildyti cukraus atsargas jūsų raumenyse ir kepenyse.
Ar supratote? Tie ypatingi transporteriai veikia ir be insulino! Tai viena iš priežasčių, dėl kurių mankštintis taip naudinga!
Į ką dar reikia atsižvelgti?
Pajutę hipoglikemijos simptomus, nedelsdami nutraukite fizinę veiklą!
Jei sergate 1 tipo cukriniu diabetu ir pradedate sportuoti, kai cukraus kiekis kraujyje yra aukštas, t. y. didesnis nei 14 mmol/L, būtinai patikrinkite, ar nėra ketonų. Jei turite ketonų, geriau palaukti. Mankšta gali pagreitinti (paskatinti) ketonų, galinčių sukelti diabetinę ketoacidozę, gamybą, ir to tikrai turėtumėte vengti.
Diabetas ir mankštos patarimai bei gudrybės
- Mankštinantis gali būti sunku atpažinti mažą cukraus kiekį kraujyje, nes jo simptomus sunku pastebėti. Dažnai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje ir būkite atidūs, kol perprasite savo įprastines procedūras – ypač jei tai nauja mankšta.
- Netoliese turėkite vartoti paruoštos greitai veikiančios gliukozės, kurios gali pririekti sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje. Jei norite mankštintis ilgiau, gali tekti vartoti angliavandenių, kad cukraus kiekis kraujyje nekristų. Apsvarstykite galimybę tik greitai veikiančius angliavandenius, pvz., sultis ir gliukozės tabletes, rinktis prieš pat mankštos pradžią arba jos metu.
- Dažnai cukraus kiekis kraujyje mankštinantis greitai krenta, kai jūsų sistemoje yra per daug aktyvaus insulino. Ypatingai atkreipkite dėmesį į tai, jei pradėdami treniruotę turite daug insulino, ir atitinkamai pasiruoškite, jei žinote, kad gavę insulino, netrukus mankštinsitės. Jei ketinate mankštintis prieš pusryčius, iš vakaro gali būti naudinga sumažinti vidutinį bazinį rodiklį, atsižvelgiant į insulino tipą, mankštos intensyvumą ir kūno fizinio pasirengimo lygį.
- Jei ištvermės treniruotė trunka 1–2 valandas, prieš mankštą jums reikės mažiau insulino, nei įprasta prieš valgį.
- Užsiimant fizine veikla visą dieną, dažnai 24 valandas po treniruotės prireikia sumažinti su valgiu vartojamo ir bazinio insulino kiekį. Tinkamą kiekį padės nustatyti jūsų diabeto specialistai.
- Jei sergate 1 tipo cukriniu diabetu, pavalgę praėjus bent 90 minučių po treniruotės, sumažinsite riziką, kad cukraus kiekis kraujyje naktį taps per mažas. Po pietų ar vakarų apsvarstykite galimybę sumažinti vartojamo insulino kiekį (aptarkite su gydytoju, koks kiekis tinkamas) arba prieš miegą suvalgykite šiek tiek papildomų riebių ir baltymingų užkandžių ir nevartokite insulino. Būkite atsargūs, koreguodami didelius rodmenis – insulino gali prireikti mažiau nei įprastai. Tačiau kiekvienas yra unikalus ir turėsite šiek tiek eksperimentuoti, kad rastumėte sau tinkamą balansą.
- Po jėgos treniruotės, dėl kurios iš pradžių gali padidėti cukraus kiekis kraujyje, per kitas 6 valandas insulino poreikis gali sumažėti, kadangi kepenys papildys savo atsargas. Taigi, vartodami insuliną, būkite atsargūs.
- Po mankštos būkite ypač atsargūs su alkoholiu – jis neleis kepenims išskirti cukraus. Šiuo atveju sutampa padidėjęs jautrumas insulinui ir sumažėjęs cukraus išsiskyrimas. Saugokitės mažo cukraus kiekio kraujyje, nepraraskite budrumo ir po ranka turėkite gliukozės tablečių!
Thurm,U., Gehr, B., Diabetes-Sportfibel, 4. Auflage (iš šio šaltinio naudoti visi pasiūlymai dėl terapijos koregavimo)
Straipsnis atnaujintas 2021 m. lapkritį.