Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Kaip elgtis spontaniškai, kai sergi diabetu


Norint elgtis spontaniškai sergant diabetu, reikia mokytis. Pripažinkime, kad aplaidumas gali sukelti neigiamų padarinių. 
 
Spontaniškas poelgis gali atstoti šviežio oro gūsį, ypač kai gyveni taip, kad diena iš dienos kiaurą parą turi budėti. 
 
Ką reiškia elgtis spontaniškai, kai sergi diabetu? 

Pradėsiu nuo to, ko nepavadinsi spontanišku elgesiu. Elgtis spontaniškai nereiškia prarasti sveiką protą, nepaisyti diabeto ar nereguliariai vartoti vaistus. 
Rašydama elgtis spontaniškai, turiu minty galimybę leistis į kelionę, ragauti neįprasto, egzotiško maisto arba tiesiog išeiti pasivaikščioti nesuplanavus kelių valandų į priekį. 
Manau, jog sergantieji diabetu gali ir netgi turėtų retkarčiais taip pasielgti. Aš sergu diabetu, bet atmetu mintį, kad negaliu kažko padaryti spontaniškai. 
 
Šiame straipsnyje parodysiu ko reikia, norint pasimėgauti akimirka, kai sergi diabetu.
 
Kaip suderinti diabetą ir spontaniškus poelgius

Sergant diabetu ir norint pasidžiaugti akimirka, svarbiausia perprasti pagrindinius diabeto aspektus ir ko reikia, kad nekiltų bėdų.
 
Pagrindai. Kas yra insulinas ir kaip jūs reaguojate į vienokį ar kitokį maistą ar veiklą
 
Aš manau, kad kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje insulinu, vienas svarbiausių diabeto valdymo aspektų yra veikliojo insulino kiekis organizme, kitaip tariant, žinoti, kiek insulino liko organizme nuo ankstesnių įšvirkštimų. Žinoti veikliojo insulino kiekį yra svarbu, nes jis pasako, koks insulino kiekis dar veikia jūsų organizme nuo praeitų įšvirkštimų, antraip gali kilti pavojus, kad cukraus kiekis kraujyje gali pavojingai sumažėti, ypač, kai esate fiziškai aktyvus. 
 
Greitojo veikimo insulinas, pavyzdžiui, „Apidra“, „Humalog“ ir „Novolog“ organizme paprastai veikia 4 valandas. Vadinasi, per praėjusias 4 valandas įšvirkštas insulinas priklauso veikliajam insulinui. Vieniems eiti pasivaikščioti be jokių užkandžių pavalgius ir susišvirkštus insulino, kai yra 2 vienetai veikliojo insulino, tolygu nelaimei. Kitiems dėl to cukraus kiekis kraujyje nesumažės. Vadinasi, svarbiausia įsiklausyti į savo organizmą ir suprati, ko jam reikia. 
 
Nesvarbu kaip valdote cukraus kiekį kraujyje – insulinu ar tabletėmis, turbūt jaučiate, kokį poveikį tam tikra veikla ar maistas turi cukraus kiekiui kraujyje ir kaip jis per dieną kinta.
 
Galbūt jau žinote, kad jums daug vaikštant ar tikslingai sportuojant, dažniausiai cukraus kiekis kraujyje be vargo išlieka pageidaujamo lygio arba labai smarkiai krenta. O kai nesate toks fiziškai aktyvus ar užsiėmęs, tikriausiai, pastebite, kad cukraus kiekis kraujyje kažkodėl atkakliai laikosi aukštesnis.
 
Matyt, jau pastebėjote, kad vieni maisto produktai turi kur kas didesnį neigiamą poveikį cukraus kiekiui kraujyje nei kiti, o suvalgius riebesnių patiekalų, pavyzdžiui, picos, cukraus kiekis kraujyje padidėja ir netgi kitą dieną niekaip nenukrenta.
 
Būtent į tokius aspektus raginu atsižvelgti, kai kalbame apie spontaniškus poelgius.
 
Pagrindinės strategijos, kurias galite įgyvendinti, kad nerizikuodami džiaugtumėtės spontaniškais poelgiais
 
Žinote, kad fizinis aktyvumas mažina cukraus kiekį kraujyje, todėl raginu tam pasirengti ir išnaudoti šį aspektą savo labui. Jei cukraus kiekis kraujyje dažniausiai labai smarkiai sumažėja, pasikalbėkite su sveikatos priežiūros specialistais ir aptarkite, kaip galima pakoreguoti jūsų vaistus (prieš keisdami vaistus, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistais), o jei šito negalima padaryti, papildomai suvalgykite angliavandenių, kad cukraus kiekis kraujyje staigiai nenukristų.
 
Todėl, kai spontaniškai nutariu eiti pasivaikščioti, būtinai pasitikrinu:
 
  • cukraus kiekį kraujyje – jis kyla ar krenta; (stebėti cukraus kiekį kraujyje kur kas patogiau, jei nešiojate nuolatinį gliukozės matuoklį (angl. CGM);
  • kada paskutinį kartą valgiau;
  • koks veikliojo insulino kiekis kraujyje (aktualu vartojantiems insuliną);
  • ar toli ir kur einu pasivaikščioti.
Atsakymai į šiuos keturis klausimus ir lemia mano sprendimą, ką turiu padaryti ir kaip pasiruošti pasivaikščiojimui. Jei cukraus kiekis kraujyje linkęs kilti, vadinasi veikliojo insulino labai mažai, todėl labai toli neinu, galiu nieko nevalgyti arba keičiu insulino vartojimo tvarką. Tačiau jei veikliojo insulino kiekis patenkinamas ir cukraus kiekis kraujyje prieš fizinį aktyvumą yra žemesnis, nei norėčiau, prieš išeidama suvalgau angliavandenių batonėlį arba pasiimu jį su savimi ir vaikščiodama suvalgau. Puikus angliavandenių šaltinis, kurį galima visada turėti po ranka, yra obuoliai, nes jie greitai virškinami ir juose, priklausomai nuo dydžio, yra maždaug 15–25 g angliavandenių. Nepamirškite, kad mes labai skirtingi, ir net jei jūs nevartojate insulino, jums gali prireikti užkandžio.
 
Kitas pavyzdys – nutariu pasmaližiauti, pavyzdžiui, suvalgyti porciją ledų. Nors man labai svarbu žinoti, koks mano cukraus kiekis kraujyje ir kiek liko veikliojo insulino, aš dažnai atkreipiu dėmesį į savo fizinio aktyvumo lygį. Jei susiplanuoju eiti pasivaikščioti suvalgiusi ar valgydama porciją ledų, aš visada į tai atsižvelgiu apskaičiuodama insulino dozę. 
 
Jei diabetui valdyti insulino nevartojate, pasinaudokite tuo, kad padidinus fizinę veiklą, cukraus kiekis kraujyje sumažės. Suvalgykite tą porciją ledų, o tada eikite pasivaikščioti ar imkitės kitos jums patinkančios fizinės veiklos, kuri, kaip žinia, padės sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir sudegins iš ledų gautus angliavandenius.
 
Svarbiausia – pasiruoškite   
 
Kai sergate diabetu ir norite išmėginti kažką nauja, visada reikia būti pasirengusiam suvaldyti žemą ar aukštą cukraus kiekį kraujyje. Kitaip tariant, automobilyje, piniginėje ar kišenėje reikia nuolat turėti greitai veikiančios gliukozės, pavyzdžiui, gliukozės tablečių, guminukų ar kitų greitai veikiančių, bet netirpstančių ir negendančių angliavandenių. Jei vartojate insuliną, leisdamiesi ieškoti naujų nuotykių būtinai turėkite jį po ranka.
 
Bet jei neturite gliukozės kiekio kraujyje matuoklio, aišku, kad nežinosite, koks yra cukraus kiekis kraujyje – didelis ar mažas.
 
Spontaniškam poelgiui reikia pasirengti.
 
Pasitikėkite savimi ir savo patirtimi
 
Ir pabaigai. Jei norite, kad spontaniškas poelgis nepridarytų bėdų, sirgdami diabetu turite pasitikėti savimi ir savo patirtimi. Galima prirašyti aibę taisyklių ir duoti begalę patarimų, tačiau tik jūs, o ne kas kitas, geriausiai pažįstate savo organizmą ir žinote, ko jam reikia.
 
Iš patirties žinote, kad pasivaikščiojimas, net ir kraujyje esant veikliajam insulinui, nesumažins cukraus kiekio kraujyje, tai atitinkamai ir pakoreguokite savo strategiją reikiamam cukraus kiekiui kraujyje palaikyti. 
 
Kas, jei ne jūs, geriausiai pažįstate savo organizmą? Tik nepamirškite, kad nemėgindami naujovių, taip niekada ir neišmoksite valdyti diabeto ir nepatirsite daugybės malonumų bei linksmybių.
 

Dalytis

Įkelta pagal sritį: