Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Diabetas ir brendimas

Anksčiau ar vėliau visiems prasideda brendimas. Tai normali gyvenimo dalis. Deja, atidėti brendimo negalima, o jis gali būti tikras galvos skausmas diabetu sergantiems žmonėms. Diabeto valdymui brendimas kelia ypatingų iššūkių. Skaitykite toliau ir sužinosite, kaip brendimas veikia diabetu sergančio žmogaus organizmą.

 

Kodėl brendimo metu cukraus kiekis kraujyje šokinėja lyg važinėjantis linksmaisiais kalneliais?

Brendimas paprastai vyksta 9–17 metų amžiaus laikotarpiu, berniukams paprastai šiek tiek vėliau nei mergaitėms.

Prasidėjus brendimui, mergaitėms pradeda skirtingomis koncentracijomis (pulsuojančiai) išsiskirti estrogenas, o  berniukams – testosteronas. Dėl šių hormonų sumažėja jautrumas insulinui. Dėl skirtingo hormonų lygio jautrumas insulinui svyruoja, ir tai paaiškina pašėlusius svyravimus ir sunkiai suvaldomą cukraus kiekį kraujyje.

 

Dauguma merginų tai pajunta vos prasidėjus mėnesinėms. Paprastai tai atrodo taip: pirmoje ciklo pusėje insulino poreikis paprastai būna mažesnis, o antroje jo reikia daugiau. Likus penkioms dienoms iki menstruacijų insulino poreikis vėl išauga dėl padidėjusio estrogeno ir progesterono kiekio.

 

Yra ir dar vienas svarbus hormonas – augimo. Kaip rodo pavadinimas, jis atsakingas už paauglystėje vykstantį augimą. Jis išsiskiria anksti ryte, todėl ryte padidėja cukraus kiekis kraujyje. Tai vadinama aušros reiškiniu, kuris gali tapti problema ne tik bręstant, bet ir daugeliui suaugusiųjų. Šie hormonai gali padidinti insulino poreikį 1,5 karto – tai visiškai normalu ir nutinka visiems!

 

Tais beprotiškais paauglystės metais normalu, svarbu ir būtina koreguoti insulino nuostatas. Be to, augančiam paaugliui brendimo metu gali staiga gerokai padidėti apetitas, ir jis gali pradėti valgyti didžiulėmis porcijomis! Dirbdama diabeto edukatore dažnai stebiuosi, kiek tokie augantys žmonės gali tiek suvalgyti ir kiek jiems reikia insulino! Tačiau jų organizmui augti reikalingi degalai, tai yra, kalorijos.

 

Šis smegenyse vykstantis procesas – tai ir prakeiksmas, ir palaiminimas vienu metu.

Tačiau brendimo metu cukraus kiekiui kraujyje įtakos turi ne tik hormonai ir jų svyravimas! Vyksta ir smegenų brendimas.

Paaugliai patiria stiprius nuotaikos ir emocijų svyravimus, kurie gali ištikti kelių minučių intervale. Žinoma, dėl to dar sunkiau ramiai reaguoti į svyruojantį ar nepaaiškinamai aukštą cukraus kiekį ar erzinančius susirūpinusių tėvų klausimus. Be to, nepamirškite apie signalus siunčiančią pompą, matuoklį ir CGM sistemos įspėjimus.

 

Bręstantys jaunuoliai norės tapti savarankiškesni. Cukriniu diabetu sergantys vaikai ar paaugliai gali neigiamai reaguoti į dažną klausinėjimą apie cukraus kiekio kraujyje ar jutiklių rodmenis.

Jie nori valdyti diabetą savarankiškai, leisti laiką su draugais ir tiesiog atsipalaiduoti. Tėvai ir globėjai turi subtiliai išlaikyti pusiausvyrą, padėti jiems tai daryti saugiai ir prisiimti daugiau pareigų.

 

Žinoma, labai svarbu išmokyti paauglį įsisavinti būtiniausius dalykus – nepraleisti insulino ar vaistų, per daug neignoruoti pavojaus signalų ir nepamiršti reguliariai keisti pompos kapsulę. Ir stenkitės per daug nesijaudinti dėl aukštų rodmenų! Kartu darykite tai, kas įmanoma. Ištaisykite ir tęskite.

 

Pokalbiai ir bendraamžių palaikymas

Diabetu sergantiems paaugliams galima daug papasakoti apie išteklius, kuriais jie gali naudotis jūsų klinikose: čia dažnai rengiamos mokymo programos, paauglių stovyklos ir, kad ir kaip tai skamba neaiškiai, „pagalbos sau grupės“. Tai gali padėti paaugliui labiau pasitikėti savimi ir savarankiškai tvarkytis su diabetu.

Be to, būtina reguliariai lankytis pas vaiko endokrinologą ir diabeto edukatorių, kad būtų galima peržiūrėti ir pakoreguoti insulino dozę arba aptarti konkrečias situacijas. Komandinis darbas yra būtinas!

 

Paaugliui oficialiai tapus suaugusiuoju vėl yra dėl ko jaudintis! Jiems gali būti baisu pereiti nuo vaikų prie suaugusiųjų diabeto priežiūros, ypač jei su tuo vaikų sveikatos priežiūros paslaugų teikėju jie užaugo. Šiuo pereinamuoju laikotarpiu paprašykite esamo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo pagalbos.

 

Kartu geresni

Labai svarbu, kad vaikai ir jų tėvai nuo pat pradžių kartu dalyvautų diabeto terapijoje. Labai naudinga, kai augantis paauglys gali saugiai koreguoti insuliną, skaičiuoti, suskaičiuoti angliavandenius arba pakeisti savo jutiklį ar infuzijos vietą.

Todėl tėvai gali paauglį paleisti, juo pasitikėti ir skatinti jo savarankiškumą.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: