Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

5 neįprasti dalykai, nuo kurių cukrus kraujyje pakyla

Žinoma, yra daugiau nei 5 dalykai, kurie stipriai pakelia cukraus kiekį kraujyje – šis sąrašas ilgas!

Jei paklausčiau diabetu sergančių savo kolektyvo narių, kas labiausiai didina jų cukraus kiekį kraujyje, gaučiau tiek pat įvairių atsakymų, kiek tų žmonių yra. Daugybę!

Angliavandeniai, pamirštas boliusas... Žinome, kad šie dalykai greitai pakels Jūsų cukrų. Diabeto monstras kartais elgiasi kaip gležna gėlė, tiesa?

Tačiau yra dar daug dalykų, apie kuriuos niekada nežinojome, šiuo metu nesusimąstome ar kuriuos tiesiog pamirštame. Štai keli iš jų.

 

1. Stresas ir susijaudinimas

Žinote tą jausmą. Ar tai būtų susitikimas su odontologu, su kuo nors kilęs ginčas ar išgąstis žiūrint siaubo filmą. Jūsų organizme išsiskiria streso hormonai, pvz., adrenalinas ir kortizolis, kurie visiškai nesuderinami su normaliu cukraus kiekiu kraujyje.

Apmaudu, tačiau stresą sukeliančios situacijos dažnai pasitaiko netikėtai, todėl sunku pakankamai greitai sureaguoti į padidėjusį cukraus kiekį kraujyje. Be to, stresas kiekvienam iš mūsų reiškia ką kita, ir mes į tas pačias situacijas nereaguojame vienodai.

Pavyzdžiui, mano atveju, pakanka pamatyti plaukuotą vorą, ir cukraus kiekis kraujyje pašoks. Skotui pamačius vorą  įvyko tas pats!

 

2. Vaistai

Tam tikri vaistai gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Tai, pvz., beta blokatoriai, diuretikai arba steroidai, kaip antai kortizonas. Kokie vaistai ką daro, turėtų žinoti Jūsų gydytojas. Būtent dėl šios sąveikos svarbu lankantis pas gydytoją ar gulint ligoninėje turėti išsamų vartojamų vaistų sąrašą.

 

3. Kofeinas

Taip, jūsų pamėgta kava gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Žinoma, suvartotas kofeino kiekis atlieka savo vaidmenį. Tai vienodai galioja kavai, kolai, energiniams gėrimams ar kitam Jūsų mėgstamiausiam kofeino šaltiniui. Nėra visiškai aišku, kodėl kofeinas padidina cukraus kiekį kraujyje, tačiau manoma, kad jis neleidžia iš kraujo pašalinti gliukozės arba skatina adrenalino išsiskyrimą.

 

4. Infekcijos arba karščiavimas

Kūnui aptikus infekciją, gliukozės kiekis Jūsų kraujyje gali padidėti. Aptikęs patogeną, kūnas į jį reaguoja kovodamas. Kovoti jam gali padėti mūsų draugas adrenalinas. Kaip jau matėme, kai kūną veikia pakankamai daug streso hormonų, sunku suvaldyti cukraus kiekį kraujyje. Kai kuriais atvejais reikia 2–3 kartus daugiau insulino nei įprastai (insulino dozavimą reikėtų aptarti su gydytoju)!

 

5. Riebalai ir baltymai

Apie juos galima parašyti atskirą skyrių, nes būtina apsvarstyti kelis dalykus. Aišku viena: neįvertinus didelio riebalų arba baltymų kiekio, gliukozės kiekis kraujyje pakyla gerokai vėliau, po kelių (3–5) valandų.

Didelis cukraus kiekis kraujyje mane erzina, ypač kai visiškai neaiški jo priežastis. Todėl, jei negaliu jo susieti su įprastai priežastimis, kurias paprastai įtariu, verta pamąstyti apie šiuos kelis dalykus. Juos visada sunkiau kiekybiškai įvertinti, tačiau suvokiant priežastis lengviau susikurti tam tikras strategijas.

Dalytis

Įkelta pagal sritį: