Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksto dydisaaa
Lithuania
hamburger overlay

Baimės ir realybė

 

„Jūsų pačių mintys ir jausmai yra paslėpti jūsų diabeto priežiūros veiksniai“, – sako Dr. Bill Polonsky, diabeto bendruomenės draugas ir ekspertas, straipsnyje emocinė diabeto pusė. Jei jūs jaučiatės nusiminę, išsigandę ar netikri dėl ateities, ar tiek priblokšti, kad tai trukdo jums rūpintis savimi, šie jausmai gali būti tiek pat svarbūs jūsų rūpinimuisi, kiek taisyklingas maitinimasis, vaistų vartojimas ir cukraus kiekio kraujyje stebėjimas. 
Paklauskite savęs: Kas mane labiausiai neramina sergant diabetu? Ar turiu visą informaciją, ar tiesiog svarstau apie blogiausia? Ar jaučiuosi bejėgis kažką keisti į gerąją pusę? Ar apsimetu, kad nesergu diabetu? Ar kovoju su bloga savijauta, kai mano cukraus kiekio kraujyje rodmenys yra už diapazono ribų ar kankinu save, norėdamas pasiekti tobulą rezultatą?
Jei nors į vieną iš šių klausimų atsakėte teigiamai, sveiki atvykę į bendraminčių klubą. Daugelis žmonių jaučiasi taip pat. Tačiau tiesa yra tai, kad tinkamai rūpinantis, galima ilgai ir sveikai gyventi. Daugumą ilgalaikių komplikacijų galima išvengti nuolat prižiūrint medikams ir tinkamai rūpinantis savimi, įskaitant nuolatinį cukraus kiekio kraujyje stebėjimą.
Nežinote nuo ko pradėti? Pasikalbėkite su savo diabeto mokytoju ar gydytoju – jie pasirengę jums padėti! Savo baimių pažabojimas, neigimo nugalėjimas ir atsisveikinimas su kaltės jausmu padės jums jaustis pozityviau ir su viltimi žvelgti į ateitį.
Pažabokite savo baimes
Nugalėkite baimę remdamiesi žiniomis. Sužinokite kuo daugiau kalbėdami su savo gydytoju ar dalyvaudami mokymuose apie diabetą.
Žinokite realią tikimybę. Išsiaiškinkite su savo gydytoju, kokia yra reali tikimybė išsivystyti komplikacijoms ir ką galite padaryti, kad sumažėtų ši rizika.
Nerimaujate dėl hipoglikemijos? (Gráinne Flynn svetainėje „Blood Sugar Trampoline“ paaiškina, kas tai yra.) Pasitarkite su savo gydytoju apie jums galinčius padėti sprendimus. 
Būkite atsakingi. Jūs vadovaujate. Jūsų pačių rūpinimosi savimi veiksmai gali turėti didelę įtaką jūsų sveikatai. 
Nugalėkite neigimą
Sužinokite faktus. Lankykite mokymus apie diabetą ar pagalbos grupę. Jie jums gali padėti suvokti, kad diabetas yra rimta liga ir jums gali pakenkti, jei ji tinkamai nekontroliuojama, netgi jei jūs jaučiatės gerai.
Gaukite informaciją apie savo sveikatą. Nuolat lankykitės pas savo gydytoją, atlikite visus rekomenduojamus tyrimus, t. y. HbA1C, kraujospūdžio, cholesterolio, ir išsiaiškinkite, ką reiškia gauti rezultatai.
Nedarykite to vieni. Dalykitės savo mintimis ir jausmais su draugu. Prašykite pagalbos, kaip realiai pasirūpinti savimi. 
Nekaltinkite savęs
Jūs pats sau nesukėlėte diabeto. Naujausi tyrimai rodo, kad 2 tipo diabeto atsiradimą gali lemti genetinis polinkis susirgti šia liga. Jei susirgote 1 tipo diabetu, jūs nieko negalėjote padaryti, kad to išvengtumėte. Be to, kaltės jausmas dėl diabeto sukėlimo gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
Jūsų lūkesčiai turi būti pagrįsti. Nesitikėkite tobulo rezultato iš savo valgymo plano, fizinės veiklos ar cukraus kiekio kraujyje. Nusistatykite realius tikslus ir dirbkite su sveikatos priežiūros komanda, norėdami juos pasiekti.
Žvelkite plačiau. Pasidarykite pertrauką, jei kartais nukrypsite nuo plano. Verčiau pasidžiaukite visais teigiamais rūpinimosi savimi etapais.

Šaltinis:
Polonsky WH. The emotional side of diabetes: 10 things you need to know [Internet]. Behavioral Diabetes Institute. San Diego, California. 2nd edition [cited 2018 Jan 5]. Prieinama internete http://www.wadepage.org/files/file/2010annualMtg/brochure-Diabetes-10-Th...
Winter S and Pletcher P. Is type 2 diabetes caused by genetics [Internet]? Type 2 diabetes and genetics. Healthline. 2014 Sep15; medically reviewed 2016 Nov 21 [cited 2018 Feb 22]. Prieinama internete https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/genetics. 

Orenstein B and Shah M. 6 ways to banish type 2 diabetes guilt [Internet]. Everyday Health. 2017 April 11 [cited 2018 Feb 22]. Prieinama internete https://www.everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-guide-healthy-habits/b...

Dalytis

Įkelta pagal sritį: